W sieci o programach zabezpieczających firmy Avast natknąć się można na wiele dobrych i złych komentarzy. Doskonale wiemy, co się za każdym kryje, ponieważ podczas przeprowadzania testów porównawczych (w najnowszym badaniu darmowy Avast zdobył aż 3 certyfikaty BEST+++ od AVLab za bardzo dobrą ochronę), mamy praktyczny wgląd w zachowanie antywirusów Avast na domyślnych ustawieniach na określone typy ataków i szkodliwego oprogramowania. I właśnie z tego powodu przygotowaliśmy poradnik najlepszych antywirusów od redakcji AVLab, aby raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości i wydać opinię o antywirusach Avast (także o najnowszej wersji Avast 2019).

W poradniku znajdziecie informacje o tym:

 • Jak poprawnie skonfigurować oprogramowanie Avast (uważamy, że domyślne ustawienia ochrony są niewystarczające).
 • Jak odinstalować komponenty, które zachęcają do kupna dodatkowych aplikacji komercyjnych (w szczególności w darmowym antywirusie Avast Free Antivirus).
 • W jaki sposób niewielkim nakładem pracy znacznie podnieść poziom ochrony komputerów, które są chronione przez oprogramowanie Avast.

Nawiasem mówiąc niektóre z tych kroków są wręcz obowiązkowe. Do dnia dzisiejszego dziwimy się, dlaczego funkcja np. "utwardzania systemu" ciągle pozostaje w trybie domyślnym wyłączona i nie pozwala pozostałym technologiom Avasta lepiej chronić użytkowników. Ale dość już o ustawieniach. Zajmijmy się na chwilę nowościami w wersji 18.7 nazwanej przez producenta jako Avast 2019.

Avast 2019 w nowej odsłonie.
Avast 2019 w nowej, ulepszonej odsłonie.

Od ostatniej wersji tak naprawdę niewiele się zmieniło. Ktoś, kto na bieżąco śledzi dziennik zmian, będzie wiedział, że tryb gier został zastąpiony trybem obejmującym nie tylko rozrywkę, ale też pełnoekranowe aplikacje, w tym przeglądarkę z uruchomionymi filmami. Czyli koniec z powiadomieniami podczas spędzania wolnego przed ulubionym serialem lub grą komputerową. Oprócz tego naprawiono pełno błędów związanych z modułami ochronnymi i modułami pomocniczymi. 

Dla nowych użytkowników warto przypomnieć, że oprogramowanie Avast 2019 Premier, czyli najbardziej wyposażony pakiet, znacznie różni się od bezpłatnego Avast Free Antivirus. A więc posiada:

 • Domyślnie włączoną ochroną przed ransomware (antywirus blokuje nieznanym aplikacjom dostępu do modyfikacji znanych typów plików we folderach użytkownika).
 • Skaner sieci bezprzewodowej, który przeszukuje słabo zabezpieczone punkty.
 • Ochronę przed fałszywymi stronami internetowymi, które mogą wyłudzać poufne informacje;
 • Środowisko testowe do bezpiecznego uruchamiania nieznanych plików, np. załączników pocztowych.
 • Konfigurowalną zaporą internetową.
 • Kilka modułów, które chronią prywatność: osłona kamery internetowej i poufne danych na komputerze.
 • VPN jako dodatkowa płatna aplikacja do szyfrowania całej komunikacji i ukrywania prawdziwego adresu IP.
 • Moduł Cleanup Premium poprawiający wydajność.
 • Menadżer pobierania nowych wersji programów, dzięki któremu można lepiej zabezpieczyć się przed exploitami.

Menadżer pobierania aktualizacji
Menadżer pobierania aktualizacji nowych programów to pozycja obowiązkowa w nowoczesnym oprogramowaniu ochronnym.

Wszystkie nowe programy firmy Avast rekomendujemy wszystkim tym użytkownikom, którzy chcieliby wypróbować przez okres testowy pełną funkcjonalność antywirusa Avast Premier oraz tym internautom, którzy już mają ochronę od Avasta i wahają się, czy pozostać przy czeskim oprogramowaniu na dłużej.

Tak czy inaczej, dla obu grup użytkowników zalecamy wypróbowanie nowej wersji antywirusów Avast 2019, ale pod warunkiem wdrożenia zmian w ustawieniach, które opisujemy w naszym poradniku. Pozostałe cenne wskazówki możecie znaleźć w artykule „Polecane darmowe antywirusy na rok 2018 od redakcji AVLab”. W razie pytań pozostajemy do dyspozycji w komentarzach.

AUTOR:

Adrian Ścibor

Podziel się

Komentarze

mike1389 czw., 11-10-2018 - 10:35

Miałem z trzy lata avasta w wersji internet security przez rok i działał bardzo dobrze i sprawnie. Po zakończeniu licencji przeszedłem na wersję Free i różnica kolosalna...przede wszystkim działała gorzej...bardziej spowalniała system. Potem miałem kilka innych antywirusów (rzecz jasna nie jednocześnie) ale zawsze wracałem do avasta free i znów te problemy...spowolnienie systemu i nieoczekiwane błędy aplikacji. Teraz używam Windows Defendera (Windows 8.1) wraz z SecureAPlus i czuję się bezpieczny. Szkoda że program defendera nie jest aktualizowany...tylko definicje wirusów.

Chciałbym wrócić do Avasta choćby ze względu na bezpieczną przeglądarkę (wykonuję dużo przelewów)...ale boję się że znów będą problemy ze stablinością...

Adrian Ścibor czw., 11-10-2018 - 11:17

Bezpieczną przeglądarkę możesz wypróbować od BItdefender. Nazywa się SafePay: https://bitdefender.pl/dom-mala-firma1/narzedzia/safepay i pozostać przy SecureAPlus, bo to bardzo dobry program. Zawsze powtarzam, że dysk SSD nawet najtańszy jest rozwiązaniem problemów z wydajnością systemu i tak też będzie teraz - wtedy możesz spokojnie wrócić do Avasta.

Dodane przez mike1389 w odpowiedzi na

mike1389 śr., 17-10-2018 - 17:49

A ten bitdefender safepay jest skuteczny?? Bo z tego co się doszukałem w internecie...to ostatnia aktualizacja tej przeglądarki była w 2015 roku...poza tym w teście ochrony e-bankowości wypadła bardzo słabo...

Dodane przez Adrian Ścibor w odpowiedzi na

Ginterus102 pt., 12-10-2018 - 11:00

Od jakiegoś czasu w avaście free jest dostępna nowa wersja bezpiecznej przeglądarki? może coś więcej by można napisać o niej? czy jest skuteczna? czy chroni? jak spisuje się tryb bankowy? nic nie pisaliście o niej...choć jak widzę w komentarzach wyżej był osobny artykuł o bitdefender safe pay

uważam, że dziś ochrona bankowości i zakupów powinna być jednym z najważniejszych składników pakietów antywirusowych

Dan czw., 08-11-2018 - 21:13

W tym miejscu warto dodać, że Avast z ofert dla MSP (czyli firm) posiada darmowe rozwiązanie z konsolą w chmurze. Aktualnie jest to jedyne rozwiązanie w PL dające tak duże możliwości za tak niewiele (ceną jest zgoda na wysyłanie metadanych w chmurę i akceptacja treści licencji).

Avast sprawdza się idealnie jako sam link skaner oraz moduł ochrony przed spamem i weryfikacją reputacji plików nieznanych - tak, w wersji darmowej. Niestety słabymi punktami są: wydajność pracy (co rozwiązują dyski SSD), dłuuugi czas akceptacji polityk z konsoli na stację roboczą oraz brak sandboxu dla aplikacji i plików nieznanych.

Moduł Cleanup potrafi sprzątnąć system wraz z częścią plików niezbędnych do uruchomienia OS. Zwłaszcza widocznie jest to po aktualizacjach Windows 10 na stacjach podniesionych do tej wersji z Windows 7 lub Windows 8. Opcja do przedyskutowania w środowisku produkcyjnym.

VPN działa, chociaż nie pozwała na spięcie stacji roboczych Site-to-site. Jest to wyjście dla ruchu internetowego np przeglądarki czy poczty.

Dodaj komentarz