W sieci znajdują się linki do pobrania archiwów z danymi o 533 milionach użytkowników, w tym 2,669,381 użytkowników z Polski – informacje o osobach prywatnych niedawno wyciekły do Internetu. Prawdopodobnie dane pochodzą z lat 2019 i wcześniejszych, a więc największe powody do zmartwienia mają użytkownicy Facebooka, którzy założyli konto przed sierpniem 2019 roku. Wśród informacji, które zostały ujawnione znajdują się numery telefonów, numer identyfikacyjny użytkownika na Facebooku, imię i nazwisko, podana lokalizacja na profilu, data urodzin oraz inne informacje – w niektórych przypadkach nawet adres e-mail.
Łącznie wyciek zawiera dane o 533 milionach użytkowników:
- 32 miliony z USA,
- 11 milionów z UK,
- 6 milionów z Indii,
- 2,6 miliona z Polski.
Linki do pobrania baz danych, w tym użytkowników z Polski, są podane na tej stronie. Po wypakowaniu archiwum ilość rekordów znacznie przekracza 2,6 miliona, co może powodować zawieszenie się systemu przy próbie odczytania pliku. Lepiej jest przeszukiwać tak duży plik z terminalna – pod Linuksem lub Windows 10 z zainstalowanym Linuksem z Windows Store.
Przeszukiwania dla imienia i nazwiska dokonujemy podstawowym poleceniem:
cat Poland.txt | grep Jan:Kowalski
Plik z rekordami o użytkownikach zawiera polskie znaki diakretyczne, co ułatwia wyszukiwanie osób z takimi nazwiskami.
Pliku nie trzeba pobierać i ręcznie szukać w nim informacji o sąsiadach, rodzinie. Można to zrobić na stronie „Have I Been Pwned” poprzez podanie numeru telefonu, którego używa(ło) się na Facebooku.
Zagrożenia spowodowane ujawnieniem danych
Dane, które są dostępne w Internecie, nie są bardzo krytyczne, lecz wycieku nie należy bagatelizować. Większość informacji o użytkownikach jest podana przez nich samych jawnie na Facebooku (oprócz numeru telefonu i czasami adresu e-mail). Pozostałe dane nadal mogą identyfikować użytkownika z osobna, dlatego może to stanowić podstawię do ubiegania się o swoje prawa w związku z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z 2018 roku (potocznie znane jako RODO).
Co do numerów telefonów – warto teraz i w najbliższych tygodniach uważać na zwiększoną ilość wiadomości do oszustów, którzy mogą wykorzystać sprofilowaną bazę użytkowników (według danego kraju), by przygotować dla nich dobrze przygotowaną kampanię phishingową. Ponad 2,6 milionów numerów telefonów z Polski to naprawdę duża baza dla oszustów i marketerów (uważajcie na podejrzane linki i załączniku w wiadomościach SMS i mailach).
Użytkownicy, którzy założyli konto na Facebooku po roku 2019, tymczasowo są bezpieczni. Tymczasowo, ponieważ jak pokazuje historia Internetu, prędzej czy później kiedyś wszystko staje się jawne.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy