18% firm nadal korzysta z Windowsa XP

Według badań przeprowadzonych przez Bitdefendera, prawie jedna piąta małych i średnich przedsiębiorstw na całym świecie jest narażonych na poważne zagrożenia bezpieczeństwa związane z użytkowaniem systemu Windows XP. Badania przeprowadzone w USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Niemczech, Hiszpanii i Brazylii wykazały miliony ataków szkodliwego oprogramowania na spółki cywilne, w których dochodziło do prób kradzieży poufnych danych. 

Od wycofanego Windowsa XP 8 kwietnia, przedsiębiorstwa, które nadal używają ikspeka są bardziej narażone na ataki cybernetyczne. Użytkownicy systemu operacyjnego nie otrzymują już nowych aktualizacji zabezpieczeń i poprawek bezpieczeństwa. 

Badania Bitdefendera wykazały również, że 53,4 procenta firm przesiadło się z XP na bardziej bezpieczny system - Windows 7 Professional. Tylko niewielki procent badanych małych i średnich firm korzysta z innych wersji, takich jak 7 Home Premium, 7 Ultimate i Windows 8.1 Pro.

Najbardziej narażona na ataki okazała się branża internetowego marketingu, która miała do czynienia z prawie 800 milionami ataków szkodliwego oprogramowania. Inne małe i średnie firmy w branży hutniczej w USA, firmy logistyczny w Wielkiej Brytanii, Irlandzkie firmy detaliczne i sklepy owocowo-warzywne w Australii również nie ominęły zagrożenia.

Badania wykazały również, że 37 procent pracowników SMB (Small Medium Business) pracuje zdalnie lub w domu, zwiększając popyt na zabezpieczenie trendu BYOD. Jednocześnie, 17 procent małych i średnich firm pozwala pracownikom z urządzeń mobilnych na pełny dostęp do sieci VPN.

Bitdefender przeprowadził badania od marca do maja 2014 na ponad 5000 firmach w takich obszarach działania jak handel detaliczny, systemy medycznych, edukacja i przemysł.Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.