Nowy Baidu Antivirus 2015 v.5 beta

Znany z darmowego i dosyć popularnego oprogramowania w Polsce, chiński producent oprogramowania antywirusowego Baidu wydaje nową wersję swojego produktu. Baidu Antivirus 2015 nie wprowadza wiele istotnych zmian, jednak warto zapoznać się z tym co oferuje nam producent, bowiem liczba funkcji dostępnych za darmo może zadziwić wielu użytkowników interesujących się tematyką security.

Co nowego zobaczymy?

 • Nowy interfejs użytkownika z możliwością wybrania 8 szablonów kolorystycznych,
 • Dodano plugin do blokowania reklam na stronach www, który połowicznie spełnia swoją rolę i na pewno nie zastąpi w skuteczności popularnego Adblocka, 
 • Dodano monitor sieciowy do sprawdzania ruchu w czasie rzeczywistym,
 • Poprawiono wydajność skanowania,
 • Poprawiono usuwanie szkodliwego oprogramowania. 

Zagłębiając się w opcje programu, oprócz w/w zmian i poprawek, z ciekawszych funkcjonalności pod maską znajdziemy także:

1. Ochronę proaktywną, która ma za zadanie protekcję nad rejestrem systemowym, sterownikami, aplikacjami, krytycznymi lokacjami systemowymi,

2. Automatyczne skanowanie urządzeń podłączonych przez USB,

3. Wykrywanie adware, dialerów, keyloggerów, narzędzi hakerskich i ryzykowanego oprogramowania (wszystko to jest domyślnie wyłączone),

Na uwagę zasługuje również Toolbox zawierający aplikacje, które mogą zostać dodane do programu jednym kliknięciem: 

 • Plugin czyszczący komputer ze złośliwego kodu,
 • Translator - niewielki dodatek, za pomocą którego możemy sami przetłumaczyć opcje programu i wyeksportować tłumaczenie do pliku, z czego skorzystać mogą wszyscy polscy użytkownicy Baidu. Do spolszczenia jest 1425 pozycji. 
 • Narzędzie do czyszczenia i optymalizacji komputera.
 • Ochrona przeglądarki przed zmianą strony startowej przez aplikacje trzecie.
 • Bezpieczne surfowanie - przeglądarka w piaskownicy. Opcja dla dla Google Chrome jeszcze nie działa zbyt dobrze, zawieszała przeglądarkę, a strony w ogóle się nie wczytywały.
 • I wspomniany wcześniej monitor ruchu internetowego.

Jednak czym byłby antywirus bez dobrej ochrony. Czy Baidu gwarantuje bezpieczeństwo na poziomie topowych programów? W sieci można znaleźć kilka testów wersji beta Baidu Antivirus 2015. Jeden z wyników pokazuje zablokowane 2 linki na 5, drugi test jest podobny, z równie małą ilością próbek. Patrząc na łączną ilość próbek w obu testach nawet nie można mówić o jakiejkolwiek statystyce.

W testach AV-Comparatives Baidu (wersja 2014) w lipcu był piąty od końca, zablokował tylko 93,7 proc. zagrożeń, w czerwcu 90,8 proc., w maju 96,6%. Według metodologii AV-C, ochrona antywirusowa tego programu nie jest najwyższych lotów (ustawienia domyślne, silnik Aviry jest wyłączony).

Co można dobrego powiedzieć o tym programie? Jest bardzo lekki, wyposażony w wiele mniej lub bardziej potrzebnych modułów, co czyni z niego aplikację antywirusową połączoną z narzędziami do czyszczenia i optymalizacji komputera. Nie jest to jednak pakiet typu Internet Security. Brak w nim pełnoprawnej zapory, kontroli rodzicielskiej i antyspamu.

Warto dodać na koniec, że Baidu korzysta z silnika Baidu Antivirus Engine, Baidu Cloud Security Engine oraz Avira Antivirus Engine (silnik Aviry domyślnie jest wyłączony).

Bezpośrednie pobieranie programu Baidu Antivirus 2015 Beta: http://dl2.bav.baidu.com/BavP…Komentarze

slaw Wed, 08/20/2014 - 10:54

Ależ tendencyjny ten tekst. Nie pierwszy raz zresztą. Podpieranie się wynikami z marca zeszłego roku..

Adrian Ścibor Sat, 08/30/2014 - 10:55

nie sprawdziło się AV-C?
"W testach AV-Comparatives Baidu (wersja 2014) w lipcu był piąty od końca..." - http://chart.av-comparatives.org/chart1.php - testy są z tego roku...

Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.