ARC Rynek i Opinia: najpopularniejszym programem antywirusowym jest Avast

 • Co trzeci Polak ma obawy, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy jego komputer został zawirusowany.
 • Czterech na pięciu Polaków ma zainstalowane programy antywirusowe na prywatnych komputerach.
 • Trzykrotnie więcej kobiet, niż mężczyzn nie wie jednak, czy w ogóle posiada takie oprogramowanie.
 • Świadomość potrzeby ochrony danych zwiększa się u Polaków wraz z wiekiem.
 • Polacy mają świadomość zagrożeń, jakie niosą wirusy dla ich komputerów.
 • Mężczyźni częściej niż kobiety mają podejrzenia ataku wirusów, posiadają też wyższą świadomość istnienia takiego zagrożenia.
 • Osoby podejrzewające, że wirus w ciągu ostatnich miesięcy zaatakował ich komputer domowy częściej decydują się na instalację oprogramowania antywirusowego niż te, które nie mają takich podejrzeń.
 • Najpopularniejszym programem antywirusowym jest Avast.  

Takie główne wnioski przedstawiają badania zrealizowane przez instytut "ARC Rynek i Opinia" na 900 Polakach w grudniu 2016 roku. Przeprowadzona analiza przez "ARC Rynek i Opinia" metodą metodą CAWI (ankiety online na epanel.pl) jest nieco podobna do naszej, w której zapytaliśmy czytelników AVLab (głosowało prawie 3000 użytkowników), które programy antywirusowe (ich zdaniem) spełniają oczekiwania klientów końcowych w kilku kategoriach. I okazało się, że:

 • producent Arcabit zdobył największą liczbę głosów w 3 kategoriach: „najlepsza pomoc techniczna”, „najlepszy antywirus dla małych i średnich firm” oraz „najwydajniejszy antywirus”,
 • producent ESET wygrał dwie kategorie: „najlepszy mobilny antywirus” i „najlepszy pakiet bezpieczeństwa” wyprzedzając swoich rywali,
 • producent Avast cieszy się wśród użytkowników bezpłatnych mobilnych antywirusów największą popularnością.

Czy na swoim komputerze prywatnym posiadasz zainstalowany program antywirusowy?

Aż 86% Polaków deklaruje, że posiada programy antywirusowe na własnych komputerach. Osoby ze starszych grup wiekowych (35-44 i 45-55) znacznie częściej korzystają z takich oprogramowań - różnica między najmłodszym a najstarszym pokoleniem w posiadaniu zapory antywirusowej wynosi aż 11 punktów procentowych. Wzrost świadomości w tym obszarze możemy zaobserwować również wśród osób z wyższym wykształceniem, a także wśród mężczyzn. Źródło: ARC Rynek i Opinia, grudzień 2016 r.

Programy antywirusowe, z których korzysta więcej niż 1% respondentów

Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się program antywirusowy Avast - aż 41% osób deklaruje, że posiada właśnie to oprogramowanie. Popularność pozostałych programów jest znacząco niższa. Może to także świadczyć o niskiej znajomości oprogramowania do ochrony komputerów domowych. Źródło: ARC Rynek i Opinia, grudzień 2016 r.

Czy waszym zdaniem Avast zasługuje na tak kolosalną przewagę? Jak sądzicie, z czego może ona wynikać (oprócz faktu, że najprawdopodobniej w badaniu uwzględniono oprogramowanie darmowe oraz komercyjne)?Komentarze

SebaKomp pon., 06-02-2017 - 17:25

Czyli tylko 14% osób dba o bezpieczeństwo swojego komputera :P
A popularność Avasta jest dzięki temu, że ludzie nie zmieniają przyzwyczajeń i jak od dawna używają Avasta (bo im znajomi polecili) tak i dalej używają tego chwasta. AVG i Avast to jedna firma. ESET w moich testach nie wypada zbyt dobrze, a McAfee i Defender to istny szajs.

Adrian Ścibor pon., 06-02-2017 - 17:28

@#1 Z perspektywy ZU to tak. McAfee ma podobno całkiem nieźle rozbudowane raportowanie, które wykorzystywane jest w produktach typu SIEM, ku czemu skłaniają się firmy. Innych powodów nie widzę, że używać i McAfee w firmach. A Defendera lepiej przemilczmy :)

Zapoznaj się z naszą ofertą

Jeśli zajmujesz się sprzedażą rozwiązań zabezpieczających, jesteś dystrybutorem, autoryzowanym partnerem lub producentem i chciałbyś na portalu AVLab zaprezentować swoje portfolio gronu potencjalnych odbiorców, zareklamować wydarzenie, oprogramowanie, sprzęt lub inne usługi — po prostu napisz do nas. A może mialeś/aś do czynienia z ransomware? Pomagamy też w odszyfrowaniu plików.
Czytaj więcej