Windows 9 pobierz - uważaj na fałszywe oferty

Publiczne udostępnienie wersji developer preview dla systemu Windows 9 zaplanowane jest na ten miesiąc (wrzesień 2014). Pomimo tego, że oprogramowanie to nie zostało jeszcze udostępnione, to cyberprzestępcy postanowili wyprzedzić tę premierę i zaczęli oferować nadchodząą nową wersję systemu Windows, odkryli to badacze Trend Micro.

„Windows9 Professional Edition Free Download” - taka informacja jest na złośliwej stronie internetowej. Kliknięcie w odsyłacz pobierania użytkownik zostaje przekierowany na stronę turbobit.net. W trakcie uruchamiania procesu pobierania pliku o pojemności 5.11 GB użytkownik proszony jest o zainstalowanie odtwarzacza wideo o nazwie Video Performer za pomocą komunikatu o treści „new Video Update. Pobrany odtwarzacz okazuje się być oprogramowaniem typu adware.

Windows 9 okazuje się być siódemką

Po dokładnej analizie stwierdzono również, że plik z Windowsem 9 jest faktycznie plikiem systemu Windows 7 SP1 64-bit w pakiecie z kilkoma programami. Domyślny język instalacji ustawiony jest na portugalski (Brazylia).

To nie jedyna oferta nowego systemu

Podobna szkodliwa oferta pojawiła się również w serwisie YouTube, w której podano łącza do dwóch plików: jeden z nich, jako pliki systemu operacyjnego, a drugi jako generator kluczy dla nowego systemu. Oba z nich nie są tym o czym informuje ich opis, a ich głównym celem jest instalacja grayware na komputerze ofiary.

Stwierdzono również, że pojawiają się treści na blogach, jednak w tych przypadkach w momencie kliknięcia na link pobierania użytkownik zostaje przekierowany do strony proszącej o podanie numeru telefonu – zapewne w celu włączenia usługi premium SMS.

Podsumowując, pomimo że nowa wersja systemu Windows nie została jeszcze upubliczniona, to cyberprzestępcy chcą wyprzedzić jej oficjalną premierę i już teraz oferują fałszywe modyfikacje następcy siódemki. Należy zauważyć również, że oferty te pojawiają się w wynikach wyszukiwania po wpisaniu odpowiednich zapytań, np. Windows 9 download.

źródło: Help Net SecurityLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.