Chiny zakazują korzystania z rozwiązań Kaspersky i Symantec

Chiny w celu ograniczenia korzystania z zagranicznych technologii zabronili z korzystania z oprogramowania antywirusowego firm Symantec Corp oraz Kaspersky Lab.

Priorytetem chińskiego rządu jest zapewnienie mieszkańcom kraju ochrony przed cyberszpiegostwem na najwyższym poziomie. Jak wiemy w ostatnim czasie wzmożone są wzajemne oskarżenia Chin i USA w kwestiach przeprowadzania przez oba te kraje kampanii mających na celu pozyskanie poufnych danych osobowych. Według chińskiego dziennika Renmin Ribao (ang. People’s Daily) zgodnie z decyzją rządu chińskiego w kraju tym zabrania się korzystania z oprogramowania zabezpieczającego firm: amerykańskiego Symantec Corp oraz rosyjskiego Kaspersky Lab ze względu na obawę przed cyberszpiegostwem, w którym to oprogramowanie zagranicznego pochodzenia może ułatwiać przeprowadzanie operacji szpiegowskich wykonywanych przez inne kraje.

Lista zaufanych producentów oprogramowania

Wraz z wykluczeniem wyżej wymienionych producentów zatwierdzono pięć innych lokalnych (chińskich) marek oprogramowania antywirusowego, należą do nich:

  1. Qihoo 360 Technology Co
  2. Venustech
  3. CAJinchen
  4. Beijing Jiangmin
  5. Rising

Reakcja na podjęte działania

Jak poinformowała firma Kaspersky – prowadzi rozmowę z rządem Chin w celu sprawdzenia, co było przyczyną wykluczenia oprogramowania, natomiast firma Symantec nie skomentowała tej decyzji.

Co miało wpływ na wprowadzenie zakazu?

Jak możemy się domyślać na działania podjęte przez rząd Chin miały zapewne przecieki opublikowane przez Edwarda Snowdena, które ujawniły, że NSA prowadzi kampanie szpiegowskie na obce państwa.

Również opublikowane materiały pokazują, że NSA wszczepiała backdoory do sprzętu i oprogramowania sprzedawanych zagranicznym rządom, z tego powodu chińskie władze promują korzystanie tylko z chińskich produktów.

Należy przypomnieć, że podjęte przez rząd Chiński zakazy nie są żadną nowością, ponieważ wcześniej zakazano korzystania z systemu Windows 8 na komputerach rządowych, ze względu na obawę przed utratą wsparcia dla systemu, jak to miało miejsce z systemem Windows XP.  W zeszłym tygodniu biura Microsoftu w Chinach zostały najechane przez badaczy, którzy zajęli komputery, dokumenty i wiadomości e-mail pracowników firmy.

Wszystko wskazuje na to, że rząd Chiński podejrzewa, że firmy Microsoft, Apple, Symantec oraz Cisco są ważnymi partnerami z NSA, pozwalając jej na dostęp do swoich systemów w celu zbierania informacji.Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.