Trend Micro oferuje bezpłatną ochronę przed exploitami Shellshock znanymi również jako Bash Bug

W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony exploitów Shellshock zwanych również Bash Bug, Trend Micro Incorporated, globalny lider w dziedzinie oprogramowania bezpieczeństwa, podejmuje aktywne działania zmierzające do ograniczenia szkód, oferując bezpłatne narzędzia do skanowania i ochrony serwerów i użytkowników sieci pracujących na platformach Mac OSX i Linux. Ocenia się, że błąd w programie Bash może mieć negatywny wpływ na pracę pół miliarda serwerów i innych urządzeń połączonych z internetem w tym telefonów komórkowych, routerów i sprzętu medycznego.

W obecnej sytuacji może dojść do szybkiej eskalacji ataków, dlatego postanowiliśmy natychmiast rozpocząć działania zapewniające ochronę użytkownikom przed tym bezprecedensowym zagrożeniem” – mówi Michał Ciemięga z Trend Micro. Oferując bezpłatny dostęp do zabezpieczeń nie tylko naszym klientom, lecz także innym użytkownikom sieci
i urządzeń, staramy się ograniczyć globalne  skutki wynikające z wykrycia tej podatności –
dodaje Michał Ciemięga.

Błąd Shellshock znany również pod nazwą Bash Bug, któremu poświęcono wiele uwagi w informacjach publikowanych w tym tygodniu, umożliwia wykorzystanie poleceń systemów opartych na architekturze Linux, co z kolei może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie większości serwerów sieciowych na świecie, a także połączonych z internetem urządzeń pracujących na platformie Mac OSX. Jedno z udostępnionych narzędzi – uruchamiana na żądanie usługa BashLite Malware Scanner – umożliwia wykrycie obecności złośliwego oprogramowania BashLite w systemie Linux.
 
Holistyczna strategia Trend Micro polega na ograniczaniu zasięgu zagrożenia i wzmacnianiu zabezpieczeń poprzez udostępnianie pakietów narzędzi, które pomagają administratorom systemów IT chronić serwery, komputery użytkowników oraz infrastrukturę sieciową.

Zabezpieczenia dla serwerów przedsiębiorstw i użytkowników końcowych obejmują:

  • Deep Security as a Service: pomaga szybko przeprowadzić wirtualne patchowanie serwerów, oferując zautomatyzowaną ochronę przed zagrożeniami Shellshock.
  • Deep Security for Web Apps: sprawdza uruchomione aplikacje sieciowe, aby stwierdzić czy serwer korzysta z programów podatnych na zagrożenia Shellshock.
  • Deep Discovery network monitoring: wykrywa ataki wykorzystujące błąd Shellshock w sieci i powiadamia administratorów systemów IT o możliwości włamania w czasie rzeczywistym.
  • Interscan Web Security: informuje użytkowników końcowych o stronach www, na których wykryto zagrożenia oparte na błędzie Bash.

W przypadku użytkowników indywidualnych udostępnionym narzędziem pozwalającym na ochronę ich komputerów oraz urządzeń mobilnych jest Trend Micro Free Tool dla komputerów PC, Mac i urządzeń z Androidem: bezpłatne narzędzia informujące użytkowników końcowych o stronach www, na których wykryto zagrożenia oparte na błędzie Bash.
 
Narzędzia można znaleźć na stronie: http://www.trendmicro.com/us/security/shellshock-bash-bug-exploit/index.html.
 
Analitycy Trend Micro monitorują aktywność związaną z błędem Bash i przygotowują się do potencjalnej eskalacji problemu. Eksperci firmy opublikowali również szczegółowy opis zagrożenia na blogu, w którym wyjaśniają charakter zagrożenia i radzą jak się przed nim zabezpieczyć.
 
Zespół Trend Micro opracował także infografikę z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, opisującą, na czym polega błąd i jak może być wykorzystany. Kliknij tutaj, aby zobaczyć grafikę: http://about-threats.trendmicro.com/us/infographics/infograph/shellshock
 
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://blog.trendmicro.com/bash-shellshock-vulnerability/.

źródło: Trend MicroLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.