AV-Comparatives testuje 8 antywirusów dla systemu Mac

Dopiero informowalismy o teście antywirusów pod system MacOS przeprowadzonym przez niemieckie laboratorium AV-Test, a tego samego dnia otrzymalismy od AV-Comparatives wiadomość o podobnym badaniu, które również dotyczy antywirusów dla systemu Mac. W odrożnieniu od AV-Test, AV-Comparatives przetestował tylko 8 najpopularniejszych rozwiązań. Przyjrzyjmy się bliżej wynikom.

Użytkownicy często powtarzają, że nie potrzebują oprogramowania antywirusowego, bo „przecież mam system od Apple, na który nie istnieją wirusy”. Tak może było i kilkanaście lat temu, obecnie użytkownik nie musi otwierać podejrzanych stron, aby zostać zainfekowanym przez malware. Doskonale pokazał to przykład trojana Caphaw, który uruchamiał swój payload w podczas oglądania z pozoru nieszkodliwych reklam na YouTube.
 
Na Mac OS z pewnością istnieje o wiele mniej zagrożeń niż na Windows. Jest to spowodowane popularnością systemów. Niemniej jednak użytkownicy, którzy nie martwią się o swoje cyber-bezpieczeństwo stwarzają wokół siebie iluzoryczną bańkę, która może pęknąć w każdym momencie. Pamiętajmy, że ​​phishing działa równie skutecznie na każdym urządzeniu z wbudowaną przeglądarką, niezależnie od tego, czy jest to Windows, Mac, Linux, Android, Symbian, etc.  

Testowane programy

 • avast! Free Antivirus for Mac 9.0.42061
 • AVIRA Free Antivirus for Mac 2.0.5.100
 • Bitdefender Antivirus for Mac 3.1.8203
 • ESET Cyber Security Pro 6.0.13.0
 • Intego Mac Premium Bundle X8 10.8.2
 • Kaspersky Internet Security for Mac 14.0.1.46c
 • KromTech MacKeeper 3.0.2.127
 • Sophos Anti-Virus for Mac 9.0.11

Metodologia

AV-C do testu użył 65 najnowszych i rozpowszechnionych próbek (a więc naprawdę mało), które stanowią zagrożenie dla użytkowników). Próbki nie obejmują śmieci tj. adware, narzędzi hakerskich, itd. Każdy program został zainstalowany na świeżym obrazie maszyny Mac OS i zaktualizowany. Antywirusy przez okres testu miały dostęp do Internetu, a więc mogły korzystać z chmury.

Test miał na celu zbadać wykrywalność i skuteczność programów antywirusowych.

 • W pierwszej fazie testu pracownicy AV-C skanowali podłączone pamięci flash, na których znajdowały się zagrożenia. Wykryte próbki były albo usuwane, albo przenoszone do kwarantanny (wg domyślnych ustawień programów).
 • W drugiej fazie testu sprawdzano skuteczność ochrony w czasie rzeczywistym, niewykryte próbki z pierwszej fazie uruchamiano.
 • W trzeciej fazie badano fałszwe alarmy, tzw. false positive. Żaden z testowanych produktów nie podniósł fałszywego alarmu.
 • Identyczny test zastosowano dla Windows.

Wyniki

Jak widać powyżej, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a dokładniej - wynik programów zależy od rodzaju zastosowanych próbek no i oczywiście od metodologii. Test ten, który jest bardziej zbliżony do rzeczywistosci niż dzisiejsze badanie AV-Testu pokazał nam, jak ważne jest opracowanie prawidłowej metodologii, które powinno maksymalnie odzwierciedlać prawdziwe warunki użytkowania programów antywirusowych.

Rady od AV-C dla użytkowników Mac (pasują także dla windows user)

1. Nie należy używać konta administratora na co dzień.
2. Użyj przeglądarki z piaskownicą - Google Chrome.
3. Odinstaluj / wyłącz samodzielny dodatek od Adobe - Flash Player.
4. Odinstaluj / wyłącz Jaę, chyba że jest ona niezbędne dla Ciebie.
5. Dbaj o aktualizację systemu i aplikacji od firm trzecich.
6. Używaj bezpiecznych haseł (Mac zawiera wbudowany menedżer haseł).
7. Wyłączyć wszystkie usługi, takie jak Lotniska, Bluetooth i IPv6 (jeśli nie korzystasz).
8. Bądź ostrożny instalując i pobierając programy.

Cały raport AV-C: http://www.av-comparatives.or…Komentarze

ydk2 Sun, 10/12/2014 - 23:18

Cytat: "Użyj przeglądarki z piaskownicą - Google Chrome.", Pierwsze błędne podejście Chrome używa wymuszonych uprawnień Root-a, a nawet wykrada hasła z portfela, aby uzyskać dostęp do SuperUżytkownika. Tylko to sprawia , iż ta piaskownica to żart. Przez to działanie poprzez prosty skrypt javascriptu można dowolnie operować na cudzym systemie, takich cyrków nie ma nawet IE6.
Co do Avasta to 100% nie po skanie Avasta, przeskanowałem Comodo i o dziwo znalazło. Po czym Avast wyleciał z komputerów, na Mincie został Comodo, a na Macu Sophos, ostatni jak Comodo po skanie przez Avast wykrywał śmieci.
Czyli jak Avast ma 100% to Comodo i Sohos 200%

Użyj przeglądarki z piaskownicą - Google Chrome.
Użyj przeglądarki z piaskownicą - Google Chrome.
Użyj przeglądarki z piaskownicą - Google Chrome.
Użyj przeglądarki z piaskownicą - Google Chrome.

Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.