SecureAPlus „mówi” po polsku dzięki niemu

Mateusz, od naszego ostatniego spotkania minęło już trochę czasu. W poprzednim materiale dowiedzieliśmy się, że byłeś odpowiedzialny za tłumaczenie kilku aplikacji bezpieczeństwa, takich jak: Ad-Aware Free Antivirus+, Personal Security, Pro Security, Total Security, SPYBOT - Search&Destroy. Na Twojej stronie znaleźć możemy znacznie więcej programów, które są udostępniane przez swoich producentów w języku polskim, jednak naszych czytelników najbardziej interesują te, które w różnych aspektach służą do sprawdzania i monitorowania stanu bezpieczeństwa.

Przyznam, że z programem SecureAPlus nie miałem wcześniej do czynienia. O producencie, jak i samej aplikacji dowiedziałem się kilka miesięcy temu, kiedy przeczytałem pozytywne opinie zadowolonych użytkowników. Poproszono nas, abyśmy sprawdzili skuteczność tego programu i oto, co udało nam się ustalić.

 

Mateusz, do swojego szerokiego portfolio dorzuciłeś w ostatnim czasie recenzowane i testowane przez AVLab oprogramowanie bezpieczeństwa SecureAPlus firmy SecureAge Technology. Czy możesz nam przybliżyć proces tłumaczenia?

Zaproponowałem tłumaczenie aplikacji wysyłając producentowi ofertę w 2014 roku. W odpowiedzi otrzymałem pozytywne rozpatrzenie mojego wniosku, ale dopiero po zakończeniu fazy testów wersji beta. W tamtym czasie, producent pracował nad SecureAPlus w wersji trzeciej, w której po raz pierwszy pojawiła się technologia UniversalAV. Kolejną propozycję tłumaczenia wysłałem w ubiegłym roku w czasie trwania beta testów wersji czwartej. Tym razem otrzymałem zaproszenie do konkursu organizowanego przez SecureAge Technology, który polegał na zgłaszaniu błędów oraz sugestii. Dołączyłem więc do rywalizacji testując program razem z innymi użytkownikami przez 6 miesięcy. Po wydaniu stabilnej wersji, zaproponowano mi tłumaczenie interfejsu SecureAPlus na język polski.

 

Z jakimi problemami musiałeś się borykać?

W przypadku SecureAPlus cały proces tłumaczenia przebiegał bardzo sprawnie. Otrzymałem kilka plików, których nazwy jasno wskazywały, z jakim modułem programu mam do czynienia. W ten sposób, wiedziałem, gdzie szukać konkretnych elementów. Dodatkowo, na forum SecureAPlus został utworzony specjalny wątek, gdzie użytkownicy mogli dyskutować na temat polonizacji, proponować swoje zmiany i testować nieoficjalne wersje SecureAPlus z językiem polskim. Muszę przyznać, że miałem bardzo dobry kontakt z zespołem SecureAge. W sumie wymieniliśmy ponad 100 wiadomości, a przy okazji zostałem wtajemniczony w kolejne etapy ekspansji SecureAge w Polsce.

 

Jakie obecnie prace wykonujesz dla firmy SecureAge Technology, oprócz tych, których efekty możemy przeczytać na AVLab?

Oprócz tłumaczenia artykułów do profilu firmy SecureAge Technology udostępnionego na blogu AVLab, regularnie aktualizuję pliki polskiej wersji językowej antywirusa SecureAPlus. W kolejnych aktualizacjach producent dodaje nowe lub modyfikuje istniejące elementy interfejsu. Ich tłumaczenie nie zajmuje dużo czasu, więc gotowe pliki dostarczam jeszcze tego samego dnia.

Ogólnie rzecz biorąc, pracę dla SecureAge podzieliłem na 3 etapy: aplikacja, panel zarządzający w chmurze oraz strona internetowa. Polską wersję językową konsoli stworzyłem zaraz po zakończeniu tłumaczenia aplikacji. Pomimo, że witryna wygląda na ukończoną, to od czasu do czasu otrzymuję nowe elementy do tłumaczenia. Obecnie oczekuję na kolejny krok od producenta, który przygotowuje dla mnie pliki do tłumaczenia strony WWW. Spośród tych trzech etapów, będzie to największe przedsięwzięcie. Liczba podstron jest przytłaczająca, a ukończenie projektu z pewnością zajmie wiele tygodni.

 

Z producentem jesteś bardzo blisko, jeśli możemy to tak określić. Czy znane Ci są plany na przyszłość oraz kierunek rozwoju aplikacji SecureAPlus?

Nasze relacje dotyczą głównie usług tłumaczeniowych. Co prawda, otrzymuję pliki zawierające nowe elementy interfejsu, z których mogę wywnioskować, jakie funkcje pojawią się w kolejnej wersji, jednak nic na temat przyszłości SecureAPlus nie chce zdradzać. Informacje te objęte są tajemnicą. Na pewno to rozumiecie i nie drążmy już tego tematu.

Mogę tylko zdradzić, że producent nadal będzie udoskonalał swojego antywirusa oraz prowadził działania reklamujące program wśród użytkowników w Polsce i na świecie.

 

Czy oprócz tłumaczenia SecureAPlus, a więc aplikacji oraz wszystkiego, co jest z nią związane, jesteś zaangażowany w inne projekty?

Nadal wysyłam oferty do producentów różnego oprogramowania i niedługo rozpoczynam nowy projekt. Oprócz tego, co jakiś czas dostaję pliki dotyczące aktualizacji oprogramowania do przetłumaczenia. W przypadku programów antywirusowych, wiąże się to z ponowną instalacją danej aplikacji. Na szczęście, mój aktualny antywirus SecureAPlus nie wchodzi w konflikty z żadnym tego typu oprogramowaniem. Ale też od czego są wirtualne maszyny, prawda?

W niedalekiej przyszłości planuję odświeżyć współpracę ze wszystkimi producentami oprogramowania, dla których dotychczas pracowałem.

Dodatkowo zaangażowałem się w tłumaczenie artykułów dla portalu Envato Tuts+, który posiada bazę prawie 21 tys. poradników na temat m.in. grafiki 2D i 3D, fotografii, programowania, biznesu oraz tworzenia gier. Co istotne, treści tworzone są przez samych członków społeczności. Ten projekt w chwili obecnej zajmuje moją znaczną część czasu.

Mój profil znajduje się tutaj. Po odnalezieniu interesującego poradnika, wystarczy sprawdzić, czy posiada on tłumaczenie w języku polskim. Każdy tłumacz ma do dyspozycji platformę Native, która znacznie ułatwia cały proces. Zapraszam wszystkich do zapoznania się z interesującymi tematami. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

MrBeckham666 sob., 22-10-2016 - 14:09

Dzięki za dobrą robotę :) Na pewno z sa+ zostanę na 2 lata jak nie dłużej :)

guma77 sob., 22-10-2016 - 14:15

ja tez siedze na sa+ od poczatku :)

POLECAM

FreeWare_RK sob., 22-10-2016 - 14:55

SA+ For EVER!

Nie ma nic lepszego i nie zapowiada się by coś się pojawiło :) .

antySA+ ndz., 23-10-2016 - 00:02

............Mogę tylko zdradzić, że producent nadal będzie udoskonalał swojego antywirusa oraz prowadził''''''''''' działania reklamujące program wśród użytkowników w Polsce i na świecie'''''''''''''.//////////////
rozumiem ze scan przeprowadza po kazdym uruchomieniu kompa, wyniki pobiera natychmiast z serwera, i nowi uzytkownicy nie maja zadnych problemów z utworzeniem konta , scanem i pobraniem wyników itp. wszystko działa momentalnie.
czyli wszystko na plus/ nic tylko instalowac i na nic nie zerkac.
ps. po stercie narzekań , znowu reklama sa +. pewnie przypadek.? jestem tylko jednostką lecz z moich zakładek - //avlab.pl// .- bye bye.
wiem zadna strata . zycze powodzenia. ten kolejny pean pochwalny przekonał mnie iz to kasa ma wpływ.
do nie .widzenia. - avlab

Adrian Ścibor ndz., 23-10-2016 - 09:33

@#4 Powiedz mi, czy znasz takiego producenta, który zapłaciłby za kilka zdań napisanych przez osobę, która ani nie jest ich pracownikiem, a więc nie dostanie żadnej akredytacji, ani też nie należy do ich zespołu - po prostu może znać więcej szczegółów niż każdy inny użytkownik ze względu na tłumaczenia i ewentualne "podszeptanie", co może być nowego w kolejnych wersjach. Jeżeli znasz takiego dostawcę, to daj znać. Chętnie się z nimi skontaktuję.

Zyga ndz., 30-10-2016 - 14:27

W sieci a dokładnie na YT na moim ulubionym kanale jest test SecureAPlus
https://www.youtube.com/watch?v=l1-gHHK16vM
Wychodzi bardzo dobrze.
Tylko jedno zasadnicze pytanie. Jak można poczytać, posiada 12 silników AV opartych na sygnaturze. Jak sobie radzi z nowymi nieznanymi jeszcze zagrożeniami?