Google postanowiło uszczęśliwić wszystkich użytkowników sieci Internet. Od stycznia 2017 roku, witryny, które nie będą wykorzystywać do komunikacji przeglądarka-serwer bezpiecznego połączenia szyfrowanego (HTTPS) — a będą pozwalały na logowanie się, przekazywanie poufnych informacji — zostaną w przeglądarce Google Chrome oznaczane jako niezaufane lub niebezpieczne. Symbolizować o tym będzie informacja na pasku adresu:
Chociaż nie wszystkim taka decyzja może pasować, to z podanych informacji wynika jasno, że największe powody do obaw mają właściciele stron i sklepów internetowych, którzy umieszczają formatki loginów, haseł lub innych poufnych danych i pozwalają na przekazywanie wprowadzonych znaków nieszyfrowanym połączeniem. Takich sklepów internetowych znaleźć można w Polsce bez liku. Są to przede wszystkim mali i lokalni przedsiębiorcy, którzy niekoniecznie mają pojęcie o działaniu współczesnej komunikacji sieciowej oraz o „sieciowych podsłuchiwaczach”.
Dlatego Google, aby pomóc zwykłym użytkownikom i klientom małch sklepów internetowych bezpiecznie logować się i robić zakupy w sieci, od stycznia 2017 wprowadzi do swojej przeglądarki Google Chrome w wersji 56 dodatkowe oznaczanie witryn HTTP jako niezabezpieczone, które w jakikolwiek sposób mogą przekazywać hasła, loginy lub informacje z karty debetowej.
Firma Google już wcześniej zapowiadała, że strony, które nie będą stosować szyfrowanego protokołu połączeniowego mogą być traktowane przez wyszukiwarkę internetową Google z mniejszym priorytetem, niż witryny, które szyfrują ruch pomiędzy serwerem, a przeglądarką.
Decyzja Google jest tylko kolejnym krokiem do zwiększenia bezpieczeństwa komunikacji w Sieci. W kolejnych latach możemy spodziewać się nieuchronnego — wszystkie strony, z którymi przyjdzie łączyć się po HTTP będą definitywnie utożsamiane jako niebezpieczne.
Wszyscy zmierzają ku stopniowemu zwiększaniu bezpieczeństwa. Nawet OVH, które wdraża darmowe certyfikaty dla stron internetowych swoich klientów – dla wszystkich i bez wyjątków.
Czy ten artykuł był pomocny?
Oceniono: 0 razy