Środowiska wirtualne niosą ze sobą zagrożenia

W ciągu ostatnich kilku lat koncepcja wirtualizacji stała się bardzo popularna. Najnowsze badanie przeprowadzone przez Symanteca pokazuje, że branża IT będzie zmagać się z nowymi wektorami zagrożeń jakie niesie ze sobą wirtualizacja.

W raporcie opisano m.in jak jak zachowuje się malware w środowisku wirtualnym. Jednym z przykładów ukierunkowanego złośliwego oprogramowania w maszyny wirtualne jest W32.Crisis - robak na systemy Windows i Mac OS, który nie wykorzystuje żadnych luk w oprogramowaniu Hypervisor, lecz rozprzestrzenia się za pośrednictwem dysków wymiennych, urządzeń z systemem Windows Mobile i obrazów VMware, które tworzą swoje pliki są na dysku hosta. 

Często w systemach do dynamicznej analizy kodu złośliwego oprogramowania wykorzystuje się maszyny wirtualne. W niektórych przypadkach ukierunkowane malware wykrywa wirtualizację i nie wykorzystuje swojego całego spektrum możliwości. Firma Symantec przygotowała garsć porad, które powinny być brane pod uwagę podczas zabezpieczeń tych środowisk: 

  • Serwer hosta musi być dobrze chroniony, ponieważ zapewnia dostęp do wielu maszyn wirtualnych. Poza tym, ciągła aktualizacja i instalacja poprawek może ochronić przed atakami serwery wirtualne. Administratorzy powinni dostosować politykę bezpieczeństwa uwzględniając wirtualizację i wdrażając whitelisting, aby umożliwić działanie aplikacjom tylko zaufanym. 
  • Serwer hosta, jak również inne maszyny wirtualne muszą być chronione przed złośliwym oprogramowaniem. Aby to osiągnąć, zaawansowana ochrona musi wykraczać poza tradycyjne statyczne skanery antywirusowe. 
  • Administratorzy powinni stosować odpowiedni poziomy dostępu do maszyny wirtualnej, ​​tylko wykwalifikowani użytkownicy powinni wykonywać zmiany. Dostęp do kluczowych serwerów powinien inicjować proces dwuskładnikowego uwierzytelniania z silnymi hasłami. Powinno rejestrować się nieudane logowania. 
  • Administratorzy powinni dla IPSu i IDSu zapewnić dostęp do ruchu w sieci wirtualnej.
  • Obrazów maszyn wirtualnych muszą być zawarte w klastrze i ciągle aktualizowane. 

Więcej porad: Pełny raportLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.