Stare powiedzenie mówi, że pieniądze leżą na ulicy. Wydarzenie, które miało ostatnio miejsce w Niemczech, pokazuje, że faktycznie tak jest, a kopanie Bitcoinów możliwe jest nawet w trybie offline.

Kod QR B- kopanie Bitcoinów

Nietypowe ogłoszenie zawierające kod QR znajdowało się na parkingu w Niemczech. Zeskanowany kod przekierowywał użytkownika do pobrania wtyczki dla Chrome i FireFox umożliwiającej kopanie Bitcoinów.

Rozszerzenie „Cryptotab” zostało przeanalizowane przez pracowników firmy antywirusowej G DATA i dobra wiadomość jest taka, że dodatek sam w sobie nie zawiera szkodliwych elementów, jednak dwie kwestie rzucają się w oczy. Po pierwsze, podczas instalowania użytkownik musi odpowiedzieć na pytanie, czy chce zainstalować element pod nazwą „mybit”. Mybit to standardowa wyszukiwarka dostępna w ramach przeglądarki Firefox, która zostanie dodana do listy wbudowanych i ustawiona jako domyślna.

1

Po zainstalowaniu "mybit" wyszukiwana treść będzie przedstawiana w wynikach Yahoo. Tutaj eksperci ustalili, że wszystkie dane wpisywane w pole wyszukiwania są przesyłane do autorów dodatku.

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego ktoś zadał sobie trud i wysłał reklamę dodatku służącego do kopania kryptowalut w wersji papierowej, to  rozwiązaniem zagadki jest kod QR. Autorzy rozszerzenia korzystają ze strategii marketingu partnerskiego, czyli formy sprzedaży usług lub produktu za pośrednictwem linku wbudowanego w kod QR: gdy uda się pozyskać nowego użytkownika wtyczki, wtedy partner dostaje prowizję w wysokości 15% wartości kryptowalut pozyskanych przez użytkownika końcowego.

Ze swojej strony zalecamy ostrożność podczas skanowania kodów QR. Jeśli nie musicie, po prostu nie róbcie tego, ponieważ zmanipulowany kod QR może być wykorzystany do ataków lub pobierania złośliwych aplikacji.

AUTOR:

Adrian Ścibor

Tagi
Podziel się

Dodaj komentarz