Zaskoczeni? Niektórzy z całą pewnością. W roku 2015, pomimo wielokrotnie pojawiających się informacji na portalach technologicznych o wykrytych i załatanych lukach w Adobe Flash Player, niechlubne pierwsze miejsce pod względem najbardziej dziurawego oprogramowania należy do systemów operacyjnych Mac OS X oraz iOS napędzających urządzenia producenta Apple. W systemach tych wykryto i zgłoszono odpowiednio 384 i 375 luk.
W pierwszej dziesiątce znajdziemy aż 4 produkty Adobe, a są to Flash Player (nr3), AiR SDK (nr4), oraz środowisko uruchomieniowe AIR (nr5) i kompilator Air SDK & Compiller (nr6). „Top ten” zamyka system operacyjny Windows Server 2012, dla którego Microsoft wydał 155 aktualizacji bezpieczeństwa.
Oprócz Mac OS, najbardziej dziurawymi systemami na komputery firmowe, PC i laptopy jest wspomniany Windows Server 2012, drugi na liście to..nie, nie Windows 7 lub 8, a Ubuntu, w którym załatano 152 podatności. Dalej mamy Windows 8.1, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 RT i Windows Vista. Natomiast „najbezpieczniejszą” przeglądarka jest Safari (135 luk), potem Firefox (178 luk), Chrome (187) oraz Internet Explorer (231).
Czy to już wszystko? Niestety nie. Niżej przedstawiony screen prezentuje jedynie liczbę oficjalnie zgłoszonych podatności CVE, które zostały znalezione przez niezależnych badaczy lub samych producentów oprogramowania. Nie oznacza to jednak, że aplikacje te są załatane w 100% – istnieje całkiem duże prawdopodobieństwo, że sporo luk w oprogramowaniu nie zostało zgłoszonych z powodów czysto finansowych. Cyberprzestępcy z całą pewnością nie będą chcieli podzielić się takimi informacjami ani z amerykańskim CERT-em, który sponsoruje portal CVE (Common Vulnerabilities and Exposures), a nie też z samymi zainteresowanymi – a więc producentami i deweloperami oprogramowania.
W roku 2016 miejcie się na baczności, odinstalujcie Flash Playera oraz inne oprogramowanie tego producenta – jeśli nie korzystanie z niego, a także środowisko Java. Zmniejszycie w ten sposób potencjalną liczbę ataków na Wasz system operacyjny. Dla własnego bezpieczeństwa możecie dodatkowo „obok” ochrony antywirusowej zainstalować Malwarebytes Anti-Exploit – aplikację, która zapobiega wstawianiu złośliwego kodu wykorzystującego luki w oprogramowaniu.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy