18% małych i średnich firm nadal korzysta z Windows XP

Prawie co piąte małe i średnie przedsiębiorstwo na całym świecie narażone jest na poważne zagrożenia bezpieczeństwa, a wszystko przez dalsze korzystanie z systemu Windows XP, który 8 kwietnia br. przestał być wspierany przez Microsoft, który nie wydaje już łat bezpieczeństwa dla znalezionych w tym systemie luk.

Według badań przeprowadzonych przez Bitdefender w krajach: USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Niemczech, Hiszpanii i Brazylii stwierdzono, że przedsiębiorstwa pomimo obaw o swoje bezpieczeństwo nadal korzystają z niewspieranego systemu od Microsoftu. Co miesiąc hakerzy próbują ukraść poufne dane z komputerów firmowych wykorzystując w tym celu znalezione luki w zabezpieczeniach.

Kilka tygodni po zakończeniu wsparcia znaleziono lukę zero-day, którą wykryto w przeglądarce Internet Explorer, która dotyczyła także systemu Windows XP, powiedział Catalin Cosoi – strateg ds. bezpieczeństwa Bitdefender. W efekcie Microsoft postanowił wydać poprawkę dla tej luki również dla niewspieranego już systemu Windows XP, ale był to wyjątek, który nie będzie miał już kiedykolwiek miejsca, więc migracja z systemu Windows XP jest konieczna.

Badanie wykazało również, że 53,4% firm przeniosło się na bezpieczniejszy system Windows 7 Professional, a niewielki procent badanych przedsiębiorstw korzysta z innych wersji systemu Windows, jak Windows 7 Home Premium, Ultimate oraz Windows 8.1 Pro.

Badania wykazały, że 37% pracowników małych i średnich przedsiębiorstw pracuje zdalnie korzystając ze swojego prywatnego sprzętu. Jednocześnie 17% przedsiębiorstw umożliwia urządzeniom przenośnym pracowników pełny dostęp do sieci VPN.

Badanie Bitdefender zostało przeprowadzone w okresie od marca do maja 2014 roku w oparciu o dane z ponad 5000 firm prowadzących działalność w dziedzinach: handlu, medycyny, edukacji oraz przemysłu.

Źródło: BitdefenderLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.