AVG AntiVirus Free 2015 - solidna darmowa ochrona

Mój redakcyjny kolega Wojtek Ślesiński kilka dni temu sprawdził i przetestował program od naszych południowych sąsiadów z Czech – AVG Internet Security 2015. Wiedząc, że wersja darmowa oprogramowania antywirusowego AVG jest w Polsce bardzo popularna, postanowiłem się mu zrewanżować i wziąłem na „warsztat” AVG AntiVirus Free Edition 2015. Zapraszam do przeczytania obowiązkowej lektury, w której znajdziesz odpowedź - czy AVG AntiVirus Free 2015 to dobry wybór?

Wersja skrócona dla niecierpliwych – odpowiedź brzmi: TAK. Dalej nie musisz czytać.

Jak to u nas tradycyjnie – nowości w wersji 2015. Nie ma tego zbyt wiele, ale to co jest, prezentujemy:

  • Nowy interfejs głównego okna – przyjemniejszy dla oka niż poprzedni.
  • Szybsza pierwsza aktualizacja – dzięki serwerowi aktualizacji AVI Update dużo szybsza niż w poprzedniej wersji 2014.
  • Naprawiono problem z błędnym licznikiem detekcji, który był czasami inny w raporcie skanowania i inny w dzienniku historii.
  • Naprawiono problem z możliwością uszkodzenia danych przesyłanych przez sieć.
  • W poprzednim roku zwracaliśmy uwagę producentowi na słabą wykrywalność stron typu phishing. Najwidoczniej Czesi wzięli sobie to do serca i poczynili pewne kroki, aby to naprawić.

Ochrona

Jak można było się spodziewać, AVG AntiVirus Free 2015 nie jest tak rozbudowany jak w odpowiednik płatny. Darmowa wersja oferuje solidną proaktywną ochronę, ochronę przed exploitami na podejrzanych stronach www. Niestety, AVG AntiVirus Free nie zabezpiecza przed wirusami i szkodliwym oprogramowaniem podczas przeglądania internetu. Ponadto, znajdziemy tu też ochronę przed kradzieżą tożsamości oraz skaner poczty e-mail wiadomości przychodzących i wychodzących (nie mylić z antyspamem). Największą bolączką jest jednak brak firewalla, który jest ważnym składnikiem ochrony.

Jednak, aby nie przekazywać tylko „suchych” faktów, sprawdziliśmy ochronę w czasie rzeczywistym, tzn. odwzorowaliśmy środowisko, z którego na co dzień może korzystać użytkownik.
Ustawienia AVG AntiVirus Free 2015 były domyślne. Program przetestowaliśmy w systemie Windows 7 x32 Professional + SP1.

  • Aby sprawdzić skuteczność w czasie rzeczywistym AVG AntiVirus Free 2015 wykorzystaliśmy 40 linków prowadzących do hostów z malware. Test podzielony był na 3 części:

1. W pierwszej części sprawdzaliśmy ochronę przed zagrożeniami w przeglądarce. AVG AntiVirus Free 2015 na 40 linków zablokował 2.
2. W drugiej części z pobranych na dysk 38 zagrożeń program wychwycił (on-access) zaraz po ich zapisaniu 37.
3. Jeden plik został do badania w części trzeciej. Po uruchomieniu zainfekowanego pliku, AVG wychwycił próbę infekcji i usunął zagrożenie.

  • Aby sprawdzić ochronę przed phishingiem wykorzystaliśmy do tego celu 20 linków nie starszych niż 48 godzin. AVG AntiVirus Free 2015 zablokował 14/20.

Wnioski z testu: Zablokowane 2 linki w części pierwszej badania świadczy tylko o tym, że AVG AntiVirus Free 2015 faktycznie chroni tylko przed exploitami na stronach internetowych. Akurat te dwa URLe zawierały exploity, które wykorzystują nieaktualne oprogramowanie, aby wtargnąć do systemu i wykonać złośliwy kodu z uprawnieniami starej aplikacji. W wersji 2014 ochrona przed stronami wyłudzającymi dane leżała na łopatkach. Obecnie AVG poczyniło znaczne postępy.

  • Wydajność AVG AntiVirus Free 2015

Aby sprawdzić wykorzystanie zasobów przed AVG AntiVirus Free 2015 przygotowaliśmy wirtualny system Windows 7 x32 Professional + SP1. W systemie zainstalowano programy: Adobe Reader, Java, Mozilla Firefox, Office 2013 oraz kilka innych programów. Na ustawieniach domyślnych sprawdziliśmy zużycie w spoczynku i podczas skanowania pamięci i procesora przez procesy AVG AntiVirus Free 2015. Podczas 5 minutowego testu zbieraliśmy wyniki co 1 sekundę.

[ CPU % ] [ RAM ~MB ]
Średnie zużycie procesora i pamięci ram przez procesy AVG w spoczynku.
0,031 46


 

[ CPU % ] [ RAM ~MB ]
Średnie zużycie procesora i pamięci ram przez procesy AVG podczas skanowania
10,830 55

Podsumowanie

Uzytkowniku: jeśli rozważasz w tej chwili decyzję pomiędzy alternatywnymi programami, takimi jak: Panda, Avira, Bitdefender, Comodo, a przy tym nie chcesz płacić ani złotówki, nie potrzebujesz też zapory, antyspamu, ani kontroli rodzicielskiej, ale jednocześnie liczy się dla Ciebie wydajność i lekkość aplikacji antywirusowej - AVG AntiVirus Free 2015 będzie dobrym wyborem.

AVG AntiVirus Free 2015 charakteryzuje się dobrą ochroną w czasie rzeczywistym oraz ponadprzeciętną detekcją stron wyłudzających dane dostępowe - loginy, hasła, numery kart debetowych... - za darmo.

Program pobierzesz ze strony: http://www.avg.com/pl-pl/home… - około 160MB.Learn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.