Raport bezpieczeństwa Q1 - 160 000 nowych malware każdego dnia

Dział bezpieczeństwa Panda Security - PandaLabs wydał najnowszy raport bezpieczeństwa za pierwszy kwartał 2014 roku. Wnioski wynikające z badań wskazują na fakt, że szybkość tworzenia nowego malware bije wszelkie rekordy - częstotliwość generowania malware oscyluje w granicach 160 000 nowych próbek przypadających na każdy dzień!

Wg raportu, trojany są nadal najbardziej rozpowszechnionym rodzajem szkodliwych programów, co stanowi 71,85% nowych próbek utworzonych w pierwszym kwartale br.  Infekcje wywołane przez tą rodzinę malware są najpopularniejszym rodzajem zarażenia systemów w tym okresie, co stanowi 79,90% wszystkich przypadków infekcji. Według danych PandaLabs, cztery z pięciu zakażeń na całym świecie były spowodowane przez trojany. Wirusy są w drugiej kolejności, co stanowi 6,71% wszystkich infekcji, na podium stoją też robaki komputerowe ze współczynnikiem 6,06%. Trojany są nadal najbardziej powszechnie stosowane przez cyberprzestępców do infekowania użytkowników. 

Na płaszczyźnie urządzeń mobilnych, ataki na środowisko Andorid nie zostały zwiększone. Wiele z nich obejmuje sybskrypcje usług SMS o podwyższonej opłacie bez wiedzy użytkowników. Najczęstszymi przynętami wykorzystywanymi przez cyberprzestępców są Google Play, reklamy na Facebooku oraz aplikacji do komunikacji mobilnej WhatsApp. 

Infekcje według kraju

Ogólny wskaźnik infekcji w ciągu pierwszych trzech miesięcy w 2014 to 32,77%. Chiny po raz kolejny są krajem, gdzie występuje najwięcej infekcji - 52,36%, następnie Turcja 43.59% i Peru 42.14%. Mimo, że Hiszpania (główna siedziba Panda Security) nie jest w pierwszej dziesiątce tego rankingu, jej wynik jest nadal powyżej średniej światowej - 33,57%.

Pomimo, że infekcje w krajach europejskich są jedne z najmniejszych w całym rankingu, zakażenia i tak są na wysokim poziomie. Szwecja 21,03%, Norwegia 21,14% i Niemcy 24,18%. Polska niechlubnie zawyża średnią światową z wynikiem 35,59%. 

Pełny raport [ tutaj ]

źródło: Panda SecurityLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.