Chmury wiszą nad nami - ciągły wzrost usług opartych o cloud computing

Chmura przenika powoli całe nasze życie. Od komputerów, tabletów i smarftonów po tzw. urządzenia Internet of Things. Trudno wyobrazić sobie współczesny świat bez globalnej sieci. Czy technologie oparte o cloud computing to nie rewolucja, a niezbędna konieczność? Najnowsze badanie F-Secure przeprowadzone w firmach o zatrudnieniu do 500 pracowników pokazuje, że 45% firm nie korzysta z rozwiązań w chmurze, a główną przyczyną powstrzymującą firmy przed wdrożeniem tego typu usług są kwestie bezpieczeństwa i brak kontroli nad własnymi danymi. Z kolei badania amerykańskiego serwisu TechTarget trudniącego się treściami ukierunkowanymi dla dostawców technologii na całym świecie zaprzecza bdaniom F-Secure. 

Badanie F-Secure’s Digital Company Survey 2013 opracowane zostało na podstawie wywiadów online z decydentami i osobami, mającymi wpływ na zakup oprogramowania komputerowego w firmach o zatrudnieniu do 500 pracowników. Uczestnicy badania pochodzili z ośmiu państw: Finlandii, Francji, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch. W badaniu wzięło udział 805 osób. Zostało przeprowadzone przez GfK w listopadzie 2013 roku.

Z badania wynika, że 45 proc. firm, które nie korzysta z rozwiązań chmurowych, podaje brak kontroli nad danymi i kwestie bezpieczeństwa, jako główne przyczyny powstrzymujące je przed wdrożeniem tego typu usług. Wśród większych firm ten odsetek jest wyższy i wynosi odpowiednio 67 proc. dla firm o zatrudnieniu od 50 do 249 pracowników oraz 70 proc. dla przedsiębiorstw o liczbie pracowników od 250 do 500. Pozostałe biznesowe powody, które stoją za brakiem zainteresowania usługami w chmurze, to koszty, na które wskazało 21 proc. firm, wydajność – 13 proc. i 12 proc. – kwestie prawne.

Firmy, które obawiają się chmury z powodu bezpieczeństwa, powinny mieć świadomość, że odpowiednio zaprojektowana i zarządzana biznesowa usługa w chmurze może być niezwykle bezpiecznym wyborem – mówi Timo Laaksonen, Wice Prezes ds. Content Cloud w F-Secure. Praktyczny przykład: pracownik potrzebuje dostępu do danych na swoim urządzeniu mobilnym, aby pokazać je klientowi. Jeśli nie zapewnisz mu prostej w użyciu i zawsze dostępnej usługi online, po prostu będzie korzystał z osobistej chmury albo będzie pobierać dane bezpośrednio na urządzenie. I jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Spośród firm otwartych na rozwiązania chmurowe, bezpieczeństwo danych jest również najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę w przypadku wyboru usług kolaboracji w chmurze. 84 proc. z nich uważa, że jest to kwestia ekstremalnie ważna. Na następnych miejscach jest łatwość użycia i dostępność z dowolnego miejsca. Dla 52 proc. firm lokalizacja serwerów ma duże znaczenia a 43 proc. wskazało na istotne kraj, z którego pochodzi firma oferująca usługi. 27 proc. firm używających chmury wskazuje, że to najpierw pracownicy, a nie firma, zaczęli z niej korzystać w celach biznesowych i przenieśli to zachowanie na grunt przedsiębiorstwa. 


Stanowisko firm wynikające z badania przytoczonego przez F-Secure traktuje usługi w chmurze raczej sceptycznie. Z kolei badania TechTarget pokazują, że zainteresowanie chmurą jest coraz większe i zwiększają się nakłady finansowe firm na tego typu usługi. TechTarget przepytał firmy z Europy i Wysp Brytyjskich i opublikował ciekawy raport, w którym zwrócił uwagę m.in na rozwój technologii w chmurze i zwiększających się nakładów na tego typu usługi w roku 2014. 

Na 992 firmy z Wysp Brytyjskich, Francji i Niemiec aż odpowiednio 25%, 29% i 27% zamierza zwiększyć swoje wydatki na dostęp do prywatnej chmury, z kolei mobilność pracowników jest ważna dla 35% przebadanych dycydentów. W tym roku 19% firm zmniejszy swoje wydatki na technologie oparte o cloud computing, 28% firm nie zamierza wykładać dodatkowych pieniędzy, 22% nieznacznie zwiększy wydatki, a 31% firm zwiększy wydatki na udział technologii opartych o chmurę w swojej firmie.

Na pytanie, "dostawców jakich typów usług opartych o chmurę zamierzasz zatrudnić", aż 44% firm defuduje sie na rozwiązania w modelu chmury Software as a Service. 35% firm zamierza zatrudnić firmy trzecie do zarządzania własnymi zasobami. 

Korzystanie z infrastruktury sprzętowej w chmurze w roku 2014 zamierza wykorzystać aż 48% firm. 

W tym roku zwiększy się również ilość danych przechowywanych w chmurze. 19% z 992 firm zamierza zwiększyć ilość przechowywanych danych w chmurze do 26%. Nawet sceptycznie nastawione firmy (4%) zwiększą swój udział w usługach typu Storage as a Service, ale będzie on wynosił poniżej jednego procenta. Z kolei 17% i 11% firm zamierza zwiększyć ilość przechowywanych danych o odpowiednio 40% i 60%. 67 % przebadanych firm przewiduje także znacznie zwiększyć ilość laptopów, smartfonów, tabletów, które będą wykorzystywane przez pracowników. Wzrośnie także zapotrzebowanie na wirtualizację serwerów, na backup danych z serwerów, laptopów, oraz duplikację backupów. 

Pełny raport TechTarget do pobrania

źródło: F-Secure, TechTargetLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.