Nowy trojan na Androida podszywa się pod grę w kółko i krzyżyk

Kaspersky Lab informuje o wykryciu nowego trojana mobilnego, który atakuje urządzenia z Androidem, podszywając się pod grę w kółko i krzyżyk. Trojan Gomal zbiera informacje dotyczące zainfekowanych urządzeń i wysyła wszystkie te dane do serwera kontrolowanego przez cyberprzestępców. Szkodnik posiada również funkcje, które rzadko spotyka się w zagrożeniach mobilnych.

Gomal posiada wszystkie typowe funkcje oprogramowania szpiegującego. Potrafi rejestrować dźwięki, przetwarzać połączenia telefoniczne i kraść SMS-y. Oprócz tego jest wyposażony w mechanizmy, które zapewniają dostęp do różnych usług systemu Linux, na którym opiera się Android. W szczególności, trojan ten potrafi czytać pamięć procesów, stanowiąc zagrożenie dla wielu aplikacji służących do komunikacji. Może na przykład kraść wiadomości e-mail z aplikacji Good for Enterprise sprzedawanej jako bezpieczny klient pocztowy do użytku biznesowego.   

„Ta pozornie nieszkodliwa gra w kółko i krzyżyk daje cyberprzestępcom dostęp do ogromnej ilości danych osobistych użytkownika oraz danych korporacyjnych należących do jego pracodawcy. Techniki wykorzystywane przez Gomala były początkowo stosowane w trojanach dla systemu Windows, teraz jednak zostały przeniesione na grunt mobilny. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że technika ta może zostać wykorzystana do kradzieży danych również z aplikacji innych niż Good for Enterprise – możliwe, że w przyszłości pojawią się różne mobilne szkodliwe programy stworzone do atakowania popularnych klientów e-mail, komunikatorów i innych programów”

– komentuje Anton Kiwwa, analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

Jak się chronić

W celu zmniejszenia ryzyka infekcji mobilnym szkodliwym oprogramowaniem użytkownicy powinni stosować się do poniższych zaleceń:

  • Nie aktywuj opcji “Instaluj aplikacje od osób trzecich”.
  • Instaluj tylko aplikacje pochodzące z oficjalnych kanałów (np. Google Play).
  • Podczas instalowania nowych aplikacji, dokładnie przeanalizuj, jakich uprawnień żądają.
  • Jeśli żądane uprawnienia nie odpowiadają funkcjom aplikacji, nie instaluj jej.
  • Korzystaj z oprogramowania bezpieczeństwa.

źródło: Kaspersky LabLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.