Dezynfekcja systemu po ataku szkodliwego oprogramowania - test 17 programów

Tym razem AV-Test przygotowało dla nas nietypowy test, który trwał 10 miesięcy. Na warsztat wzięli 10 najpopularniejszych programów antywirusowych oraz 7 specjalnych narzędzi do czyszczenia systemu, które miały za zadanie usunąć zagrożenia z zainfekowanego systemu. Scenariusz badania przewidywał infekcję systemu Windows 7 z pominięciem wszystkich barier bezpieczeństwa. Czy skutek takiego złośliwego ataku jest możliwy do odwrócenia? Jest wiele narzędzi do "odsyfiania" komputera, ale które są najlepsze? Sprawdźmy...

Testowane programy

 • 3 popularne darmowe rozwiązania: avast! Free Antivirus 9.0, AVG AntiVirus Free 2014, Avira Free Antivirus; 
 • Malwarebytes Anti-Malware Free, rozwiązanie polecane w wielu czasopismach komputerowych
 • Microsoft Security Essentials - AV Microsoftu dla Windows
 • oraz 5 antywirusów płatnych Bitdefender, ESET , F-Secure, Kaspersky i Norton.

Inne testowane narzędzia

 • Avira Cleaner i Hitman Pro 
 • Disinfect 2013 od producenta Heise IT; 
 • F-Secure Removal Tool, Kaspersky Removal Tool, Panda Cloud Cleaner i Norton Power Eraser

Metodologia

Wszystkie rozwiązania były testowane wiele razy w ciągu 10 miesięcy (łącznie 985 razy), od września 2013 do czerwca 2014 roku. Brano pod uwagę czyszczenie złośliwego oprogramowania i naprawę systemu. Próbki złośliwego oprogramowania były już znane wszystkim rozwiązaniom, a zatem powinny być wykryte przez wszystkie programy. 

Wyniki

 • Pierwsza część testu przewidywała instalację antywirusów na już zainfekowanym systemie.
 • Druga cześć - programy wyłączano, infekowano system i włączano antywirusy.

W pierwszej części najlepszy wynik uzyskał Malwarebytes Anti-Malware Free - 30 zablokowanych zagrożeń na 30 próbek. Drugi wynik 29/30 - Bitdefender Internet Security 2014 (przypominamy, że dostępna jest już wersja 2015) i Kaspersky Internet Security 2014.

W teście na usuwanie i naprawę systemu po raz kolejny najlepszy okazał się MBAM Free 60/60. Drugie miejsce dla Bitdefendera 59/60. Trzecie F-Secure 56/60.

 • Tabela przedstawia wyniki tego samego testu co pierwszy screen. Najlepszym narzędziem do usuwania już zainfekowanego systemu jest Hitman PRO, Kaspersky Removal Tool, Panda Cloud Cleaner. Wszystkie programy usuneły 26/30 próbek. 
 • Po zainstalowaniu narzędzia, wyłączeniu go, zainfekowaniu systemu i ponownym włączeniu narzędzia, najlepszy wynik uzyskały programy Panda Cloud Free 27/30 oraz Norton Power Eraser 27/30.

W teście na usuwanie i naprawę systemu najlepszy wynik dla Kasperskiego Removal Tool, Norton Power Eraser i Disinfet 2013.

Konkluzje

Nie od dzisiaj wiadomo, że Malwarebytes Anti-Malware Free jest jednym z najcześciej wybieranych programów do wyszukiwania wirusów i czyszczenia systemu. Jeśli podejrzewasz infekcję u siebie i do rozwiązania problemu wykorzystałeś popularne rozwiązania antywirusowe, pamiętaj, aby PROFILAKTYCZNIE jeszcze raz upewnić się, czy aby na pewno system jest wolny od zagrożeń. Użyj do tego celu Malwarebytes Anti-Malware Free.

Inny  test MBAM Free: http://avlab.pl/dynamiczny-te…Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.