Nowy ESET Internet Security 10 z ochroną bankowości internetowej i domowej sieci

Producent: ESET
Nazwa: ESET Internet Security 10
Testowana wersja: 10.0.386.2
Cena SRP: 170 PLN / 1PC
Licencja: komercyjna
Strona producenta
Ulotka PDF

Konkluzje

Antywirusy marki ESET z serii 10 to naprawdę solidne pakiety chroniące przed różnymi wektorami ataków z sieci oraz szerokim spektrum szkodliwego oprogramowania. Również do wydajności jak zwykle nie mamy żadnych zastrzeżeń – nadal przyjemnie pracuje się z antywirusem, który podczas spoczynku pobiera około 55MB pamięci RAM i tylko kilka procent czasu procesora.

Eset – znana także jako Aset oraz Izyda, w starożytnym Egipcie bogini płodności, uważana za uzdrowicielkę i jedną z ważniejszych bóstw. Jej imię zostało zapożyczone przez słowackiego producenta aplikacji zabezpieczających legitymującego się jako ESET, który w XXI wieku chroni już ponad 110 milionów komputerów przed egipskimi plagami i szkodliwym oprogramowaniem. Firma ESET została założona w roku 1992, chociaż pierwszy kod legendarnego antywirusa NOD32 Antivirus (wtedy jeszcze „NOD”) został napisany w 1987 roku. Możemy więc w tym przypadku mówić o starożytności w kontekście informatycznej technologii, co w porównaniu do obecnych osiągnięć IT nie będzie nadużyciem.

Do ważniejszych dokonań firmy ESET należą:

  • uzyskanie nagrody w 2009 roku dla najszybciej rozwijającej się prywatnej firmy w Stanach Zjednoczonych,
  • firma ESET została doceniona przez międzynarodową firmę audytorsko-doradczą Deloitte i sklasyfikowana wśród 50 najszybciej rozwijających się firm technologicznych Europy Środkowej. W aktualnym zestawieniu „Technology Fast 50”, firma ESET została wskazana przez Deloitte jako część tzw. Wielkiej Piątki ze średnim rocznym wzrostem przychodów na poziomie 223%,
  • otrzymanie nagrody za nieprzerwane zdobywanie certyfikatów przez ostatnie 10 lat w testach VB100 od niezależnego laboratorium Virus Bulletin,
  • wykrycie w 2014 roku operacji Windigo prowadzonej od co najmniej 2011 roku, w której członkowie grupy cyberprzestępczej wykazali się niezwykłą znajomością większości systemów operacyjnych: zdołali zainfekować tysiące serwerów Linux i Unix (w tym cPanel i Linux Fundation) wykorzystując je do kradzieży danych uwierzytelniających SSH, przekierowywania użytkowników do szkodliwej zawartości i wysyłania milionów wiadomości typu spam dziennie,
  • uczestnictwo w międzynarodowej grupie złożonej z ekspertów z firmy CERT Polska, Microsoft i organów ścigania z całego świata, m.in. FBI, Europolu i Interpolu; współpraca zaowocowała przejęciem kontroli nad serwerami C&C, które służyły do zarządzania botnetem Dorkbot. Złośliwe oprogramowanie Dorkbot zainfekowało ponad milion komputerów w ponad 200 krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Celem działalności botnetu była kradzież haseł do kont w serwisach PayPal, Facebook czy Google, a także instalacja złośliwego oprogramowania,
  • wypracowanie globalnej siatki dystrybutorów w ponad 200 krajach na całym świecie,
  • w 2015 roku firma ESET zatrudniała już 1000 pracowników,
  • w 2008 z inicjatywy zarządu słowackiej firmy powstało centrum badawczo-rozowojowe w Krakowie zatrudniające analityków malware, programistów i specjalistów od IT,
  • w roku bieżącym ESET świętował 15 lat istnienia w Polsce.

ESET 10 nowości

Nowe wersje antywirusów marki ESET z serii 10 wnoszą kilka funkcjonalności oraz nomenklaturowych zmian w produktach dla użytkowników indywidualnych. I tak:

Dotychczasowy ESET Security Pack, czyli pakiet programów przeznaczony do ochrony 3 komputerów (niezależnie od systemu operacyjnego - Windows, Mac OS, Linuks) i 3 smartfonów (z systemem Android), od teraz dostępny jest w osobnej wersji pozwalającej chronić 1 komputer i 1 urządzenie mobilne. W ramach pakietu ESET Security Pack, użytkownik może zamienić jedną licencję do ochrony smartfona lub tabletu z Androidem na aplikację, przeznaczoną do kontroli rodzicielskiej dla urządzeń mobilnych - ESET Parental Control. Więcej o tym rozwiązaniu mogliśmy napisać po konsultacjach z psychologiem.

Kolejną „dobrą zmianą” jest wprowadzenie nowego programu ESET Internet Security, który ma stanowić rozbudowany pakiet bezpieczeństwa z ochroną antywirusową, funkcją antyspyware i ochroną bankowości internetowej.  


Nowe wersje programów ESET to m.in. nieznacznie zmieniony interfejs. Estetom przypadnie to do gustu.


Modułu ochrony bankowości nie mogło zabraknąć w tak prestiżowym antywirusie jak ESET.


Ochrona bankowości pojawiła się w wersjach z serii „9” w roku 2015 i zawiera wbudowaną listę pre-definiowanych stron, które będą przenosić do „bezpiecznej przeglądarki ESET”. Bezpieczna przeglądarka szyfruje komunikację pomiędzy klawiaturą, a przeglądarką, by zapewnić dodatkową ochronę przed keyloggerami dla transakcji bankowych, kart kredytowych i innych wrażliwych danych.

Wśród nowości znajdujemy także kontrolę bezpieczeństwa domowej sieci Wi-Fi.


Funkcjonalność Ochrony Sieci Domowej sprawdza „siłę” hasła routera stosując słownikowe ataki na najpopularniejsze frazy, np. admin / admin, admin / password, i w razie powodzenia zaproponuje jego zmianę.

Dodatkowo, antywirus może przeskanować router w poszukiwaniu luk w zainstalowanym na nim oprogramowaniu, które mogłyby zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. 


Zastosowane wykrzykniki przy urządzeniach nie są przypadkowe. Ich interpretację przedstawia producent na stronie pomocy technicznej.

Dodatkowo ESET Internet Security informuje o urządzeniach podłączonych do domowego routera. Program udostępnia także funkcję ochrony kamery internetowej. Opcja ta wykrywa i umożliwia blokowanie aplikacji i zagrożeń, które próbują uzyskać dostęp do kamery internetowej użytkownika. Pakiet oferuje także rozbudowaną funkcjonalność kontroli rodzicielskiej.

Ostatnią nowością jest ESET Smart Security Premium – to najbardziej zaawansowane rozwiązanie w nowej ofercie producenta, przeznaczone dla wymagających użytkowników komputerów. Oprócz wszystkich funkcji dostępnych w ESET Internet Security, rozwiązanie posiada dodatkowo funkcję ESET Secure Data, która pozwala zaszyfrować pliki znajdujące się na komputerze i dane zapisane na nośnikach wymiennych. Szyfrowanie odbywa się za pomocą silnego szyfru AES-256, wykorzystywanego m.in. przez wojsko. ESET Smart Security Premium posiada dodatkowo wbudowany Menedżer haseł, pozwalający przechowywać i generować nowe hasła. Narzędzie to ułatwia wprowadzanie haseł do formularzy logowania automatycznie uzupełniając je danymi wprowadzonymi w menedżerze. Narzędzie jest dodatkowo zabezpieczane – dostęp do niego blokuje albo hasło, albo własnoręcznie utworzony przez użytkownika klucz USB, albo też smartfon, rozpoznawany dzięki protokołowi Bluetooth.


Różnice pomiędzy nowymi programami marki ESET najlepiej oddaje tabela.  
Komentarze

Obrazek użytkownika Kermit

Dzięki za ten test :)
Chyba jest błąd w tabeli z real-time 238/280 bo wpuszczone zostały chyba tylko dwa zagrożenia :)
Patrząc tylko pod względem skuteczności ochrony przed wszelkim spektrum zagrożeń to co uważasz za lepsze Arcabit Internet Security czy Eset internet Security?

Obrazek użytkownika Adrian Ścibor

#1 Faktycznie, miało być 238/240. Dzięki. Trudne pytanie, na pewno potrzebne są bardziej kompleksowe testy. W tym celu powoli przygotowujemy swój automatyczny system do testów, który będzie zarządzał całym tym bałaganem i odwalał brudną robotę. Operacja duża, dużo programowania, dużo konfigurowania, duża inwestycja, ale takie testy najwcześniej pojawią się za kilka miesięcy. W opracowaniu także jest test tzw. przeglądarek do ochrony bankowości internetowej. Może po tym teście będziemy w stanie wskazać obecnego lidera antywirusów w Polsce. Wbrew pozorom użytkownicy potrzebują takich narzędzi, ale pod warunkiem, że faktycznie chronią przed keyloggerami, screen-loggerami, chronią schowek systemowy, nie pozwalają podejrzeć pulpitu podczas zdalnego połączenia, chronią przed atakami MITM, phishingiem, chronią pamięć systemową przed wyszukiwaniem przez malware np. skopiowanych danych (konta, numerów kart), chronią plik HOSTS przed podmianą adresów IP, itp. Nikt takich testów nie przeprowadzał, więc w zasadzie to nie wiadomo, czy ów "bezpieczne przeglądarki" są bezpieczne. Sprawdzimy to.

Obrazek użytkownika Kermit

Nie ma za co :)
Dokładnie to co napisałeś jest jednym z priorytetów dla użytków domowych! Sam dużo na ten temat pisałem w różnych miejscach jeśli chodzi o Arcabit i cieszę się że coś planują dodać w tym temacie :) Mam tylko nadzieję że to będzie ich własna forteca przeglądarkowa a nie np. nakładka na IE. Jestem bardzo ciekaw tego testu na prawdę.
Życzę dużo wytrwałości w tym nowym projekcie i oby wszystko szło po Twojej myśli. Będę czekał.

Obrazek użytkownika Adrian Ścibor

#3 Z tego co mi wiadomo to nie będzie to żadna nakładka. Nie będzie to też żaden klon oparty o Chromium - podobno.

Obrazek użytkownika Kermit

@#5 Dzięki Ci Panie.... :)
Jak słyszę o chrome itp. to już nie mogę.
Tym bardziej trzymam kciuki, gdyż jestem użytkownikiem Arcabit i tego mi najbardziej brakowało.
A zdąży się załapać na test przeglądarek Arcabit? Oraz czy będzie też taki test ogólny jak Eseta 10?

Obrazek użytkownika Adrian Ścibor

#6 Z testem specjalnie poczekamy na Arcabit, bo wszyscy producenci już wydali stabilne wersje swoich programów. Test ogólny też powinien być po publikacji wersji stabilnej. Pożyjemy zobaczymy. Póki co skupmy się na firmie ESET :)

Obrazek użytkownika Kermit

#7 Dzięki za odpowiedzi ;)
Eseta też sobie chwalę i podejrzewam że gdybym nie Arcabit używałbym właśnie tego AV.
Trzeba przyznać że ochronę ma dobrą, myślę że przed ransomware chroni lepiej niż wersja beta. A i zużycie zasobów ma wzorowe :)

Obrazek użytkownika guma77

witam
mam wersje av 10 EN
jak zmienic na wersje jezyk PL ?

Obrazek użytkownika Adrian Ścibor

#9 Musisz pobrać polski instalator offline. Jeśli masz system po angielsku, to instalator online wykrywa język automatycznie.

Dodaj komentarz