Google uruchomiło usługę Google VPN dla użytkowników pakietu Google ONE w wersji najdroższej. Jak na razie tunelowanie i tym samym zabezpieczanie połączenia internetowego jest dostępne w Stanach Zjednoczonych. Zdaniem firmy Google oprogramowanie VPN będzie dostępne w innych krajach dla systemów iOS, Android, Windows i Mac. Data udostępnienia usługi w Polsce nie jest znana.
Korzystanie z VPN powinno budzić obawy o prywatność w Internecie. Na AVLab przypominamy, że VPN nie służy do ukrywania się przed operatorem, ale do zapewnienia bezpieczeństwa w określonych warunkach. Całkowite uniemożliwienie śledzenia i monitorowania działań online w sieci nie jest możliwe przy wykorzystaniu wyłącznie samego VPN.
Proton VPN podsumowuje Google VPN
Ciekawą opinią o Google VPN podzieli się twórcy Proton VPN. Może jest to stronnicze stanowisko. W końcu Google będzie wielką konkurencją dla wszystkich dostawców tego rodzaju usług, ale nie dla użytkowników, którzy szukają prawdziwej prywatności. Dla nich rekomendujemy tę stronę, na której opisano dostawców usług VPN, którzy szanują prywatność i nie należą do tzw. Sojuszu Czternastu Oczu.
Nawet pomimo rekomendowanych VPN-ów, szanujących prywatność, warto sobie wbić do głowy, że VPN nie jest od ukrywania tożsamości. W sieci zostawia się mnóstwo śladów na podstawie konfiguracji systemu, przeglądarki i zainstalowanych rozszerzeń, a już raz zostawionych śladów w Internecie nie da zmienić lub usunąć.
Twórcy Proton VPN piszą, że są oni solą w oku Google dla ich modelu biznesowego, ponieważ utrudniają profilowanie. Utrudniają, nie niwelują całkowicie. Dodatkowo Google VPN to słabo zamaskowana próba przejęcie kolejnego kawałka tortu nad danymi użytkownika.
„Bezczelne twierdzenie Google, że jego VPN będzie szanował prywatność, jest podobne do twierdzenia, że VPN od Facebooka lub VPN od NSA byłyby dobre dla prywatności.” – podsumowuje firma ProtonVPN.
Test 6 rozwiązań VPN
Niemiecki lab przetestował sześć VPN-ów od dostawców antywirusów. AVAST Secure VPN wypadł najlepiej pod względem transparentności. Na drugim miejscu jest AVIRA Phantom VPN Pro i HMA HideMyAss! Następnie AVG Secure VPN. Na końcu pod względem jawności polityki przetwarzania danych jest Bitdefender Premium VPN, który podobnie jak Kaspersky Secure Connection, korzystają tak naprawdę z oprogramowania Hotspot Shield z własną nakładką, na co pozwala umowa pomiędzy stronami.
Prywatność VPN to MIT?
Miliony użytkowników na całym świecie korzysta z mobilnych klientów VPN w celu np. obchodzenia cenzury dostępu do treści. Część internautów zainteresowała się aplikacjami VPN ze względu na prywatność i bezpieczeństwo jaką mają zapewniać — według marketingowych danych producentów. W praktyce trudno jest zweryfikować, czy gwarancje stawiane przez deweloperów VPN są przestrzegane. Warto mieć na uwadze, że VPN-y nie zapewniają prywatności jakiej się oczekuje od tego rodzaju oprogramowania.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy