Niemal połowa mieszkańców globu łączy się z Internetem poprzez tablety lub smartfony. Najbardziej rozpowszechnionym systemem operacyjnym wśród użytkowników urządzeń mobilnych jest Android. Jego popularność spowodowała, że stał się ulubionym celem cyberprzestępców. Eksperci od bezpieczeństwa z firmy G DATA odnotowali w ubiegłym roku 3,246,284 nowych złośliwych programów na urządzenia mobilne z Androidem. To negatywny rekord. Nigdy wcześniej nie wykryto tak dużej ilości malwaru.
Nie bez przyczyny cyberprzestępcy wykazują coraz większą aktywność w tym obszarze i biorą na cel mobilne urządzenia. Używanie programów antywirusowych oraz regularna aktualizacja systemu operacyjnego to działania, które należy podjąć, aby uchronić się przed rosnącym zagrożeniem – przekonuje Tim Berghoff, G DATA Security Evangelist.
Eksperci zidentyfikowali w 2016 roku aż 3,246,284 nowych złośliwych programów atakujących urządzenia pracujące pod kontrolą Androida, z czego 1,523,019 ujawniono w pierwszej połowie roku. W 2015 roku było ich 2,333,777 – 40 procent mniej w porównaniu z 2016 rokiem. Średnio w ciągu jednego dnia powstaje około 9000 złośliwych aplikacji na Androida.
Specjaliści o bezpieczeństwie urządzeń mobilnych urządzeń rozmawiali podczas tegorocznego MWC w Barcelonie. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in największe zagrożenia czyhające na użytkowników tabletów i smartfonów oraz skuteczne metody ochrony. Dyskutowano również o nowych scenariuszach ataków, które mogą pojawić się wraz upowszechnianiem się Internetu Rzeczy oraz negatywnych skutkach korzystania z darmowych sieci WLAN.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy