Nowy wachlarz domen najwyższego poziomu, uruchomiony w styczniu 2015 r. i przeznaczony dla określonych społeczności oraz organizacji, okazał się łakomym kąskiem dla spamerów – tak wynika z analizy krajobrazu spamu i phishingu przeprowadzonej przez Kaspersky Lab w pierwszym kwartale 2015 r. Dla cyberprzestępców te nowe domeny stanowią doskonałe narzędzie do promowania niechcianych lub nielegalnych kampanii reklamowych.
Dane statystyczne dotyczące spamu i phishingu
- Odsetek spamu w ruchu e-mail, według danych obejmujących pierwszy kwartał 2015 r., wynosił 59,2% – co stanowi spadek o 6 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego kwartału.
- Stany Zjednoczone utrzymały swoją pozycję największego źródła spamu, wysyłając 14,5% niechcianych wiadomości.
- Produkty firmy Kaspersky Lab zarejestrowały 50 077 057 przypadków ataków phishingowych. Jest to o 1 milion więcej niż w poprzednim kwartale.
- Phishing skierowany przeciwko klientom organizacji finansowych stanowił 37,06% wszystkich zarejestrowanych incydentów.
Oszustwa wykorzystujące nowe domeny
Nowy program do rejestracji domen najwyższego poziomu (ang. gTLD) pozwala organizacjom wybrać strefę domen, która jest zgodna z ich działalnością oraz tematyką ich stron. Na przykład strony związane z pracą mogą teraz wykorzystywać domenę .work, a strony naukowe mogą znaleźć się w domenie .science. Możliwości biznesowe, jakie zapewnia nowy program gTLD, zostały entuzjastycznie przyjęte przez społeczność internetową i obecnie obserwujemy aktywną rejestrację nowych nazw domen.
Na ten nowy trend równie szybko zareagowali również spamerzy i cyberprzestępcy. Na skutek ich działalności nowe strefy domen niemal natychmiast stały się areną dystrybucji spamu reklamowego, wiadomości phishingowych oraz zawierających szkodliwe programy na ogromną skalę.
Z obserwacji ruchu e-mail przez Kaspersky Lab wynika, że w pierwszym kwartale 2015 r. nastąpił znaczny wzrost liczby nowych domen rozsyłających treści spamowe. Wiadomości wysyłane z domen .work zwykle zawierały oferty przeprowadzenia różnego rodzaju prac, w tym związanych z utrzymaniem lub budową domu czy instalacją sprzętu. Natomiast wiele wiadomości z domen .science reklamowało szkoły oferujące naukę na odległość, szkolenia przygotowujące do zawodu pielęgniarki, adwokata do spraw kryminalnych oraz innych zawodów.
W pierwszym kwartale ruch spamowy zawierał również wiele e-maili wysyłanych z „kolorowych” domen, takich jak .pink, .red, czy .black. Domeny te były często wykorzystywane w celu reklamowania azjatyckich portali randkowych.
„Analiza ogólnych danych dla pierwszego kwartału oraz informacji dotyczących rodzaju spamu w nowych domenach pokazuje, że działalność ubezpieczeniowa była jednym z najpopularniejszych tematów pod względem liczby wiadomości oraz liczby zmieniających się domen w masowych wysyłkach. Spam ten dotyczył wszystkich typów ubezpieczenia – na życie, zdrowotnego, mienia, pojazdów, zwierząt oraz na wypadek pogrzebu” – powiedziała Tatjana Szczerbakowa, starszy analityk spamu, Kaspersky Lab.
Pełny raport dotyczący spamu i operacji phishingowych w pierwszym kwartale 2015 r. będzie dostępny już wkrótce w języku polskim w serwisie SecureList.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab.
źródło: Kaspersky Lab
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy