Portal społecznościowy Nasza Klasa (obecnie znany jako NK.pl) został założony w 2006 roku. Po kilku latach istnienia prześcignął popularnością nawet Facebooka, by w najlepszych miesiącach swojej działalności liczyć kilkanaście milionów aktywnych użytkowników. Później stało się coś, co doprowadziło do kompletnego upadku. Obecnie NK.pl jest tylko cieniem dawnej Naszej Klasy, jednak spuścizna pozostała — to konta użytkowników, które wszystkie są dostępne publicznie, narażając praktycznie każdą osobę, która kiedykolwiek zakładała tam konto na ujawnianie informacji o niej.

Incydent został zauważony przez jednego użytkownika portalu NK.pl, który zwrócił uwagę, że profile osób są dostępne publicznie (w wyszukiwarce Google metodą „Google hacking”). Znając imię i nazwisko szukanej osoby, możemy ustalić:

  • zdjęcie profilowe,
  • miejsce zamieszkania,
  • szkoły do których osoba uczęszczała,
  • uczestnictwo w grupach na portalu NK.pl (i wcześniej Nasza Klasa),
  • dyskusje, w których brała udział na forum NK.pl

Dostęp do tych informacji możliwy jest bezpośrednio przez wyszukiwarkę (nie trzeba zakładać konta na portalu NK.pl):

NK Nasza Klasa

A to już informacje o konkretnej osobie:

a

Ujawnienie danych wyszukiwarkom ma związek z niedawny przeprojektowaniem portalu. Zmianie uległa nie tylko szata graficzna, ale także wewnętrzna struktura oprogramowania, co nie wszystkim się spodobało:

NK.pl Nasza Klasa 3

NK.pl ujawnia informacje o użytkownikach

Szkoda, że polski portal społecznościowy skończył tak, jak skończył, widocznie nie mógł zaproponować użytkownikom tego, co obecnie oferują konkurencyjne portale. Pomimo że NK.pl w dalszym ciągu posiada swoich zwolenników, ale przyznajmy szczerze, że w skali ogólnopolskiej jest ich zaledwie garstka, to baza danych może zawierać informacje o milionach osób.

Osobom potencjalnie poszkodowanym zalecamy usunięcie nieużywanych kont. Z pewnością dla części użytkowników może to być problematyczne, ponieważ informacje o haśle już dawno zostały zapomniane, a skrzynki pocztowe nie są już używane. Jedyną skuteczną metodą usunięcia konta jest napisanie do biura obsługi klienta firmy Nasza Klasa sp. z o.o. i poproszenie o usunięcie profilu i danych osobowych. Użytkownicy, którzy zdołają się zalogować, mogą to zrobić bezpośrednio w ustawieniach profilu.

AUTOR:

Adrian Ścibor

Podziel się

Komentarze

Miedzyzdroje2005 pon., 05-03-2018 - 20:30

Dziękuję za podjęcie tematu, a czy mogę prosić o dopisanie w treści, że cała sprawa ujawniona została na serwisie Wykop.pl ??? Wprawdzie jest link, ale czytelnicy nie będą wiedzieć, jeśli nie klikną

Dodaj komentarz