Oprogramowanie Malarebytes Anti-Malware (MBAM) tworzone jest przez kalifornijską firmę Malwarebytes Corporation. Pierwsza wersja aplikacji została udostępniona w styczniu 2008 roku. Obenie darmowy MBAM jest jednym z podstawowych i najpopularniejszych programów wykorzystywanych do usuwania złośliwego oprogramowania z komputera. A jak jest w przypadku wersji Premium? Czy warto postawić na ten program, jako alternatywę dla innych popularnych aplikacji antywirusowych w Polsce?
Co w wersji 2.0?
W wersji oprogramowania MBAM 2.0 znajdziemy między innymi:
- całkiem nowy interfejs użytkownika, zaprojektowany tak, aby w łatwy sposób można było zarządzać funkcjami oprogramowania,
- zintegrowano oraz ulepszono technologię Anti-Rootkit i Chameleon (technologia ta pozwala na instalację i uruchomienie MBAM na zainfekowanym systemie),
- ulepszono wsparcie dla architektury 64-bitowej,
- silnik oprogramowania został ulepszony, co ma znaczny wpływ na efektywność w wykrywaniu i usuwaniu złośliwego oprogramowania,
- wprowadzono interaktywne powiadomienia dla użytkownika,
- wprowadzono możliwość odblokowania blokowanych przez MBAM procesów lub stron internetowych poprzez adres IP lub URL.
Co oferuje nam MBAM?
W wersji Premium oprogramowanie to zapewnia nam ochronę w czasie rzeczywistym przed malware i szkodliwymi stronami internetowymi, wraz z szerokim wachlarzem opcji konfiguracyjnych. Koszt oprogramowania wersji premium wynosi około 85 złotych (24.95 $) dla trzech stanowisk na okres jednego roku. A więc program ten nie tylko jest tani jak na polskie warunki, ale oferuje też solidną ochronę przez szerokim spektrum zagrożeń.
Wybierając darmową wersję należy pamiętać, że MBAM Free służy jako skaner na żądanie do skanowania komputera w poszukiwaniu zagrożeń. MBAM Free nie zapewnia ochrony w czasie rzeczywistym, nie może również blokować stron, nadawać praw dostępu do oprogramowania dla użytkowników oraz nie istnieje możliwość modyfikowania zaawansowanych ustawień i tworzenia harmonogramów. W tym przypadku otrzymujemy tylko i wyłącznie skaner na żądanie.
Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem w wersji Premium
MBAM w celu zapewnienia wysokiego poziomu ochrony podczas skanowania sprawdza następujące elementy systemu operacyjnego:
- dane znajdujących się w pamięci,
- oprogramowanie uruchamiane podczas startu systemu,
- zawartość rejestru systemowego,
- system plików
Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności oprogramowanie podsumowując proces skanowania wykonuje analizę heurystyczną wykorzystując w tym celu własne rozwiązanie zaawansowanego silnika heurystycznego Shuriken, który bada pliki pod kątem zawartych w nich szkodliwych poleceń.
Ochrona przed rootkitami
Skanowanie w celu znalezienia programów typu rootkit korzysta z reguł, na podstawie których oprogramowanie jest w stanie stwierdzić, czy na danym komputerze obecne jest to zagrożenie. Należy również zaznaczyć, że włączenie skanowania przed rootkitami wydłuża cały czas skanowania systemu, ale jednocześnie zwiększa wykrywalność niebezpiecznych wirusów.
Inna ochrona
MBAM zapewnia także ochronę przed potencjalnie niechcianym oprogramowaniem (PUP) oraz potencjalnie niechcianymi modyfikacjami (PUM). Istnieje również możliwość definiowania własnych reguł w kontekście tego typu oprogramowania, czyli usunięcia, poinformowania lub zignorowania tego typu zagrożeń przez program.
Ochrona WWW
Funkcja ta zapewnia nam ochronę przed szkodliwymi stronami internetowymi. W momencie wykrycia zagrożenia strona zostaje zablokowana, użytkownik otrzymuje stosowny komunikat, dzięki czemu nie stanie się ofiarą ataku.W przypadku zablokowania strony nie mamy możliwości otwarcia jej na własną odpowiedzialność, gdyż producent nie podjął się takiego ryzyka, lub nie zapewnił odpowiedniej funkcjonalności.Jedynym słusznym rozwiązaniem w takim przypadku jest wyłączenie tej ochrony – jednak procedery tej nie zalecamy.
Testy
Aby sprawdzić skuteczność ochrony Malwarebytes Anti-Malware Premium 2.0 wykorzystaliśmy 40 linków prowadzących do malware:
- Pierwszy etap testów polegał na sprawdzeniu, czy oprogramowanie zablokuje linki do wirusów. MBAM wykrył i zablokował 14 (~35%).
- Drugi etap testów polegał na przeskanowaniu plików z wirusami w celu zablokowania zagrożeń. MBAM poradził sobie znakomicie i wykrył wszystkie zapisane zagrożenia w liczbie 26.
- Dwa poprzednie działania zapewniły nam ochronę na poziomie 100%, dlatego w trzecim etapie testu nie zostały uruchomione żadne szkodliwe pliki, które mogłyby zainfekować system.
Podsumowanie
Oprogramowanie Malwarebytes Anti-Malware polecamy każdemu użytkownikowi. Pomimo, że płatna wersja daje nam większą liczbę możliwości konfiguracyjnych i zapewnia solidną ochronę w czasie rzeczywistym, to zachęcamy również do wypróbowania wersji darmowej, jako dodatkowe narzędzie do okresowego skanowania komputera.
Oprogramowanie w wersji premium jest dostępne tutaj – istnieje możliwość przetestowania oprogramowania przez 14 dni lub zainstalowania darmowej i okrojonej wersji (jako skaner na żądanie) dostępnej tutaj.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy