Dwie luki 0-day w skrypcie forum vBulletin 5: aktualizacji jeszcze nie ma

Eksperci z SecuriTeam Secure Disclosure (SSD) wykryli dwie luki w popularnym skrypcie forum vBulletin 5. Pierwsza podatność pozwala atakującemu wysłać dowolny plik na serwer i zdalnie wykonać kod PHP, jednak w tym przypadku podatności nie został jeszcze przyznany żaden identyfikator (CVE).

Badacze tak opisują problem:

An unauthenticated attacker can trigger the file inclusion vulnerability by sending a GET request to index.php with the routestring= parameter in the request, eventually allowing the attacker to "create a crafted request to Vbulletin server installed on Windows OS and include any file on the web server."

Druga podatność (CVE-2017-17672) dotyczy usunięcia plików z serwera i pod pewnymi warunkami możliwe jest również zdalne wykonanie złośliwego kodu.

Szczegóły techniczne są dostępne na blogu SSD.

Badacze próbowali się skontaktować z deweloperami „vB” kilkukrotnie. Od 21 listopada nie dostali żądnej odpowiedzi, więc opublikowali dowody koncepcji.Zapoznaj się z naszą ofertą

Jeśli zajmujesz się sprzedażą rozwiązań zabezpieczających, jesteś dystrybutorem, autoryzowanym partnerem lub producentem i chciałbyś na portalu AVLab zaprezentować swoje portfolio gronu potencjalnych odbiorców, zareklamować wydarzenie, oprogramowanie, sprzęt lub inne usługi — po prostu napisz do nas. A może mialeś/aś do czynienia z ransomware? Pomagamy też w odszyfrowaniu plików.
Czytaj więcej