Poddano ocenie ochronę prywatności w komunikatorach, BlackBerry i Skype poniżej oczekiwań

Amnesty International twierdzi, że firmy, takie jak Snapchat i właściciel Skype — Microsoft — zawodzą w kwestii zapewnienia użytkownikom podstawowej ochrony prywatności w swoich komunikatorach.

W nowym rankingu prywatności wiadomości, organizacja oceniła 11 firm posiadających najpopularniejsze aplikacje do komunikacji internetowej pod względem wykorzystania szyfrowania do ochrony prywatności i wolności wypowiedzi użytkowników.

Pod lupę wzięto sposób w jaki dane są kodowane oraz przesyłane między użytkownikami, czyli szyfrowane typu „end-to-end”. Zdaniem autorów rankingu, każda firma dostarczająca usługi komunikacyjne, powinna jako minimum funkcjonalności udostępnić użytkownikom tego typu ochronę prywatności. Deweloperzy oprogramowania, którzy znaleźli się na ostatnich miejscach w zestawieniu, nie zapewniają odpowiedniego poziomu szyfrowania w swoich komunikatorach.

Amnesty International przyznała punkty w skali od 0 do 100 i ułożyła ranking na podstawie:

  • rozpoznawania zagrożeń online dla prywatności i wolności wypowiedzi użytkowników,
  • zastosowania domyślnego szyfrowania typu „end-to-end”,
  • uświadamiana użytkowników o zagrożeniach dotyczących ich praw oraz poziomie szyfrowania,
  • ujawniania szczegółów dotyczących danych użytkownika instytucjom rządowym,
  • publikowania danych technicznych na temat systemów szyfrowania,
W zestawieniu zabrakło coraz popularniejszego komunikatora Signal.

Żadna z badanych firm nie osiągnęła maksymalnej punktacji. Najbliżej najwyższej noty jest Facebook z 73 punktami, który w przeciwieństwie do aplikacji Messenger, udostępnia szyfrowane połączenie tylko w Whatsapp. Gdyby nie to, Facebook nie znalazłby się na pierwszym miejscu.  

Zaraz za nim, umieszczono firmę Apple, która z kolei straciła w oczach Amnesty International poprzez całkowite zamknięcie kodu źródłowego oraz brak odpowiednich powiadomień w aplikacjach. Jednak największym zaskoczeniem w rankingu okazały się pozycje firm Microsoft, Snapchat i Blackberry. Aplikacje wymienionych deweloperów nie posiadają szyfrowania typu „end-to-end” (lub posiadają w ofercie płatnej), co również wiąże się niską punktacją w drugim i piątym kryterium oceny. Warto również wspomnieć o aplikacji Blackberry Messenger, która co prawda posiada szyfrowane połączenie, ale jest ono dostępne jako dodatkowo płatna usługa.

Jeżeli ten ranking dotrze do ocenionych firm i zostanie potraktowany poważnie, być może w kolejnym wydaniu zobaczymy innych liderów ze znacznie wyższą punktacją.Zapoznaj się z naszą ofertą

Jeśli zajmujesz się sprzedażą rozwiązań zabezpieczających, jesteś dystrybutorem, autoryzowanym partnerem lub producentem i chciałbyś na portalu AVLab zaprezentować swoje portfolio gronu potencjalnych odbiorców, zareklamować wydarzenie, oprogramowanie, sprzęt lub inne usługi — po prostu napisz do nas. A może mialeś/aś do czynienia z ransomware? Pomagamy też w odszyfrowaniu plików.
Czytaj więcej