Bezpieczny dostęp do danych i budynków przy pomocy smartfona jeszcze kilka lat temu był dopiero w sferze planów – dziś jest już codziennością. Duże firmy wybijają się na czoło technologicznego wyścigu, jednak przedsiębiorstwa sektora MŚP wkrótce do nich dołączą.
Biznes niemal z dnia na dzień znajduje kolejne zastosowania dla smartfonów i ich funkcji – stosunkowo nowym, ale niezwykle istotnym obszarem z perspektywy przedsiębiorców jest kontrola dostępu z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Dzięki szerokiemu wykorzystaniu nowych technologii, takich jak NFC czy Bluetooth Smart, możliwe jest przeniesienie tradycyjnych kart identyfikacyjnych do wirtualnej rzeczywistości. Co więcej, w przypadku kart cyfrowych wszystkie transmisje są kodowane i nie mogą być kopiowane – dzięki czemu są bardziej bezpieczne od swoich fizycznych odpowiedników.
Firmy sektora MŚP stale poszukują sposobów na zwiększenie efektywności – nie tylko pracy, ale także wykorzystania zasobów. Znajduje to swoje odbicie m.in. w ciągle zwiększającym się, biznesowym znaczeniu smartfonów.
Stopniowe uzależnienie przedsiębiorców od urządzeń mobilnych to wynik nie tylko coraz częściej wykorzystywanej (szczególnie na zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych) strategii używania prywatnych telefonów w celach służbowych (BYOD – Bring Your Own Device), ale także nietypowe możliwości ich wykorzystania – np. w systemach kontroli dostępu – mówi Marcus Baba, Area Sales Manager HID Global.
Wdrożenie systemu mobilnej kontroli dostępu niesie ze sobą szereg korzyści. Pierwszą z nich jest obniżenie kosztów oraz zwiększenie efektywności pracy administracyjnej poprzez zintegrowanie infrastruktury potrzebnej do obsługi systemów ochrony fizycznej i logicznej. Oszczędności pojawiają się również przy okazji cyfryzacji całego procesu – nie ma już potrzeby zamawiania i wydruku nowych kart identyfikacyjnych, np. w przypadku zgubienia nośnika lub zatrudnienia nowego pracownika. Ponadto, ograniczony zostaje nakład pracy administracyjnej, potrzebnej do obsługi dwóch odrębnych systemów. Procedury ulegają uproszczeniu, a skupienie procesów zarządzania tożsamościami i dostępem w jednym miejscu pozytywnie wpływa na efektywność działań.
Wdrożenie systemu mobilnej kontroli dostępu niesie ze sobą nie tylko oszczędności, ale także szereg korzyści dla użytkowników i zwiększenie poziomu zabezpieczeń firmy. Jedną z najważniejszych cech współczesnych urządzeń mobilnych jest możliwość wykorzystania ich wbudowanych mechanizmów ochronnych do implementacji nowych rozwiązań. Mowa tu m.in. o kodowaniu przechowywanych danych czy wykorzystaniu identyfikacji biometrycznej (np. poprzez odciski palców).
Aplikacja uruchamiana jest w dedykowanym sandboxie (odseparowanej części systemu), dzięki czemu inne programy nie mają dostępu do poufnych informacji uwierzytelniających i danych dostępowych. W ostateczności (np. w przypadku zgubienia lub kradzieży), smartfon może być zdalnie zablokowany – tłumaczy Marcus Baba.
Wykorzystanie szerokiego zasięgu ochronnych funkcjonalności gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa danych – a tym samym wychodzi naprzeciw oczekiwaniom większości firm sektora MŚP. Zalety stosowania tego typu systemu odczują także końcowi użytkownicy. Do przeszłości odchodzą czasy noszenia ze sobą różnych kart dostępu i kluczy oraz potrzeby zapamiętania kilku kodów PIN i haseł.
Podstawowym warunkiem implementacji systemu kontroli dostępu z wykorzystaniem urządzeń mobilnych jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury, która będzie wspierała bezpieczne i uniwersalne procesy zarządzania dostępem. Przy wyborze urządzeń warto wziąć pod uwagę ich kompatybilność z urządzeniami mobilnymi i możliwość zdalnej aktualizacji czytników. Równie istotne są cechy wykorzystywanego oprogramowania, np. oparty o cyfrową chmurę portal do zarządzania cyfrowymi tożsamościami czy aplikacja przechowująca różne karty dostępu.
Kontrola dostępu z wykorzystaniem urządzeń mobilnych to nie tylko wiodący trend branży zabezpieczeń, ale także drzwi do nowych możliwości. Możliwości, które stawiające na rozwój firmy sektora MŚP powinny jak najpełniej wykorzystywać. Mobilny dostęp to pierwszy, duży krok w kierunku w pełni interaktywnej firmy.
źródło: HID Global
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy