Tego dawno nie było w Internecie. Na stary trik dało się nabrać 17 tysięcy potencjalnych przyszłych hakerów, którzy łudzili się, że zdobędą w łatwy sposób fanów swoich fanepage'ów. 

Ponad 17 tysięcy użytkowników Facebooka zostało oszukanych przez cyberoszustów, którzy obiecywali im 100 tysięcy polubień ich fanpage'u poprzez wstrzyknięcie niebezpiecznego kodu użytkownikom przeglądarek Google Chrome oraz Maxthon. Jak ustalili analitycy Bitdefendera, oszuści pochodzą prawdopodobnie z Turcji. 

Wszystko zaczęło się od świeżo zarejestrowanej przez pewnego autora strony na Facebooku "Mistrz hakowania", który obiecał nauczyć swoich fanów nowego triku - jak zwiększyć ilość polubień na Facebooku do liczby 100000, 100999 lub 150000 z wykorzystaniem tylko jednego kawałku kodu.

Ci sami cyberoszuści oferują szeroką gamę takich komputerowych "trików". Użytkownicy są kuszeni m.in zdobyciem "w jeden dzień 999 polubień". Hakerzy bardzo chętnie wykorzystują w ten sposób inżynierię społęczną. Podobne oszustwa krążyły w listopadzie 2013 roku na Facebooku, Twitterze i Instagramie, gdzie na podobną sztuczkę nabrało się ponad 100 tysięcy uzytkowników. 

Bitdefender zgłosił już fałszywy profil administratorom Facebooka i przestrzega, aby trzymać się z dala od takich "obietnic".

Artykuł ten jest oparty na informacjach technicznych dostarczonych dzięki uprzejmości Andrei Serbanoiu - analityka zagrożeń BitDefender.

AUTOR:

Adrian Ścibor

Podziel się