Nowy unikalny trojan Pandemiya napisany od podstaw

Całkiem nowy, napisany (rzekomo) od podstaw trojan Pandemiya, został odkryty przez naukowców z firmy RSA Security, którzy opublikowali szczegółową analizę techniczną tego nowego złośliwego oprogramowania na swoim blogu. Pandemyia składa się z ponad 25 000 oryginalnych linii kodu i jest sprzedawany na forach hackerskich za $1500 - 2000 dolarów. 

Fakt, że Pandemiya jest całkowicie oryginalnym malware oznacza, że nie został zmodyfikowany, lecz napisany od podstaw. Patrząc na rozwój złośliwego oprogramowania sytuacja ta jest obecnie rzadka. Zazwyczaj "autorzy" malware po prostu kopiują kawałki kodu z innych popularnych wirusów. Trojan Pandemyia ma możliwość m.in kradzieży danych użytkowników poprzez wstrzykiwane formularzy internetowych i na stronach logowania oraz robienie zrzutów ekranu zainfekowanego komputera.

Dodatkowo Pandemiya wykorzystuje konstrukcję modułową, dzięki czemu możliwości malware można poszerzyć w taki sam sposób jak przeglądarkę poprzez wtyczki. 

Początkowe badania wskazują, że podobnie jak większość trojanów, Pandemiya jest rozprowadzana przez atak drive-by download, który automatycznie inicjuje instalację malware. Użytkownicy powinni zachować czujność i nie klikać w tajemnicze linki znajdujących się na portalach społecznościowych lub w otrzymanych wiadomościach @.Zapoznaj się z naszą ofertą

Jeśli zajmujesz się sprzedażą rozwiązań zabezpieczających, jesteś dystrybutorem, autoryzowanym partnerem lub producentem i chciałbyś na portalu AVLab zaprezentować swoje portfolio gronu potencjalnych odbiorców, zareklamować wydarzenie, oprogramowanie, sprzęt lub inne usługi — po prostu napisz do nas. A może mialeś/aś do czynienia z ransomware? Pomagamy też w odszyfrowaniu plików.
Czytaj więcej