Mechanizm skanowania za pomocą VirusTotal znika z antywirusa SecureAPlus

Od prawie dwóch tygodni użytkownicy aplikacji SecureAPlus borykają się z problemem dotyczącym usługi skanowania z wykorzystaniem VirusTotal. Przypomnijmy, że podczas uruchamiania nieznanego pliku, SecureAPlus sprawdza jego bezpieczeństwo na podstawie kilku kryteriów:

a. wyświetla komunikat zawierający informacje o statusie certyfikatu (czy plik jest podpisany cyfrowo)

b. wyświetla informację o wyniku skanowania przy zastosowaniu 12 silników antywirusowych w chmurze (mechanizm UniversalAV)

c. sugeruje użytkownikowi bezpieczeństwo pliku w oparciu o wynik skanowania za pośrednictwem API VirusTotal

Okno informacyjne SecureAPlus podczas wykrycia nieznanego pliku. 

Mimo wielokrotnie zgłaszanego problemu, nie udało się przywrócić usługi VirusTotal do prawidłowego funkcjonowania. I wygląda na to, że to nigdy nie nastąpi: wynik skanowania zwraca błąd 403, a to oznacza, że dostep do serwera VirusTotal wymaga specjalnych uprawnień, których SecureAPlus już nie posiada. 

Przedstawiciele VirusTotal zażądali natychmiastowego usunięcia tej funkcji z programu SecureAPlus. Swoją decyzję argumentują zmianą polityki świadczenia usługi. W przyszłym tygodniu zostanie wydana nowa wersja aplikacji bezpieczeństwa SecureAPlus oznaczona numerem 4.4.0. Zmiany obejmą wyłącznie wyżej omawianą usługę.

Pozostałe kluczowe funkcje, takie jak biała lista aplikacji oraz UniversalAV, nadal będą chronić użytkowników programu. Producent SecureAge Technology planuje przeprowadzić rozmowy z przedstawicielami VirusTotal na temat przywrócenia tego mechanizmu do swoich programów. Ponadto, trwają poszukiwania alternatywy, która mogłaby potencjalnie zastąpić obecne rozwiązanie.

Oficjalny komunikat w tej sprawie znajduje się pod tym adresem.

MrBeckham666 czw., 27-10-2016 - 14:23

Alternatyw nie brakuje
Metascan Online
VirSCAN
Jotti
NoVirusThanks
chk4me Serenity
Scanner

Adrian Ścibor czw., 27-10-2016 - 14:28

@#1 Podobna sytuacja była ze SpyShelter. Kilka miesięcy temu także wycofali się z VT i zastąpili to Jotti.org

guma77 czw., 27-10-2016 - 15:34

oby jak najszybciej cos wymyslili dobre go , bo czym zastapic taki dobry av :(

ichito pt., 28-10-2016 - 09:53

W maju VT określił nowe zasady i tym samym wyciął swoje usługi w programach, które nie spełniły dwóch podstawowych warunków:
-masz włączyć swój silnik do publicznego interfejsu VT,
- masz dowieść swojej rzetelności za pomocą przedstawionego VT certyfikatu lub poświadczenia od niezależnych testerów wystawionego zgodnie z określonymi wymogami
Więc kto nie miał swojego silnika jak SpyShelter właśnie czy inne znane jak CrowdStrike, Cylance czy PaloAlto Networks został odcięty od legalnego stosowania silników VT. To kwestie techniczne, ale poza tymi tuzami pozostają jeszcze producenci i programy mało znani, wchodzący dopiero na rynek z całkiem nowymi projektami, których zwyczajnie nie stać (nawet jak jakiś silnik AV mają) na certyfikowanie swoich produktów. Gdzie w tych wymaganiach znalazł się SecureAPlus po kilku miesiącach od wprowadzenia zmian? To pewnie i tak pozostanie bez odpowiedzi, choć jak zapewniają w swoi komunikacie starają się z VT dogadać.
http://blog.secureaplus.com/an-important-update-on-second-opinion-scann…