AV-Comparatives przetestował 21 programów antywirusowych, a właściwie pakietów Internet Security w systemie Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit SP1. Zainstalowane aplikacje podczas badania mogły korzystać w z internetu oraz własnych technik skanujących w chmurze. Badanie pod nazwą Real-World odwzorowuje realne środowisko przeciętnego użytkownika, który korzystając z komputera otwiera linki URL prowadzące do szkodliwego oprogramowania.
W teście tym AV-Comparatives sprawdza także liczbę fałszywych alarmów i ilość alertów antywirusowych, które informują testera o wykrytym zagrożeniu czekając na podjęcie decyzji (z reguły sprowadza się ona do „zezwól/zablokuj”).
Do testu wykorzystano 393 URL-e prowadzące bezpośrednio do próbek złośliwego oprogramowania, a także plików z załączników e-mail wykorzystywanych w kampaniach spamerskich oraz stron, które infekują system poprzez atak drive-by. Użyte próbki testowe obejmują szeroki zakres aktualnych zainfekowanych stron internetowych i wskazują na możliwość kompleksowej ochrony antywirusowej podczas przeglądania stron internetowych.
Testowane produkty
- Avast Free Antivirus 2015
- AVG Internet Security 2015
- Avira Antivirus Pro 15.0
- Baidu Antivirus 5.4
- Bitdefender Internet Security 2015
- BullGuard Internet Security 15.1
- Emsisoft Anti-Malware 10.0
- eScan Internet Security 14.0
- ESET Smart Security 8.0
- F-Secure Internet Security 2015
- Fortinet FortiClient 5.2 (with FortiGate)(1)
- Kaspersky Internet Security 2016
- Lavasoft Ad-Aware Free Antivirus+ 11.7
- McAfee Internet Security 2015
- Microsoft Security Essentials 4.8
- Panda Free Antivirus 16.0
- Quick Heal Total Security 16.0
- Sophos Endpoint Security 10.3
- Tencent PC Manager 10.4
- ThreatTrack Vipre Internet Security 2015
- Trend Micro Internet Security 2016
Najskuteczniejszą ochroną charakteryzowały się programy opracowane przez producentów AVIRA, Bitdefender, Kaspersky oraz Trend Micro. Do grona najlepszych należą też aplikacje firm Emsisoft i F-Secure. Oprogramowanie Emsisoft wystosowało dwa alerty antywirusowe czekając na decyzję użytkownika, z kolei fiński produkt potrzebował aż 18 akcji do podjęcia przez testera.
Pełny raport znajduje się na tej stronie.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy