Ogromny Android Botnet zagraża bezpieczeństwu chińskich użytkowników smartfonów

Chińscy naukowcy z laboratoriów bezpieczeństwa wydali publiczne ostrzeżenie o botnecie składającym się z 1 miliona smartfonów z systemem Android, pisze lokalna agencja informacyjna Xinhua.

Z liczbą ponad 150 mln użytkowników Androida, spośród łącznej ilości 420 milionów użytkowników telefonów komórkowych, Chiny mają poważne powody, by obawiać się, że są w wielkim niebezpieczeństwie masowej infekcji backdoorem Android.Troj.mdk.

Trojan, który podobno już naruszył około 7.000 pakietów różnego popularnego oprogramowania daje atakującemu zdalną kontrolę nad przejętym telefonem, zbierając listy kontaktów, numery telefonów, dane wiadomości, dane geo-lokalizacji, zdjęcia lub filmy wideo i prawie wszystko, co jest zapisane na zainfekowanym urządzeniu. Dodatkowo, bez zgody użytkownika, pobiera zbędne aplikacje, które spowalniają smartfona, rozładowują baterię lub generują agresywny adware.

Fakt, że ten botnet obejmuje już około 1 miliona urządzeń oznacza, że ludzie nie zdają sobie sprawy i nie są w pełni świadomi niebezpieczeństwa zakupu lub pobierania aplikacji z nielicencjonowanych sklepów firm trzecich. Chiny są na tyle zaniepokojone całą sytuacją, że zwróciły się do operatorów, aby ci sprawdzili swoje sklepy pod względem luk w oprogramowaniu, w celu zapewnienia ochrony swoim klientom.

Aby uchronić się przed tym zagrożeniem, chińscy użytkownicy Androida są zachęcani do zainstalowania mobilnego rozwiązania bezpieczeństwa, regularnego sprawdzania transmisji danych i historii połączeń oraz upewnienia się, że wiedzą i zatwierdzają uprawnienia wymagane przez niektóre aplikacje nabywane z nieautoryzowanych źródeł.

źródło: www.bitdefender.marken.com.plZapoznaj się z naszą ofertą

Jeśli zajmujesz się sprzedażą rozwiązań zabezpieczających, jesteś dystrybutorem, autoryzowanym partnerem lub producentem i chciałbyś na portalu AVLab zaprezentować swoje portfolio gronu potencjalnych odbiorców, zareklamować wydarzenie, oprogramowanie, sprzęt lub inne usługi — po prostu napisz do nas. A może mialeś/aś do czynienia z ransomware? Pomagamy też w odszyfrowaniu plików.
Czytaj więcej