KasperskyOS to wyspecjalizowany system operacyjny przeznaczony dla systemów wbudowanych z restrykcyjnymi wymaganiami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Został zaprojektowany w taki sposób, aby znacznie zmniejszyć możliwości nieudokumentowanej funkcjonalności, a tym samym ograniczyć ryzyko cyberataków. KasperskyOS jest już dostępny komercyjnie dla dostawców OEM, ODM, integratorów systemów oraz twórców oprogramowania na całym świecie.
KasperskyOS został stworzy po to, aby umożliwić programom wykonywanie jedynie udokumentowanych operacji. Kluczowe implementacje tego systemu operacyjnego zostały dostosowane do branży telekomunikacyjnej i motoryzacyjnej, jak również infrastruktury krytycznej. Rozwijanie aplikacji dla systemu KasperskyOS wymaga tworzenia „tradycyjnego” kodu oraz ścisłej polityki bezpieczeństwa, która określa wszystkie rodzaje dozwolonej funkcjonalności. Wykonane może zostać tylko to, co zostało określone w tej polityce, łącznie z modułami samego systemu operacyjnego. Takie podejście okazało się bardzo czasochłonne podczas procesu tworzenia KasperskyOS, ale posiada ważną zaletę dla twórców aplikacji: polityka bezpieczeństwa może być rozwijana równolegle z rzeczywistą funkcjonalnością. Sam zestaw funkcji może zostać od razu przetestowany: błąd w kodzie oznacza nieudokumentowane zachowanie, które jest natychmiast blokowane przez system operacyjny. Co ważniejsze, polityka bezpieczeństwa może być tworzona zgodnie z potrzebami firmy: ochrona może zostać dostosowana w zależności od wymogów aplikacji, a nie odwrotnie.
Eugene Kaspersky na swoim blogu podkreśla, że KasperskyOS „nie jest Linuksem i nie zawiera nawet pojedynczego łańcucha kodu z Linuksa”. System operacyjny oparty jest o architekturę mikrojądra i przeznaczony jest m.in. dla deweloperów sprzętu urządzeń IoT, przemysłowych systemów SCADA. Modularna budowa sprawia, że system może być tworzony do indywidualnych rozwiązań dla konkretnych przypadków.
Dla firm, które zdecydują się budować swoje rozwiązania w oparciu o KasperskyOS możliwe jest zbadanie kodu źródłowego systemu operacyjnego. KasperskyOS nie jest projektem typu open source, dlatego jego kod nie jest dostępny publicznie. Więcej informacji w ulotce oraz na stronie os.kaspersky.com.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy