Gameover Zeus - cyberatak finansowy na dwa fronty

W ubiegłym tygodniu świat obiegła informacja o tym, że agentom FBI udało się opanować „najbardziej wyszukany i niszczycielski botnet, jaki kiedykolwiek widzieli”. Mowa o ataku Gameover Zeus, w ramach którego niesławny trojan ZeuS kradnący informacje finansowe współdziałał z oprogramowaniem Cryptolocker wyłudzającym okup za przywrócenie dostępu do zaszyfrowanych danych użytkownika. Eksperci z Kaspersky Lab tłumaczą, jakie konsekwencje dla użytkowników mogą mieć tego rodzaju ataki i jak się przed nimi chronić.

Informacja o zamknięciu niszczycielskiego botnetu Gamever Zeus mogła wywołać niepokój u wielu użytkowników komputerów i internetu. W ramach jednej akcji cyberprzestępczej wykorzystano dwa bardzo niebezpieczne zagrożenia:

  • ZeuS - trojan szukający na komputerze informacji osobistych, takich jak hasła czy dane finansowe. Gdy ofiara pracująca z systemem Windows kliknie zainfekowany załącznik, z komputera pobierane są żądane dane, a zarażona maszyna zaczyna wysyłać wiadomości spamowe mające na celu przyciągniecie kolejnych ofiar i szybie rozprzestrzenienie ataku w internecie;
  • Cryptolocker - trojan szyfrujący dane na dysku zainfekowanego komputera i żądający zapłacenia okupu za przywrócenie dostępu do plików (tzw. oprogramowanie ransomware); szkodnik był aktywowany, gdy ZeuS nie był w stanie zgromadzić wystarczającej ilości wartościowych informacji finansowych.

David Emm, starszy ekspert ds. bezpieczeństwa, Globalny Zespół ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab, powiedział:

„Zagrożenia tego typu nie należą do rzadkości – w naszym laboratorium antywirusowym każdego dnia analizujemy ponad 315 000 próbek szkodliwych programów, łącznie z trojanami bankowymi, oprogramowaniem ransomware i wieloma innymi niebezpiecznymi aplikacjami. W przypadku ZeuSa ważne jest to, że jego oryginalny kod jest dostępny w Sieci od wielu lat i obecnie istnieją setki jego modyfikacji, co ułatwia cyberprzestępcom skorzystanie z wersji, która może zostać wpuszczona do atakowanego systemu przez oprogramowanie antywirusowe słabej jakości".

Produkty Kaspersky Lab wykrywają wszystkie komponenty wykorzystane w ataku  Gameover Zeus jako Trojan-Spy.Win32.Zbot (sygnatura dotyczy trojana ZeuS, w ten sam sposób wykrywane są także wszystkie pozostałe modyfikacje ZeuSa), Trojan-Ransom.Win32.Cryptolocker (w ten sposób wykrywany jest moduł wyłudzający okup za przywrócenie dostępu do danych użytkownika) oraz Trojan-Ransom.Win32.Blocker (w ten sposób wykrywane są niektóre modyfikacje Cryptolockera). Dodatkowo, rozwiązania bezpieczeństwa Kaspersky Internet Security oraz Kaspersky PURE są wyposażone w technologię Bezpieczne pieniądze, która zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed atakami wycelowanymi w dane finansowe użytkowników.

Jak się chronić przed atakami finansowymi

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad, które pozwolą ustrzec się przed atakami takimi jak Gameover Zeus i innymi zagrożeniami mającymi na celu pieniądze użytkowników.

Ważne jest, by użytkownicy nie tylko chronili swoje komputery, ale także zadbali o regularne zapisywanie kopii zapasowych swoich danych w bezpiecznym miejscu. Jest to szczególnie istotne w przypadku oprogramowania żądającego okupu - posiadając aktualną kopię zapasową, będziemy mogli błyskawicznie przywrócić wszystkie dane, nawet gdy dojdzie do infekcji trojanem takim jak Cryptolocker.

Aby chronić swoje dane finansowe (przed ZeuSem i innym szkodliwym oprogramowaniem przeznaczonym do kradzieży pieniędzy), warto zastosować się do kilku prostych reguł:

  • nie klikaj odnośników przychodzących od nieznanych nadawców (w wiadomościach e-mail lub przez portale społecznościowe);
  • nie pobieraj, nie otwieraj i nie przechowuj nieznanych plików na swoim urządzeniu;
  • nie używaj niezabezpieczonych (publicznych) sieci Wi-Fi do wykonywania transakcji finansowych oraz do wszelkich działań wymagających logowania się do serwisów online;
  • zanim wprowadzisz jakieś dane uwierzytelniające lub informacje poufne, zawsze dwa razy sprawdź serwis – strony phishingowe celowo są tak zrobione, aby niczym nie różniły się od autentycznych;
  • pracuj jedynie ze stronami, których adres rozpoczyna się od „https” - są one bardziej bezpieczne niż te z „http”;
  • upewnij się, że posiadasz aktualne i skuteczne oprogramowanie bezpieczeństwa, także dla urządzeń mobilnych.

Jeżeli komputer został już zainfekowany w ramach ataku Gameover Zeus, użytkownik może usunąć zagrożenie przy użyciu bezpłatnego narzędzia TSDDKiller przygotowanego przez ekspertów z Kaspersky Lab. Jest ono dostępne do pobrania na stronie http://support.kaspersky.com/pl/viruses/disinfection/5350

źródło: Kaspersky LabLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.