Fałszywy SMS: "Potrzebna krew B Rh-. Kontakt Marzena Czyz"

Z pewnością nasi stali czytelnicy wiedzą, w jaki sposób radzić sobie z podobnymi oszustwami — a właściwie jak sobie nie radzić, bo najlepiej zignorować tej kategorii scamowe łańcuszki. Jeżeli dotarła do was podobna informacja, to po prostu ją zignorujcie i poinformujcie o oszustwie swoich znajomych. Niewprawione w cyberboju osoby z pewnością mogą dać się nabrać i w konsekwencji zapisać się do subskrypcji SMS premium:

Oryginalna treść wiadomości SMS:

Proszę prześlij wiadomość dalej, jak największej ilości osob ! Potrzebna jest krew dla dziecka chorego na bialaczke BRh- to bardzo rzadka grupa krwi. Kontakt: Marzena Czyz 515 250 700. BARDZO PILNE!

Wiadomość SMS dociera do losowo wybranych użytkownik. Pewnie zastanawiacie się, w jaki sposób oszust wszedł w posiadanie numerów telefonów? Jest na to kilka sposobów i można do tego celu wykorzystać:

  • skrypty dostępne za darmo w serwisie GitHub do zbierania numerów telefonów ze stron internetowych i forów;
  • bazy danych z numerami telefonów, które pochodzą ze zhackowanych stron internetowych i są dostępne w sieci Tor;
  • wyszukiwarki internetowe;

Wielce niemoralne jest, aby dorabiać się na życiu i krzywdzie ludzkiej, dlatego oszustowi z całego serca życzymy niepomyślności i przewlekłej choroby. Natomiast czytelników uczulamy, aby w podobnych przypadkach dokładnie sprawdzali wiarogodność podobnych informacji. Internet, znajomi, sieci społecznościowe i portale specjalizujące się w cyberbezpieczeństwie, to najskuteczniejsze i najszybsze sposoby, aby ujawnić złe zamiary oszusta. I najważniejsze — jeśli nie jest to w ostateczności konieczne, nie podawajcie swoich numerów telefonów w internecie.
Komentarze

Obrazek użytkownika Zdzich

"Pewnie zastanawiacie się, w jaki sposób oszust wszedł w posiadanie numerów telefonów?" - nie, raczej zastanawiam się (bo nie wynika to z artykułu) w jaki sposób "osoby z pewnością mogą dać się nabrać i w konsekwencji zapisać się do subskrypcji SMS premium"?

Obrazek użytkownika Daniel

#1 Zapewne kliknięcie w numer telefonu powoduje przejście na www gdzie mogą pomóc dziewczynie zapisując się na listę. Inna opcja, to odpowiedzi zwrotne z esów wysłanych na numer, sugerujące zapisanie się na wspomnianą listę. Ci, którzy próbowali się dodzwonić, zostali przekierowani na Słowację > Cypr > Turcję > Srilankę > Kosmos > Polskę aby usłyszeć automatyczna odpowiedź imitującą nagranie połączenia na skrzyknę.

Bardzo podobny numer był z internetem światłowodowym operatora lubiącego pomarańczowy kolor. Otrzymałem kilka SMS z informacją, że w Twoim mieście jest ble ble ble, aby zapytać skontaktuj się z nami pod numerem. Tyle, że tam był numer stacjonarny. Dobrze, że zadzwoniłem z VOIPa, ponieważ minuta oczekiwania na niby-konsultanta kosztowała majątek ;-)

Obrazek użytkownika hmm...

To nie żadne oszustwo to stary numer gdzie ktoś parę lat temu na prawdę potrzebował pomocy. Krew było dostępna już po kilku dniach, niestety od tego czasu czyli od co najmniej 3 lat ludzie nadal przekazują tą wiadomość.

Dodaj komentarz