Administracja publiczna Węgier zakazuje antywirusów Kaspersky Lab

Po tym jak europoseł Anna Fotyga przyczyniła się do zakazania antywirusów Kaspersky Lab w administracji Unii Europejskiej, w jej ślady poszedł węgierski rząd. W poniedziałek 13 sierpnia 2018 roku antywirusy Kaspersky Lab (oraz inne „niebezpieczne” narzędzia) zostały naznaczone jako potencjalne szkodliwe, mogące zaszkodzić bezpieczeństwu narodowemu Węgier. Dla pełnej ścisłości — zgodnie z decyzją rządu nr. 1370/2018. (VIII 13) antywirusy Kaspersky Lab nie są zabronione na Węgrzech, ale komputery rządowe nie mogą być zabezpieczone rosyjskim oprogramowaniem.

Ponadto Węgry zgadzają się z przyjętą argumentacją Parlamentu Europejskiego, że:

  • konieczne jest posiadanie listy programów i narzędzi używanych przez agencje rządowe lub przedsiębiorstwa publiczne,
  • konieczne jest posiadanie listy programów i narzędzi, które stanowią zagrożenie dla interesów państwa,
  • konieczny jest audyt już wdrożonych i dopiero opracowywanych państwowych systemów informatycznych, a także usunięcie potencjalnie szkodliwego oprogramowania, narzędzi lub sprzętu.

Poprosiliśmy o stanowisko przedstawiciela firmy Kaspersky Lab w Polsce o komentarz w tej sprawie:

„W komunikacji rządu węgierskiego pojawiły się informacje o krokach podjętych celem dokonania przeglądu stosowania produktów Kaspersky Lab w organizacjach rządowych i firmach państwowych. Kaspersky Lab kategorycznie podkreśla, że zarzuty wobec firmy są bezzasadne, nieprawdziwe, a na ich poparcie nie przedstawiono żadnych dowodów. Co więcej, raport Parlamentu Europejskiego, który wydaje się być jednym z powodów działań podjętych przez rząd Węgier, nie ma żadnej mocy prawnej i został oparty na spekulacjach i domysłach, nie zaś na faktach. Do dnia dzisiejszego nie upubliczniono żadnych dowodów na jakiekolwiek nieprawidłowe czy też nieetyczne działania Kaspersky Lab.

400 milionów użytkowników na całym świecie ufa produktom Kaspersky Lab powierzając im ochronę swoich danych. Kaspersky Lab będzie w dalszym ciągu współpracował z instytucjami i organizacjami wywierając pozytywny wpływ na walkę z cyberprzestępczością i chroniąc obywateli z Europy i reszty świata. 

Jako poświadczenie swojego zaangażowania w transparentność i otwartość, Kaspersky Lab ogłosił niedawno swoją decyzję o uruchomieniu pierwszego centrum transparentności w Szwajcarii oraz o przeniesieniu do tego kraju znaczącej części  swojej infrastruktury badawczo-rozwojowej, łącznie z systemami odpowiedzialnymi za przetwarzanie danych i kompilowanie oprogramowania. W ramach centrum transparentności zainteresowane organizacje będą miały możliwość dokonania audytu kodu źródłowego produktów Kaspersky Lab.

Firma i jej dyrektor generalny, Jewgienij Kasperski, uważają, że ostatnie decyzje rządów, które mają na celu powstrzymanie stosowania produktów Kaspersky Lab są krokiem w kierunku bałkanizacji internetu, na czym skorzystają przede wszystkim cyberprzestępcy - w Europie i reszcie świata. Firma stoi na stanowisku, że takie działania nie przyczyniają się do budowania otwartego i bezpiecznego rynku cyfrowego, a zamiast tego do fragmentacji i spadku konkurencyjności. Kaspersky Lab nieustannie wyraża gotowość omówienia z rządami i organizacjami z całego świata jakichkolwiek zarzutów i pytań dotyczących firmy, jej działalności biznesowej, kadry kierowniczej, technologii i metodologii.”

Polak Węgier - Kaspersky Lab zakazany na Węgrzech

Kaspersky Lab próbuje jak tylko może przekonywać do siebie np. inicjatywą transparentności: przeniesieniem z Rosji do Szwajcarii głównej infrastruktury przechowywania oraz przetwarzania danych klientów lub wykonaniem niezależnego audytu bezpieczeństwa kodu oprogramowania przez hiszpańską firmę.

Czy to wystarczy? Jeżeli nie Rosjanie mają jeszcze w rękawie może nie asa, ale uruchomili programu bug bounty z nagrodą główną 100 000 dolarów za znalezienie luki w antywirusie oraz udostępnili kod źródłowy rządom państw, które mają firmie Kaspersky Lab coś do zarzucenia.

W tej chwili antywirusy Kaspersky Lab są na cenzurowanym administracji publicznej w USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Parlamencie Europejskim, Węgrzech i na Litwie. Czy Polska do nich dołączy?Komentarze

irek czw., 20-09-2018 - 19:18

jako internauta powiem krótko-sprawdzałem możliwości wielu producentów zabezpieczeń ( w miarę moich skromnych możliwości) i z doświadczenia wiem: że produkt kaspersky niema sobie równych i pewnie długo jeszcze nie będzie miał . Jako indywidualny klient nigdy nie zawiodłem się na tym produkcie kasperskyego

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.

Zapoznaj się z naszą ofertą

Jeśli zajmujesz się sprzedażą rozwiązań zabezpieczających, jesteś dystrybutorem, autoryzowanym partnerem lub producentem i chciałbyś na portalu AVLab zaprezentować swoje portfolio gronu potencjalnych odbiorców, zareklamować wydarzenie, oprogramowanie, sprzęt lub inne usługi — po prostu napisz do nas. A może mialeś/aś do czynienia z ransomware? Pomagamy też w odszyfrowaniu plików.
Czytaj więcej