Rumuńska grupa cyberprzestępcza zatrzymana przez Europol

Europejskie Centrum Cyberprzestępczości (The European Cybercrime Center  - EC3) zarzymało 65 osób z Rumunii i Francji,  a ponad 115 zostało przesłuchanych w związku z zorganizowanymi akcjami cyberprzestępczymi mającymi na celu kradzież pieniędzy. Siatka przestępców jest podejrzana o kradzieże pieniędzy, w tym: włamania do miezynarodowych systemów płatniczych za pośrednictwem szkodiwego oprogramowania, przeprowadzanie nielegalnych transkacji finansowych i przelewów, pranie brudnych pieniędzy i handel narkotykami. 

Europol szacuje, że członkowie tej siatki przy użyciu "zdalnego trojana" RAT (Remote Access Tool) przejęli i uzyskali dostęp do komputerów używanych przez usługi transferu pieniędzy w całej Europie. Szacuje się, że na rachunkach bankowych, a także w postaci sprzętu komputerowego i luksusowych samochodów cyberprzestępcy zgromadzili blisko 2 mln euro. 

Wynikiem doskonałej współpracy policjantów i prokuratorów z Rumunii, Francji i innych krajów europejskich, jeden z przywodców przestępców został pomyślnie załapany. 

Operacje takie jak ta pokazują kluczową rolę w wymianie danych wywiadowczych poprzez kanały informacyjne Europolu i znaczenie koordynacji międzynarodowej na różnych etapach operacyjnych.Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.