W ciągu ostatnich kilku lat hakerom, którzy rozprzestrzeniają ransomware, udało się wyłudzić okupy wynoszące miliardy dolarów. Według ostatniego badania przeprowadzonego przez CyberEdge tylko połowie osób, które opłaciły okup, udało się odzyskać zablokowane pliki. Aby lepiej zabezpieczać dane użytkowników domowych, firma F-Secure udoskonaliła technologię DeepGuard, która działa w ramach pakietu ochronnego SAFE na komputery PC, Mac oraz urządzenia mobilne.

Technologia DeepGuard w pakiecie F-Secure SAFE to rodzaj zabezpieczenia behawioralnego, które monitoruje wybrane foldery pod kątem podejrzanych zachowań podobnych do działania ransomware. W przypadku wykrycia ryzyka, niebezpieczny proces jest automatycznie blokowany, a użytkownicy otrzymują ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu.

F-Secure DeepGuard

Funkcja DeepGuard weryfikuje bezpieczeństwo aplikacji na podstawie informacji z zaufanej usługi zewnętrznej. W przypadku, kiedy nie można zweryfikować bezpieczeństwa aplikacji, funkcja DeepGuard zaczyna monitorować jej działanie. DeepGuard jest w stanie wykrywać nowe konie trojańskie, robaki, luki w oprogramowaniu i inne szkodliwe aplikacje, które próbują wprowadzać zmiany na komputerze, a także uniemożliwia podejrzanym aplikacjom dostęp do Internetu.

Potencjalne szkodliwe zmiany w systemie, które są wykrywane przez technologię DeepGuard, obejmują:

  • zmiany ustawień systemu (rejestru systemu Windows);
  • próby wyłączenia ważnych programów systemowych, na przykład programów zabezpieczających;
  • próby edytowania ważnych plików systemowych.

DeepGuard identyfikuje ataki na podstawie podejrzanych symptomów i przeciwdziała tzw. exploitom, które wykorzystują błędy w oprogramowaniu, aby następnie umożliwić przeprowadzenie cyberataku. Technologia nie tylko chroni przed wymuszeniami w ramach ransomware, ale także blokuje aplikacje, które mogłyby podmienić, zmienić nazwę lub usunąć istotne pliki

Oprogramowanie ransomware wciąż jest potężnym narzędziem w rękach cyberprzestępców. W ostatnim czasie gorączka złota była nieco mniej intensywna przez wahania na rynku kryptowalut, ale hakerzy koncentrują się już na nowych metodach wyłudzania pieniędzy, takich jak cryptojacking. Cyberataki z wykorzystaniem ransomware będą skierowane w stronę użytkowników domowych, jak tylko znowu stanie się to opłacalne. To najlepszy czas, żeby odpowiednio się zabezpieczyć.

– mówi Sean Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa w firmie F-Secure.

Poza regularnym wykonywaniem kopii zapasowych w ramach działań prewencyjnych, solidne rozwiązanie ochronne pełni kluczową rolę zabezpieczającą przed złośliwymi załącznikami w e-mailach czy wykorzystywaniem przez cyberprzestępców luk w oprogramowaniu.

W skład pakietu SAFE oprócz funkcji DeepGuard wchodzi antywirus, ochrona przeglądania, lokalizowanie urządzeń oraz reguły rodzinne, które pomagają chronić dzieci w internecie.

Cena i dostępność antywirusów F-Secure

Oprogramowanie SAFE jest dostępne w bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej – cena rocznej subskrypcji dla 3 urządzeń (PC, Mac, Android, iOS) wynosi 139 zł.

Oprogramowanie SAFE jest także dostępne w ramach pakietu F-Secure TOTAL, który zapewnia również ochronę prywatności dzięki rozwiązaniu VPN. Możliwe jest skorzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej, a cena rocznej subskrypcji dla 3 urządzeń (PC, Mac, Android, iOS) wynosi 349 zł.

AUTOR:

Adrian Ścibor

Podziel się

Komentarze

Zyga sob., 07-04-2018 - 01:51

Fajny soft z FSecure a przede wszystkim lekki. . Ochrona ransomware już była dawno tylko bez dodatkowej funkcji do włączenia (wbudowana). Ale mam wrażenie że Fsecure stanął w rozwoju. Ostatnie testy nawet na AvLab nie są zbyt optymistyczne i nie pamiętam aby FIN był kiedyś nawet na podium, A szkoda.,

Spotify ndz., 29-04-2018 - 14:09

Za mało informacji w tej recenzji. Zauważyłem obecnie, że są nowe składniki jak Virgo. Do tego kiedyś testowali wersję Ultralight (chyba nadal jest beta), gdzie obecnie Ultralight jest kolejnym nowym składnikiem AV. Silnik jest również przebudowany. Ponadto - BitDefender się chwali swoim Photonem. FSecure jeszcze szybciej i sprawniej skanuje i działa jak Photon. Tylko, że lepiej. W Bitdefenderze po restarcie kompa, Photona zalety mijają. Tutaj w Fsecure nawet po restarcie komputera skan jest bardzo a to bardzo szybki - pliki skanowane to tylko te które sie zdąrzyły zmienić.
Moim zdaniem warto tą recenzję trochę rozwinąć o zmiany. Nie wiem dlaczego Fsecure się tym nie chwali. Jak się weźmie każdy AV konkurencji to się potrafią każdą funkcją i pierdółką chwalić. Finowie raczej tego nie robią.

Adrian Ścibor ndz., 29-04-2018 - 14:29

To nie jest recenzja. Ultralight jest dostępny w agencie F-Secure dla firm. Widocznie zrezygnowali z tego, chociaż nie oficjalnie i wieczna wersja beta trafiła w końcu jako część technologii do biznesowych antywirusów F-secure.

Dodane przez Spotify w odpowiedzi na

Spotify pon., 30-04-2018 - 00:31

Ultralight też jest w Safe17 dla użytkowników domowych. Nazywa się dokładnie Ultralight Core. Jest jednym ze składników. Aquarius czyli silnik Bitdefendera został. Poza tym Hydra (silnik autorski Fsecure, który jest uzupełnieniem silnika Aquarius) i DeepGuard (najbardziej rozbudowany elementy bezpieczeństwa Fsecure) są od lat i są cały czas aktualizowane i poprawiane. Doszedł jeszcze Virgo oraz Lynx. Te dwa ostatnie to nie wiem od czego. Wypadło Gemini (silnik autorski Fsecure odpowiedzialny od huerystyki) Albo go zamienili nowym (??? - może to Virgo dzisiaj albo Lynx) albo został podpięty pod mocno poprawionego DeepGuard. W każdym razie jak ostatnio używałem Fsecure czyli pod koniec 2016r tych składników w Fsecure nie było (Virgo oraz Lynx) a był jeszcze Gemini.
Faktycznie to nie recenzja ale jeśli jest napisane o nowościach i wspomniane o kolejnej ewolucji DeepGuard warto też było się dowiedzieć lub napisać co z resztą. Moim zdaniem Fsecure się mocno zmienił i to na dobre.
Wadą ich jest, że np Eset Bitdefender czy Kaspesky mają lepszy zdecydowanie marketing. Co widać, ponieważ o Fsecure tak nie słychać, nie mają naganiaczy na forach, nie reklamują się wszędzie. I nawet nie opisują swoich technologii tylko raczej to "ukrywają". Mam takie wrażenie, że po prostu jak z pewnymi markami premium - nie trzeba się reklamować. Kto się zna, ten wie że danych produkt jest dobry.

Ponadto - nadal nie wierzę, że Bitdefender ma ponad 500mln użytkowników na całym świecie. Wg mnie rumuńskie oprogramowanie podaje sumę wszystkich urządzeń które używają ich silnika, czyli sam Bitdefender oraz Emsisoft, Gdata, Fsecure, Bullguard i inne. I wtedy wychodzi ponad 500mln. Eset z Kasperkym razem nie mają 500mln (Eset około 120mln, Kaspersky podaje 240 lub 340 mln - tu pisze z pamięci)

Oraz kolejna wada - konkurencja to zazwyczaj kombajny a nie samo AV. Skupiają się na dodatkach jak optymalizacja systemu, usuwanie plików, szyfrowanie plików, monitor sieci domowej. bezpieczeństwo kamerki itd. Eset się jeszcze chwali skanerem UEFI. Dzięki temu dostajemy kompletne rozwiązanie i to się sprzedaje. Jasne, że można mieć oddzielne aplikacje do szyfrowania plików (np VeraCrypt), usuwania plików i optymalizacji (CCleaner) itd ale to zabiera czas i ludzie wolą mieć wszystko w jednych (chociaż jest takie przysłowie, że jak coś jest od wszystkiego to jest do niczego). Ale zaleta też jest - lepiej się skupić na solidnym AV a dodatki zawsze można znaleźć u firm trzecich. Moim zdaniem Fsecure dobrze robi nie robiąc ze swojego AV kombajnu.
Niestety - rynek ma swoje wytyczne. Ludzie kupują to co się najlepiej reklamuje i co ma najwięcej bajerów rowerów.

Dodane przez Adrian Ścibor w odpowiedzi na

Adrian Ścibor pon., 30-04-2018 - 05:43

Jesteś dobrze poinformowany. Chyba musisz się przesiąść ze znienawidzonego Bitdefendera na Fsecure.

Dodane przez Spotify w odpowiedzi na

Spotify pon., 30-04-2018 - 11:05

Dlaczego uważasz, że mam znienawidzonego Bitdefendera?
To bardzo dobry i skuteczny soft. Przez ponad 1.5 roku nic nie złapałem (raz tylko Adwcleaner wykrył jakieś PUP). Skanował system, pilnował system robił co do niego należało. Nie był upierdliwy, co wkurzało mnie mając Eseta z firewallem . Ale nie może być tak, że zainstaluje program i sam jako soft jest niedopracowany i ciągle jakieś błędy. Co jakiś czas trzeba robić reinstalkę. Przez ten czas robiłem ich aż 6. Eseta uzywałem od Noda jeszcze 2.xx i nigdy nie musiałem robić reinstalki. Od formatu do formatu systemu chodził jak marzenie.
Mam jeszcze półtora roku ważną subskrypcje Bitka i pewnie jeszcze do niego wrócę. Obecnie mam dość tych błędów w programie i ciągłych reinstalek z mojej strony.
Żeby nie być gołosłownym (problem z VPNem, długie aktualizacje które czasami trzeba samemu zrobić - o tym już pisałem)
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.bitdefender.security&…

Dodane przez Adrian Ścibor w odpowiedzi na

Dodaj komentarz