Kaspersky – renomowana firma z tradycjami i historią tworzoną niezaprzestanie od 1997 roku. Obecnie firma posiada ugruntowaną pozycję na ryku oprogramowania antywirusowego. Lider ochrony proaktywnej oraz jeden z największych dostawców zintegrowanych rozwiązań zabezpieczających korporacje, średnie i małe firmy.
Rozwiązania Kasperskiego bez wątpienia są znane i cenione na całym świecie. Aby zdobyć koszulkę lidera producenci starają się nadążać z duchem czasu i oferują możliwie najlepsze rozwiązania chroniące przed dzisiejszymi wektorami zagrożeń. Nie jest łatwo to zrobić, bowiem vendorzy zawsze będą o krok za hakerami i cyberprzestępcami. Jednak temu komu się to powiedzie zostanie sowicie nagrodzony. Więc jak na tym tle wypada Kaspersky z rozwiązaniem Kaspersky Small Office Security?
Niedawno opisane możliwości panelu do zarządzania dla Kaspersky Pure 3.0 są bardzo podobne do zastosowanych rozwiązań w Kaspersky Small Office Security. Można wręcz powiedzieć, że identyczne – a same programy różnią się tylko licencjonowaniem (w przypadku KSOS [Kaspersky Small Office Security – dla firm]) oraz interfejsem.
KSOS został zaprojektowany dla małych przedsiębiorstw oferując ochronę dla systemów Windows, Android oraz serwerów plików z systemem Microsoftu. Rozwiązanie jest skierowany głównie dla małych firm do 25 pracowników. W przypadku zakupienia KSOS, dodatkowo oprócz licencji na jedną stację roboczą dostajemy licencję na program Kaspersky Internet Security for Android oraz jedną na serwer plików. Nie jest to chwilowa promocja a po prostu takie rozwiązanie Kasperskiego. Np. kupując 25 licencji na Windows, dostajemy dodatkowo 25 licencji ochrony na Androida + 3 na serwer. Trzeba przyznać, że taki sposób licencjonowania możne przypaść do gustu wielu firmom.
KSOS : PURE = kopiuj : wklej
Całe rozwiązanie KSOS jest praktycznie identyczne do Pure 3.0 poza głównym oknem interfejsu. Kaspersky Small Office Security zapewnia kompletną ochronę komputerów osobistych i serwerów plików. Oprócz samej ochrony jest także zdalne zarządzanie programem Kaspersky Small Office Security zainstalowanym na wszystkich komputerach. Jednakże zarządzanie to ma takie same możliwości a co za tym idzie i wady jak Pure 3.0.
Instalacja na serwerze plików odbywa się w ten sam sposób co instalacja na komputerze osobistym. Po zainstalowaniu KSOS na np. na Microsoft Windows Server 2012, funkcjonalność aplikacji jest ograniczona.
Składniki ochrony
1. Bezpieczne pieniądze w celu zapewnienia bezpiecznego korzystania z usług bankowości internetowej i systemów płatności oraz zakupów online.
- Ochrona danych przed keyloggerami: dostępne tylko dla przeglądarek Microsoft Internet Explorer, Mozilla Firefox i Google Chrome. Innych przeglądarki nie są chronione przed kradzieżą wprowadzonych danych.
- Ochrona wprowadzanych danych nie jest obsługiwana dla IE 10 zgodnej ze stylistyką systemu Windows 8, jak również w IE 10, jeśli w ustawieniach przeglądarki zaznaczono opcję Rozszerzony tryb ochrony.
2. Automatyczne dodawanie przycisku uruchamiania Klawiatury wirtualnej do pola do wprowadzania haseł na stronach internetowych – również nie działa na przeglądarkach innych poza IE, Mozilla, Chrome oraz nie działa na IE10 zgodnej ze stylistyką systemu Windows 8
3. Kopia zapasowa online – tworzy kopię zapasową na dysku wirtualnym Dropbox lub na dysku lokalnym, dysku wymiennym (na przykład, zewnętrzny dysk twardy), dysku sieciowym, serwerze FTP
4. Ochrona przed exploitami
5. Analiza heurystyczna wykonywana podczas sprawdzania stron internetowych w poszukiwaniu oznak phishingu.
Warto czy jednak nie?
Aplikacja Kaspersky Small Office Security została zaprojektowana dla małych firm. Jednak KSOS od Pure 3.0 nie różni się praktycznie niczym poza licencjonowaniem. Chyba najbardziej brakuje w tym rozwiązaniu scentralizowanego zarządzania poszczególnymi modułami ochrony. Kiedy w firmie jest kilka komputerów sprawa nie wygląda na skomplikowaną, jednak w przypadku kiedy jest ich ponad 20, i na każdym z osobna należy np. zmniejszyć czułość heurystyki w celu zmniejszenia zapotrzebowania na zasoby, cała operacja może się wydłużyć. Szkoda, że takie rozwiązanie nie jest dostępne dla KSOS. Może firma Kaspersky wyszła z założenia, że z reguły małe firmy nie posiadają własnego serwera, i w efekcie nie potrzebują rozwiązań typu Endpoint.
Wady
- zarządzanie tylko podłączonych do sieci komputerów / terminali
- brak możliwości zarządzania poszczególnymi modułami ochrony
Zalety
- w cenie: dodatkowe oprogramowanie Kaspersky Internet Security for Android + serwer plików
- bardzo dobra ochrona antywirusowa
- szybka i bezproblemowa instalacja
- stosunkowo niewielkie obciążenie (w tej kwestii Kaspersky nigdy nie był liderem)
- łatwe i intuicyjne zarządzanie
- ochrona serwerów Windows
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy