W podobnej sytuacji co Edward Snowden było wielu dziennikarzy, działaczy, aktywistów czy programistów. Każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu, chciał chronić dane zapisane na urządzeniu, obawiając się, że mogą dostać się w niepowołane ręce. Edward Snowden oraz jego koledzy z Freedom of the Press Foundation i Guardian Project rozpoczęli prace nad aplikacją „Haven” dla systemu Android.
Haven jest przeznaczony dla osób, które chcą chronić swoją prywatność bez wpływu na profilowanie ze strony firm trzecich. Haven wykorzystuje czujniki smartfonu (mikrofon, czujnik ruchu, detektor światła, kamerę) do monitorowania zmian pod tym kątem i rejestruje wszystko, zapisując te zdarzenia w postaci graficznej lub dźwiękowej w pamięci urządzenia. Przy czym warto tu zaznaczyć, że autorzy projektu wskazują na zasadniczą różnicę pomiędzy Haven a innym oprogramowaniem np. do monitorowania otoczenia — Haven nie wysyła żadnych danych do chmury producenta. Wszystko zapisuje na urządzeniu:
Haven zamienia każdy telefon w strażnika, a ten monitoruje otoczenie za pomocą wbudowanych czujników.
Jak piszą autorzy aplikacji, „Haven został stworzony dla dziennikarzy śledczych, obrońców praw człowieka i osób zmuszonych do ukrywania się”. Współpracuje z aplikacją Orbot do obsługi sieci Tor i komunikatorem Signal, WhatsApp oraz aplikacjami Gmail, Google Drive i innymi programami do współdzielenia plików — Haven potrafi wysyłać powiadomienia lub zapisywać logi w plikach na zewnętrznym serwerze.
Przykładowe wykorzystanie Haven
Haven może chronić laptopa zamkniętego w hotelowym sejfie. Wystarczy położyć smartfon na laptopie, a resztą zajmą się czujniki:
- jeśli ktoś spróbuje otworzyć sejf, to Haven zarejestruje zmianę natężenia światła i wyśle powiadomienie;
- zarejestruje rozmowę podczas naszej nieobecności, czy nawet samo otwarcie sejfu, które generuje jakiś dźwięk;
- jeżeli komuś uda dobrać się do sejfu i spróbuje wykraść laptopa, będzie musiał „ruszyć” telefon, który wykryje zmiany ruchu;
- zrobienie zdjęcia złodziejowi także nie będzie stanowić problemu (zdjęcie może zapisać we wskazanej lokalizacji lub wysłać na serwer);
Haven w wersji rozwojowej dostępny jest już w Google Play oraz w alternatywnym sklepie F-Droid. Kod programu został upubliczniony. Każdy może do niego zajrzeć. To z pewnością uniemożliwi wbudowanie tylnych furtek i przekona dooprogramowania osoby, które zostały zmuszone lub chcą z takiego programu korzystać.
Haven jeszcze nie jest dostępny dla iPhone, chociaż autorzy zapowiadają takie wsparcie. Na razie sugerują zakupienie taniego „Androida”, którego można skonfigurować do wysyłania powiadomień do iPhone za pośrednictwem np. komunikatora Signal, szyfrując po drodze całą komunikację przez aplikację Orbot (sieć Tor).
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy