Jeden z badaczy z Kaspersky Lab przeprowadził niedawno badanie w prywatnej przychodni w celu zidentyfikowania słabych punktów w jej zabezpieczeniach oraz znalezienia sposobu na ich wyeliminowanie. W sprzęcie medycznym znaleziono luki, które otwierają drzwi cyberprzestępcom, dając im dostęp do danych osobowych oraz informacji dotyczących zdrowia i leczenia pacjentów.

Nowoczesna przychodnia to skomplikowany system. Posiada wyrafinowany sprzęt medyczny, który składa się z w pełni funkcjonalnych komputerów z systemem operacyjnym oraz zainstalowanymi w nim aplikacjami. Lekarze bazują na komputerach, a wszelkie informacje są przechowywane w formie cyfrowej. Ponadto, wiele technologii związanych z ochroną zdrowia aktywnie korzysta z połączenia z internetem. Dlatego nie jest niespodzianką, że zarówno sprzęt medyczny jak i szpitalna infrastruktura IT już wcześniej stanowiły cel ataków hakerów. Najnowszymi przykładami takich incydentów są ataki przy użyciu oprogramowania ransomware (blokującego dostęp do danych i żądającego zapłacenia okupu) na szpitale w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jednak masowy atak oparty na szkodliwym oprogramowaniu to tylko jeden z możliwych sposobów wykorzystania przez przestępców infrastruktury IT nowoczesnego obiektu służby zdrowia.  

To co udało się ustalić procownikowi Kaspersky Lab jeży włos na głowie. Zabezpieczenia polskich placówek medycznych wyglądają zapewne tak samo. Kaspersky Lab przygotował rzeczową grafikę, w której przedstawia skonsolidowane ustalenia badacza.

źródło: Kaspersky Lab

AUTOR:

Adrian Ścibor

Podziel się