Urządzenia BlackBerry z OS 10 zawierają lukę pozwalającą na instalację złośliwego oprogramowania

BlackBerry łata lukę w urządzeniach działających pod kontrolą systemu BlackBerry 10. Wykryta podatność pozwala na przechwycenie ruchu użytkownika "z, oraz do" sklepu z aplikacjami BlackBerry World i instalację złośliwego oprogramowania na podatnym urządzeniu.

Na atak podatna jest część systemu odpowiedzialna za sprawdzanie integralności i kompatybilności pobieranych apek. W momencie, gdy atakujący jest w stanie przeprowadzić atak man-in-the-middle, pomiędzy użytkownikiem a BlackBerry World może dojść do podmiany aplikacji pochodzącej ze sklepu na malware. BlackBerry informuje, że usterka dotyczy wyłącznie urządzeń z systemem BlackBerry 10 i zaleca jak najszybszą instalację najnowszej wersji aplikacji BlackBerry World.

„Istnieje luka w mechanizmie pobierania aplikacji z BlackBerry World na urządzeniach z BlackBerry 10. BlackBerry World pozwalana na wyszukiwanie i pobieranie aplikacji na urządzenia BlackBerry. BlackBerry World posiada system sprawdzania integralności aplikacji i metodę bezpiecznego pobierania, które mają zapewnić, że aplikacja zostanie prawidłowo pobrana i zainstalowana”, informuje doradca BlackBerry.

W niektórych przypadkach, niedopracowanie tych metod w połączeniu z atakiem man-in-the-middle może pozwolić atakującemu na przechwycenie pobieranej aplikacji i w rezultacie zainstalowanie złośliwego oprogramowania na urządzeniu. Udane wykorzystanie luki pozwala atakującemu na uzyskanie dostępu do danych i ustawień, które są dostępne na podstawie uprawnień, jakie podczas instalacji użytkownik zaakceptuje dla danej aplikacji.

Luka dotyczy oprogramowania w wersji 10.2, 10.2.1 oraz 10.3 z aplikacją BlackBerry World. Jak podaje producent, komunikacja użytkownika z BlackBerry World odbywa się teraz z wykorzystaniem protokołu SSL, który pomaga w ochronie przed atakami man-in-the-middle.

źródło: threatpostLearn more about our offer

If you sell security solutions, are a distributor, authorized partner or developer and would like to share your portfolio with a group of potential customers, advertise an event, software, hardware or other services on AVLab - simply write to us. Or maybe you had to deal with ransomware? We can also help you decrypt your files.
Read more

We use Google Cloud Translation and Gengo API’s to translate articles with exception of our comparative tests.