Oszuści szukają ofiar wśród życzliwych ludzi, prosząc o pomoc poprzez wiadomość e-mail podszywając się za urlopowiczów, którzy nie mogą opuścić Ukrainy.
Urlopowicze nie mogą opuścić Ukrainy
Ostatnie wydarzenia na Ukrainie spowodowały, że oszuści postanowili wykorzystać je dla swoich korzyści, bowiem jak zauważyło antyspamowe laboratorium Bitdefender popularna ostatnimi czasy jest wiadomość, od niejakich urlopowiczów, którzy twierdzą, że stracili swoje dokumenty i pieniądze w Kijowie, a kierownik hotelu w którym się osiedli nie wyraża zgody na opuszczenie przez nich kraju, dopóki nie uiszczą oni opłat za nocleg. Nadawca wiadomości prosi o udzielenie pomocy w formie udzielenia kredytu w wysokości około 2 500 dolarów na uregulowanie rachunków z hotelem.
Oszuści proszą, aby dobroczyńca wysłał pieniądze za pośrednictwem Western Union, ponieważ pozwala na wypłatę pieniędzy za pomocą numeru transakcji. Kolejny krok polegałby na tym, aby oszust wykorzystując socjotechnikę przekonał ofiarę do ujawnienia numeru transakcji w celu wypłacenia powyższej kwoty. W takiej sytuacji ofiara takiego zdarzenia posiadałaby tylko i wyłącznie dowód wpłaty pieniędzy, których nie odzyska.
Kobiety szukają panów do poważnych związków
Kolejny spam jest reklamą portalu randkowego, który ma na celu zachęcić użytkowników na spotkanie z pięknymi kobietami z Ukrainy i Rosji, które rzekomo szukają mężczyzn do poważnych związków.
Prezentowane próbki spamu ujawniają, w jaki sposób spamerzy starają się oszukać ludzi wykorzystując w tym celu tragedie i najważniejsze wydarzenia ostatnich tygodni.
Co robić w sytuacji, gdy otrzymasz wiadomość o podobnej treści?
W przypadku, gdy otrzymasz wiadomość e-mail z prośbą od nieznajomej osoby – nie otwieraj jej oraz upewnij się, czy ktoś nie próbuje nas oszukać.
Nie wysyłam pieniędzy nieznanym osobom, które proszą pomoc za pomocą wiadomości elektronicznej, nawet jeśli przedstawiają smutną historię jaka im się przydarzyła.
Zaktualizowane oprogramowanie antywirusowe zapewnia ochronę przed różnego rodzaju atakami internetowymi.
W artykule wykorzystano próbki spamu dzięki uprzejmości Adriana Miron, BitDefender.
Źródło: HOTforSecurity
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy