Poweliks - nowy malware, który nie tworzy żadnego pliku na dysku

Celem pierwszorzędnym większości szkodliwego oprogramowania jest wykonywanie swojego szkodliwego kodu, na drugie miejsce schodzi konieczność niezauważonego działania w systemie tak długo, jak to tylko możliwe. Twórcy oprogramowania zabezpieczającego stale ulepszają metody wykrywania i starają się zachować jeden krok przewagi. Czy to się udaje?

Jako przykład przytoczmy niedawno odkryte przez lab G Daty malware Poweliks. Jest to trojan, którego głównym celem jest pobieranie złośliwego oprogramowania do systemu. I nic w tym dziwnego na pierwszy rzut oka. Zazwyczaj, gdy mówi się o złośliwym oprogramowaniu, odnosi się do plików wykonywalnych w systemie komputerowym, które mają za zadanie np. kradzież poufnych danych. Pliki te mogą zostać skasowane przez silniki antywirusowe w sposób klasyczny.

Sęk w tym, że Poweliks jest w stanie przetrwać w systemie, pozostać niezauważony, ponieważ nie tworzy żadnego pliku.

Metoda działania

Początkowy plik, który uruchamia wszystkie szkodliwe aktywności w systemie komputerowym posiada cały kod niezbędny do ataku, jest zaszyfrowany i ukryty, czeka na swoje wywołanie. Zasada działania trojana Poweliks przypomina rosyjską lalkę matrioszkę.

  • Jako punkt wyjścia trojan ​​wykorzystuje podatności w zabezpieczeniach programu Microsoft Word przy pomocy spreparowanego dokumentu Word, który dystrybuowany jest za pośrednictwem poczty e-mail. 
  • Po uruchomieniu zainfekowanego pliku i ponownym uruchomieniu systemu, trojan tworzy zakodowany klucz rejestru w autostarcie pozostając niezauważony (klucze są ukryte).  
  • Następnie, trojan za pomocą powłoki wiersza poleceń Microsoft PowerShell instaluje dodatkowy kod, który jest skryptem PowerShell zakodowanym w Base64, wywołuje i wykonuje niskopoziomowy program (schellcode) napisany w asemblerze.
  • W końcowym etapie schellcode wykonuje binarny ładunek, który próbuje się połączyć z zakodowanymi adresami IP, aby otrzymać dalsze polecenia od hakera.
  • Wszystkie działania są przechowywane w rejestrze. Trojan Poweliks nie tworzy żadnych plików na dysku.

Tak więc, napastnicy są w stanie obejść klasyczne techniki anty-malware. Wszystkie polecenia trojana są wykonywane w pamięci.

Aby zapobiec atakom jak ten, programy antywirusowe muszą albo wykryć zainfekowany plik wordowski zanim zostanie wykonany, albo muszą korzystać z kolejnych linii obrony jakimi są kontrola rejestru i blokada nietypowych zachowań procesów.

źródło: G DataLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.