Masz zaszyfrowane pliki przez ransomware? To może pomóc

Inicjatywa NoMoreRansom.org powołana do życia w lipcu 2016 roku przez holenderską policję, Europol, Intel Security oraz Kaspersky Lab zyskuje dodatkowe 32 narzędzia, które pomogą odzyskać pliki tym osobom, które stały się ofiarami ataku szyfrującego oprogramowania. Co istotne, do walki w tym zakresie włączają się kolejne prywatne firmy: Bitdefender, Check Point, Emsisoft, Trend Micro oraz G Data, jadnak szczególnie "widoczny i namacalny" wkład w rozwój tego projektu wnoszą firmy Emsisoft oraz Trend Micro, które systematycznie starają się opracowywać dekryptory dając szansę zrozpaczonym użytkowaniom na odszyfrowanie plików.

Początkowo, portal NoMoreRansom.org dostępny był tylko w języku angielskim (dzisiaj wspiera już 5 języków, a kolejne są w przygotowywaniu) i oferował tylko cztery narzędzia przeznaczone do odzyskiwania plików po ataku szczepu ransomware CryptXXX. Dzięki nim, 2500 osób zdołało odzyskać swoje oryginalne dane pozbawiając przestępców potencjalnego zysku w wysokości 1 350 000 euro. Suma ta musi robić wielkie wrażenie. I robi, bo według niektórych szacunków, przewidywane zyski ze wszystkich ataków z udziałem szyfrującego oprogramowania na świecie w roku 2016 oscylują w granicach nawet miliarda dolarów. Kwota ta będzie w części przeznaczona na konsumpcję, a w części na finansowanie tego cyberprzestępczego koła młyńskiego. Warto o tym pamiętać płacąc okup.

Portal NoMoreRansom.org oferuje już łącznie 32 narzędzia deszyfrujące przeznaczone dla różnych wariantów zagrożeń krypto-ransomware. Z powodzeniem można odzyskać pliki zaszyfrowane przez: Crysis, Marsjoke aka Polyglot, WildFire, Chimera, TeslaCrypt, Shade, CoinVault, Rannoh, Rakhni i wiele więcej.

Narzędzia pomocne w odzyskaniu plików dostępne są na stronie: https://www.nomoreransom.org/…

Jeżeli komuś uda / udało się odzyskać pliki, prosimy o komentarze.

Ponadto, zachęcamy do zapoznania się z naszym testem programów antywirusowych, gdzie zbadaliśmy, czy w wystarczającym stopniu współczesne programy antywirusowe radzą sobie z oprogramowaniem szyfrującym. Nie zdradzając szczegółów nadmienimy tylko, że osiągnięte wyniki przez niektóre antywirusy obudziły ich producentów z głębokiego letargu. 

Kwestia ochrony przed ransomware nie jest taka oczywista. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego użytkownicy domowi oraz korporacyjni mają problem z detekcją tego szalenie groźnego szkodliwego oprogramowania.

 Zapoznaj się z naszą ofertą

Jeśli zajmujesz się sprzedażą rozwiązań zabezpieczających, jesteś dystrybutorem, autoryzowanym partnerem lub producentem i chciałbyś na portalu AVLab zaprezentować swoje portfolio gronu potencjalnych odbiorców, zareklamować wydarzenie, oprogramowanie, sprzęt lub inne usługi — po prostu napisz do nas. A może mialeś/aś do czynienia z ransomware? Pomagamy też w odszyfrowaniu plików.
Czytaj więcej