Spojrzenie na lukę Shellsock

Niedawno cały świat huczał z powodu luki Heartbleed, która dotyczyła niemal 2/3 stron internetowych na całym globie. Ostatnio jest głośno z powodu odkrytej podatności Shellsock, która może dotyczyć milionów systemów, serwerów i użytkowników. Atakujący może łatwo wykonać atak, który nie wymaga dużej wiedzy technicznej.

Co to ​​jest ShellShock?

ShellShock to parę luk w powłoce poleceń Bash, która jest powszechnie stosowana w większości dystrybucji systemów Linux, BSD i Mac OS X. Powłoka Bash by móc wykonywać polecenia na komputerze wykorzystuje interfejs wiersza poleceń, aby uzyskać dostęp do wszelkich usług systemu operacyjnego. Podatność ShellShock pozwala atakującemu na wykonanie poleceń w systemie, którego dotyczy luka.

Wykorzystanie tej luki może stanowić zagrożenie, ponieważ większość serwerów internetowych i innych urządzeń podłączonych do Internetu, takich jak telefony komórkowe, routery i IoT (Internet of Things) pracują na systemach operacyjnych Linux lub UNIX. Luka ShellShock tworzy backdoora dla atakującego, która pozwala mu na zdalne wykonanie szkodliwego polecenia, np.: uruchamianie szkodliwych skryptów w systemach i serwerach, zainicjowanie ataku DDoS, przeszukiwanie web-serwerów, modyfikowanie zawartości serwera WWW, rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania, tworzenie botów do wysyłania spamu i wiadomości phishingowych, kradzież poufnych informacji i powodowanie szkód internetowych.

Które urządzenia są podatne?

Wszystkie systemy z rodziny UNIX, takie jak Linux i Mac OS X mogą zawierać podatności. Komputery, serwery i urządzenia podłączone do internetu, takie jak routery, lodówki, chronione hasłem alarmy, drzwi, kamery internetowe...

Które wersje Basha zawierają luki?

Wszystkie wersje Basha włącznie z wersją 4.3 są podatne. Do tej pory większość z nich została już załatana a stosowne aktualizacje zostały udostepnione przez dostawców systemów. US-CERT radzi, aby pobrać najnowsze aktualizacje firmware swoich urządzeń oraz zaktualizować Basha do najnowszej wersji.

Jak można się chronić?

  • Należy zainstalować wszystkie aktualizacje oprogramowania dla telefonu komórkowego i komputera.
  • Sprawdź, czy producenci Twoich urządzeń udostępnili patche łatające luki.
  • Jeśli nie używasz - wyłącz basha w systemach Linux.
  • Skorzystaj z porad SHELLSHOCK, aby dowiedzieć się, czy Twój system jest podatny.

Źródło: eScanLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.