Przegląd rozwiązania Bitdefender Total Security 2016 oraz nowej konsoli Bitdefender Central

Bitdefender Total Security 2016
Producent: Bitdefender
Nazwa: Bitdefender Total Security 2016
Testowana wersja: 20.0.18.1033


Konkluzje

Producent dodając moduł blokujący wirusy typu ransomware poprawił także samą ochronę, z kolei wykorzystanie opracowanych algorytmów maszynowego uczenia się w chmurze producent twierdzi, że jego oprogramowanie skutecznie zwalcza nieznane dotąd zagrożenia, w tym ransomware, które szyfruje pliki użytkownika i żąda okupu za ich odzyskanie.

Ocena redakcji

5

Bitdefender udostępnił nowe wersje programów antywirusowych Bitdefender Antivirus Plus 2016, Bitdefender Internet Security 2016 i Bitdefender Total Security 2016. W aplikacjach tych znajdziemy kilka nowości oraz ulepszeń. Zadowolone z nowych funkcji powinny być też osoby, które nie tylko cenią sobie wysoką automatyzację i skuteczność ochrony, ale także klienci, którzy nie przejdą obojętnie obok możliwości zdalnego zarządzania zainstalowanymi programami zabezpieczającymi.

Bitdefender we wrześniu udostępnił nie tylko swoje produkty z serii 2016 dla użytkowników domowych i mikro firm, ale także nową konsolę w chmurze, z poziomu której zarządzanie zainstalowaną ochroną nigdy nie było jeszcze tak łatwe. Spójrzmy na jej możliwości oraz nowe funkcje w produktach z serii Bitdefender 2016:

NOWOŚĆ: Producent opracował nowy panel internetowy Bitdefender Central – czyli nic innego jak konsolę internetową, która może być wykorzystana do zarządzania licencjami, wysyłania zgłoszeń do producenta oraz zdalnego wydawania komend zainstalowanym programom antywirusowym.

Konsola internetowa Bitdefender Central dostępna jest pod adresem: https://central.bitdefender.c…

Dostęp do niej możliwy jest po zalogowaniu się przez konto Google, Microsoft, Facebook lub poprzez założenie konta tradycyjnego, niepowiązanego z serwisami społecznościowymi firm trzecich.

Sama konsola jest bardzo intuicyjna i nie powinna przysporzyć problemów nawet osobom o nikłej znajomości języka angielskiego. W przypadku jakichkolwiek problemów zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej pomocy na naszym forum AVLab.

Konsola podzielona jest na trzy sekcje. Po lewej stronie znajdują się zakładki, dzięki którym możliwe jest zarządzanie ochroną, profilami osób poddanych kontroli rodzicielskiej oraz otrzymanie zdalnej asysty technicznej - lecz jest to dodatkowa usługa, w dodatku płatna. Jednakże, użytkownikowi w ramach zakupionej licencji i tak przysługuje prawo do otrzymania darmowej pomocy technicznej bezpośrednio u producenta i polskiego dystrybutora*.

* Programy z serii 2016 nie są dostępne jeszcze w polskiej dystrybucji. Ich zakup możliwy jest wyłącznie u producenta, jednakże pomoc techniczna jest oferowana przez partnerów polskiego dystrybutora (Marken Systemy Antywirusowe) oraz przez niego samego. Zgłoszenia możecie także kierować bezpośrednio do nas, na forum, do działu specjalnie stworzonego dla produktów Bitdefender.

W konsoli znajdują się także informacje o aktualnie posiadanych subskrypcjach na urządzenia mobilne (Android) oraz na systemy Mac OS, Windows.

Jak zacząć swoją przygodę z Bitdefender Central?

Kiedy będziemy już mieć dostęp do panelu internetowego, należy przejść do najważniejszego kroku, a więc instalacji programów antywirusowych – w przypadku instalacji z konsoli, wybór programu antywirusowego dla systemu Windows ogranicza się wyłącznie do najbardziej rozbudowanego produktu dla Windows - Bitdefender Total Security 2016. Dla urządzeń z systemem Android dostępny jest Bitdefender Mobile Security, a dla Mac OS - Bitdefender Antivirus for Mac, którego recenzja i test znajduje się tutaj.

Aby zainstalować oprogramowanie antywirusowe wystarczy wybrać system, w następnym kroku zadecydować, czy aplikacja ma zostać zainstalowana na urządzeniu, z którego użytkownik jest zalogowany do konsoli (1 – zostanie pobrany instalator), czy też na urządzeniu innej osoby (2). W przypadku opcji drugiej (2), na urządzenie docelowe za pomocą bardzo intuicyjnego i prostego konfiguratora wysyłamy wiadomość e-mail wraz z linkiem do pobrania instalatora online lub link do sklepu Google Play (w przypadku urządzeń mobilnych).

   

Jedyny minus instalacji z konsoli to fakt, że w przypadku systemów Windows zainstalować możemy tylko Bitdefender Total Security 2016, a więc pakiet, który jest najdroższy. Producent nie pozostawia wyboru pomiędzy wersjami Bitdefender Antivirus Plus 2016, Bitdefender Internet Security 2016 i Bitdefender Total Security 2016.

Najważniejsze funkcje Bitdefender Central

Z dostępnych komend, jakie możliwe są do wykonania to: 

 • uruchomienie szybkiego i pełnego skanowania,
 • uruchomienie optymalizatora systemu, który usunie zbędne pliki, klucze z rejestru oraz dane przechowujące informacje o użytkowniku np. z przeglądarek,

 • uruchomienie skanera podatności, który wyszuka nieaktualne oprogramowanie zainstalowane w systemie oraz zaproponuje ich instalację. 

 • w przypadku urządzeń mobilnych możliwe jest także zdalne zlokalizowanie urządzenia przenośnego z systemem Android, Mac OS i Windows, ich zablokowanie oraz zdalne wyczyszczenie z danych.

Kontrola rodzicielska w Bitdefender Central

Ze zmian ucieszą się także rodzice i opiekunowie, którzy za pomocą zdalnej instalacji aplikacji Bitdefender Parental mogą ochronić swoje pociechy przed zagrożeniami z Internetu i Facebooka. Wystarczy tylko stworzyć profil dziecka, przypisać do niego konkretne urządzenie, które już ma zainstalowane oprogramowanie Bitdefender, oraz zdefiniować jego profil bezpieczeństwa, np.:

 • zablokować konkretne aplikacje i strony www na podstawie białych i czarnych list,
 • zablokować strony internetowe według kategorii (np. przemoc, pornografia, itp.),

Rodzic może także zdefiniować „bezpieczną strefę”, tzn. odległość  jaką może pokonaćdziecko z urządzeniem od wskazanej lokalizacji – wystarczy wybrać miejscowość, ulicę, na której mieszkamy i określić promień odległości (od 100 m do 2 km). Jeżeli tak się stanie, rodzic zostanie o tym powiadomiony. Oczywiście w tym wypadku na urządzeniu kontrolowanym funkcja lokalizowania położenia musi być stale włączona.

NOWOŚĆ: Producent w produktach Bitdefender Internet Security 2016 i Total Security 2016 przeprojektował całkowicie od początku firewall. Jak sam twierdzi, wprowadzone zmiany pozytywnie wpływają na wydajność oraz stabilność antywirusa, co zauważą przede wszystkim osoby o słabszych konfiguracjach sprzętowych.

NOWOŚĆ: Jednak z punktu widzenia ochrony najistotniejszym nowym modułem jest Ransomware File Protection (domyślnie jest niestety wyłączony!). Jego zadaniem jest ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem szyfrującym dokumenty, zdjęcia i inne ważne pliki. Ransomware File Protection chroni też przed nieznanymi jeszcze próbkami różnorakich lockerów. Wystarczy wskazać lokalizację ważnych plików, a Bitdefender korzystając ze zdefiniowanych przez użytkownika ścieżek do plików / folderów będzie je chronił, ograniczając do nich dostęp niezaufanym aplikacjom.

„Najnowsza linia produktów Bitdefender skierowanych do użytkowników domowych udowadnia, ze technologia firmy ewoluuje szybciej niż szkodliwe oprogramowanie”, powiedział szef ochrony strategicznej Bitdefender Catalin Cosoi. „Ransomware, choć może się wydawać stosunkowo nowym zjawiskiem, dla większości, jest już przeszłością, szczególnie dla użytkowników programów Bitdefender. Wszystkie inne zagrożenia są skutecznie zwalczane, podczas gdy użytkownicy zachowują maksymalną wydajność komputera, co jest naszym priorytetem w tworzeniu wszystkich naszych produktów.”

NOWOŚĆ: Ostatnią wprowadzoną zmianą jest integracja portfela Wallet odpowiedzialnego za przechowywanie poufnych informacji, automatyczne logowanie do ulubionych stron internetowych oraz generowanie haseł. Wallet integruje się z przeglądarkami Chrome, Firefox, Internet Explorer oraz z modułem Bitdefender Safepay – bezpieczną wirtualną przeglądarką, która pełni rolę dodatkowej warstwy ochrony podczas korzystania z bankowości elektronicznej i zakupów online.

Aplikacja Bitdefender Safepay została „uwolniona” dwa lata temu i może być zainstalowana, jako niezależna aplikacja na każdym komputerze z systemem Windows zupełnie za darmo.

Test Bitdefender Total Security 2016

Aby sprawdzić ochronę w czasie rzeczywistym rozwiązania Bitdefender Total Security 2016, zainstalowaliśmy program na maszynie wirtualnej Windows 10 Pro x64 o parametrach: 3GB RAM DDR3, AMD FX-6300 z przydzielonymi trzema rdzeniami. W systemie zainstalowano także przeglądarkę Google Chrome i podstawowe programy, takie jak przeglądarkę plików graficznych, Microsoft Office 2013, Adobe Reader oraz kilka innych aplikacji.

Program antywirusowy przed testem został zainstalowany na ustawieniach domyślnych z włączoną ochroną przed ransomware oraz przez cały okres badania miał dostęp do internetu.
Test podzielono na trzy fazy:

1. Pierwszy etap zakładał zablokowanie szkodliwego oprogramowania już w przeglądarce Chrome (wyłączono blokadę przed malware i phishingiem). Sekwencyjnie uruchamiano 40 złośliwych stron www, które zawierały różnego typu szkodliwe pliki. Bitdefender Total Security 2016 już na poziomie protokołu HTTP zablokował 37/40 linków, które prowadziły do szkodliwych plików wykonywalnych EXE.

2. Po zapisaniu na dysk pozostałych trzech szkodliwych plików z fazy pierwszej, rozpoczął się etap drugi. Tutaj żadne z pozostałych trzech zagrożeń nie zostały zidentyfikowane ani przez sygnatury Bitdefender, ani przez skanowanie heurystyczne z PPM.

3. W trzecim etapie, gdzie złośliwy kod jest uruchamiany, a do ochrony rzucone są wszystkie technologie ochronne (analiza statyczna, dynamiczna, emulowanie kodu, itp.), uruchomiono po sobie ostatnie trzy próbki malware, które ochroną proaktywną Bitdefendera zostały zablokowane i zdezynfekowane.

 

Poniżej znajdują się linki do wyniku skanowania na VT tych trzech próbek:

 1. https://www.virustotal.com/pl/file/8146627e9f539ec62c17465dac48ae8779f95a788526d9a4f495643a9a7c5056/analysis/
 2. https://www.virustotal.com/pl/file/d1ca592b44af5d798f00d270cff613480dee493f2b0a9c351418982a79f4df42/analysis/1442507364/
 3. https://www.virustotal.com/pl/file/5c4b8745c6245abacf024ee6f6a86c6e007727bba7356c7e16a7d6116b0e2522/analysis/

Test antyphishingowy

Test ten miał na celu sprawdzić wykrywalność stron typu phishing, a więc takich, które wyłudzają od ofiary dane dostępowe do banków, numery kart płatniczych oraz loginy i hasła do różnych witryn.

Warto mieć na uwadze, że strony wykorzystane w teście nie były starsze niż 24 godziny. Bitdefender Total Security 2016 wykrył wszystkie 20/20 stron, które próbowały wyłudzić od testera różne informacje.

Wydajność

Badanie to miało za zadanie sprawdzić dokładne zużycie czasu procesora i pamięci RAM przez procesy antywirusa. Pomiary odzwierciedlają rzeczywiste wykorzystanie zasobów wyłącznie przez procesy aplikacji antywirusowej, zarówno dla RAM jak i CPU.

W trybie jałowym, podczas 5-minutowego testu wyniki zbierano co jedną sekundę. Średnio, procesy Bitdefendera Total Security 2016 do działania potrzebowały 0,005% czasu procesora i ~12,5MB pamięci RAM (wykres w skali 1:1). Wynik naprawdę imponujący (kiedy pojawią się polskie wersje produktów Bitdefender 2016 testy na pewno powtórzymy).

Podczas 5-minutowego skanowania (uruchomiono pełne skanowanie) procesy antywirusa średnio zużywały 4,512% czasu procesora i ~44,4MB RAM (skala wykresu 1:1).

Podsumowanie

Bez wątpienia nowe wersje produktów Bitdefender przynoszą nieco świeżości zarówno w ochronie jak i samym zarządzaniu. Decydując się na rozwiązanie Bitdefender z serii 2016 otrzymujemy łatwiejsze zarządzanie ochroną dzięki nowej konsoli Bitdefender Central, która pozwala na administrowanie kontami, subskrypcjami i urządzeniami oraz zapewnia natychmiastowy dostęp do wsparcia technicznego (w taki sposób tylko w języku angielskim).

Producent dodając moduł blokujący wirusy typu ransomware poprawił także samą ochronę, z kolei wykorzystanie opracowanych algorytmów maszynowego uczenia się w chmurze producent twierdzi, że jego oprogramowanie skutecznie zwalcza nieznane dotąd zagrożenia, w tym ransomware, które szyfruje pliki użytkownika i żąda okupu za ich odzyskanie.

W kwestii dostępności rozwiązania, tak jak zostało to wspomniane na początku, programy Bitdefender 2016 dostępne są wyłącznie bezpośrednio u producenta. Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy polska wersja programów zostanie opracowana. Jak udało nam się ustalić, planowana premiera produktów Bitdefender 2016 w języku polskim może mieć miejsce w połowie października.

 • Wszystkie produkty Bitdefender są już gotowe do pracy na systemie Windows 10 od początku lipca.
 • W przypadku problemów z oprogramowaniem Bitdefender zapraszamy do kontaktu na forum AVLab w sekcji PRODUCENCI / Bitdefender.Komentarze

Zyga pt., 26-08-2016 - 16:36

Szukałem po stronie Bitdefendera i nie znalazłem.....
Może Ty Adrian pomożesz, bo telefonicznie jest tylko pomoc dla firm a mailem......nie da rady wysłać takiej sugestii.

Załóżmy, że jestem zainteresowany Bitdefender Internet Security (Total Device mi nie potrzebny) i chciałbym co najmniej 3 licencję na 3 różne osoby na 3 różne kompy.
Jak nimi zarządzać? Wszystkie z jednego konta i jednego maila czy można założyć trzy konta ?
Jak wygląda sytuacja, gdy jedna z osób zmieni komputer (kupi nowy)/chce przenieść na inny komputer/postawi na nowo system Windows? Licencja przepada na dane urządzenie?
Ogólnie jak tym zarządzać ?

Pozdrawiam

Adrian Ścibor pt., 26-08-2016 - 16:55

@#1 właśnie z takich powodów o jakich piszesz zostały stworzone licencje multi-device.

Zasadniczo licencja obowiązuje na jedno gospodarstwo domowe. Ale kto będzie wiedział że korzysta z tego sąsiad?... ...

Jeśli zmienisz urządzenie to po prostu z konsoli wywalasz je i masz wolny slot na inne urządzenie. A zarządza tym osoba która stworzy konto i zakupi licencję. Teoretycznie, bo możesz upoważnić dowolna osobę.

Instalacja jest łatwa. Wysyłasz tym osobom na @ pobrany instalator z konsoli lub link. W konsoli masz bardzo łatwy tutorial jak to zrobić. Każdy sobie z tym poradzi. Nawet osoba, która nie jest obeznana w sprawach komputerowych.

Zyga czw., 22-09-2016 - 13:32

@#2
To co napisaleś jest dla mnie jasne.
Ale problem polega na tym, że nie można tworzyć subkont na koncie głównym. I jeśli wyśle np do kuzyna on musi się zalogować na Bitdefender Central na moich danych (mail i hasło).
Dodatkowo - jak pisałem - wada kontrola rodzicielska. Wszystkimi licencjami podpisanymi pod konto główne sterujemy z konta głównego czyli kontrolę rodzicielską też.
Nie można tworzyć subkont i do tego niezależnych.

Adrian Ścibor czw., 22-09-2016 - 13:36

@#3 Takie rzeczy to dostępne są w wersji biznesowej. Wymagasz za wiele od siebie jako użytkownika domowego :) Może spróbuj to: https://avlab.pl/producent/comodo
Comodo ONE i Comodo DOME. Nie patrz, że "firma". Możesz stosować w domu. W końcu większość funkcji jest za darmo.

Zyga czw., 22-09-2016 - 14:12

@#4
Widzisz :) Fsecure daje takie możliwości, nawet dla użytkownika domowego ;) Tam mogę tworzyć subkonta.

Bitdefender - wspólne konto nie jest aż takie złe. Zawsze można do danej osoby podjechać i zrobić to na miejscu (zalogować się, zainstalować itd i zapomnieć).
Ale kontrola rodzicielska jest już problemem (dzieci w różnym wieku) i każdy chciałby mieć indywidualnie możliwość ustawień.
Dlatego napisałem w innym temacie jako wadę kontrolę rodzicielską zarządzaną z panelu.

Adrian Ścibor czw., 22-09-2016 - 14:14

@#5 Jeżeli problemem są konta dzieci, to tworzysz dla każdego osobne i ustawiasz im profil według uznania. Ale jak rozumiem, chcesz w Central mieć kilku administratorów?

Zyga czw., 22-09-2016 - 20:35

@#6
Dokładnie. Kilku administratorów.
Tzn ja jestem głównym ale każdy ze swojego subkonta może ustawiać co chce, kiedy chce i jak chce.

Zyga wt., 04-10-2016 - 01:18

Bardzo ważne pytanie bo wcześniej nie doczytałem
"Kiedy będziemy już mieć dostęp do panelu internetowego, należy przejść do najważniejszego kroku, a więc instalacji programów antywirusowych – w przypadku instalacji z konsoli, wybór programu antywirusowego dla systemu Windows ogranicza się wyłącznie do najbardziej rozbudowanego produktu dla Windows - Bitdefender Total Security 2016."

Jeżeli mnie interesuje Internet Security to jak wtedy pobrać np dla 3 aktywacji instalki? Po tym cytacie można wnioskować, że można to tylko robić dla Total Security.....

Adrian Ścibor wt., 04-10-2016 - 08:03

@#8 Tak, tylko Total Security.

Zyga wt., 04-10-2016 - 10:20

To jak zatem to działa w przypadku innego pakietu?

Adrian Ścibor wt., 04-10-2016 - 10:22

Innego pakietu z konsoli nie zainstalujesz. Jeśli kupisz wersję Antivirus lub Internet Security to oczywiście podepniesz je do konsoli logując się już w zainstalowanym antywirusie do swojego konta online i będziesz mógł tym zarządzać. Ale nie odwrotnie.

Zyga czw., 06-10-2016 - 18:08

@#11
I tu Ciebie zaskocze :-P
Właśnie zainstalowałem internet security z poziomu panelu ;-)
Pozdrawiam

Krzych ndz., 04-12-2016 - 08:42

Może trochę nie na temat, ale jest to dla mnie bardzo ważne!Miałem zainstalowany BTS2016 ale musiałem przeinstalować system od nowa, a nie zapisałem klucza do BTS2016!!! Jak mogę go odzyskać nie kupując nowego?

Adrian Ścibor ndz., 04-12-2016 - 09:56

Jeszcze nic straconego. Klucz znajduje się w internetowym koncie https://my.bitdefender.com/login które zakłada się po zainstalowaniu antywirusa. Tam odnajdziesz klucz. Klucz masz także w wiadomości e-mail, jeżeli kupowałeś elektroniczny program w polskiej dystrybucji. Tak nawiasem, to zainstaluj sobie już nowszą wersję: BItdefender 2017 PL. Klucz będzie pasował http://bitdefender.pl/pobierz/pobierz-wersje-home

vater pon., 20-02-2017 - 16:09

Mam Bitdefender T S 2017 PL . Problem taki że nie mogę zrobić przywracania W10 z windowsowego punktu przywracania. Mam komunikat że muszę najprawdopodobniej wyłączyć antywirusa. Jak to zrobić skoro nie ma takiej opcji, a skubaniec nie daje się nawet zabić z menadżera zadań.

Adrian Ścibor pon., 20-02-2017 - 16:15

@#15 Przejdź do ustawień konkretnego modułu i wyłącz jego ochronę.

vater pon., 20-02-2017 - 17:03

Znalazłem wreszczie w pokaż moduły. Dziękuję.

Zapoznaj się z naszą ofertą

Jeśli zajmujesz się sprzedażą rozwiązań zabezpieczających, jesteś dystrybutorem, autoryzowanym partnerem lub producentem i chciałbyś na portalu AVLab zaprezentować swoje portfolio gronu potencjalnych odbiorców, zareklamować wydarzenie, oprogramowanie, sprzęt lub inne usługi — po prostu napisz do nas. A może mialeś/aś do czynienia z ransomware? Pomagamy też w odszyfrowaniu plików.
Czytaj więcej