Wzrasta ilość ransomware na Androida

W pierwszej połowie 2014 roku nastąpił wzrost ataków, których celem jest zaszyfrowanie prywatnych danych użytkownika, który może je odblokować po wcześniejszym uiszczeniu stosownej kwoty na konto atakującego. Zagrożenia tego typu stały się również modne na urządzeniach mobilnych, podaje F-Secure.

Zagrożenie te nie ma zdefiniowanej konkretnej grupy użytkowników, którzy padają jego ofiarą. Skierowane jest ono do wszystkich użytkowników urządzeń, począwszy od użytkowników domowych, pracowników przedsiębiorstw po użytkowników rządowych kończąc. W 2. kwartale 2014 roku pojawiło się 295 nowych wariantów tego typu ransomware, z czego 294 skierowane były do użytkowników systemu Android i jedna dla systemu iOS. Pierwszy kwartał 2014 pod tym względem wyglądał lepiej niż drugi, ponieważ odkryto 277 zagrożeń, z czego 275 skierowanych było na Androida, należy więc zauważyć, że liczba zagrożeń wzrosła o ~7%.

Najpopularniejsze zagrożenia dla systemu Android

W 2 kwartale 2014 najpopularniejszymi zagrożeniami były trojany, których zadaniem było wysyłanie SMS-ów na numery premium lub przesyłanie danych z urządzenia na zdalny serwer.
W czerwcu pojawiło się zagrożenie Slocker, które podszywało się pod legalną aplikację i było pierwszym ransomware, które pojawiło się na systemy mobilne.

Najpopularniejsze zagrożenia na komputery osobiste

Wśród zagrożeń komputerowych największy udział, bo aż 31% posiada robak Downadup/Conficker.  Robak ten zainfekował miliony komputerów w ponad 200 krajach, a jego długa żywotność spowodowana jest korzystaniem ze starego oprogramowania na komputerach, które posiadają niezałatane luki bezpieczeństwa – niekiedy luki te są znane publicznie.

Zagrożenia na system Mac

Zagrożenia na system Mac nie są najpopularniejszymi – w 1 połowie 2014 roku znaleziono tylko 25 nowych wariantów, z czego niektóre z nich zostały ukierunkowane w konkretne organizacje. W okresie od lipca do grudnia ubiegłego roku odkryto 18 zagrożeń, natomiast w pierwszej połowie 2013 roku wykryto ich 33, widzimy tutaj tendencję spadkową.

„Początek tego roku pokazał, że powstaje obraz przestępczości z wykorzystaniem malware, opartego na szpiegowaniu”, powiedział Sean Sullivan, doradca bezpieczeństwa F-Secure Labs.

źródło: HELP NET SECURITYLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.